"Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności" - pierwszy taki komiks dla dzieci o emocjach

 "Smerfy" to jedna z moich ulubionych dobranocek, które oglądałam w dzieciństwie. Teraz bohaterów poznają moi chłopcy. Mamy kilka komiksów od Wydawnictwa Egmont, z serii "Smerfy", natomiast w marcu pojawiła się komiksowa nowość, która traktuje o sprawach naprawdę ważnych, czyli o emocjach.

Dzieci różnie radzą sobie ze swoimi emocjami. Czasami jednak bywa, że nie potrafią ich nazwać, zrozumieć i ich zaakceptować. Z pomocą przychodzą im niebieskie skrzaty z Wioski Smerfów.

Seria ta różni się od innych, które znamy, przede wszystkim formatem. Komiksy z tej serii wymiarami przypominają zeszyt lub niewielką książkę. Jednak to, co kryją w środku jest istotniejsze. 


Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności


(Tutaj)


Wiele dzieci boi się ciemności. Znacie to? Niektóre, aby zasnąć, potrzebują rodzica u swojego boku, inne - ukochanej przytulanki. Z kolei są też dzieci, które zasną tylko wtedy, kiedy w pokoiku pali się lampka, lub na korytarzu światło. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Ciemność kojarzy im się bowiem z czymś strasznym, nieznanym i niepewnym. Jeśli Wasze pociechy mają podobny problem, bohaterowie tej części komiksu przybywają na ratunek!Strachuś to Smerf, który boi się wszystkiego. Na każdym kroku obawia się, że może wydarzyć się coś strasznego. Smerfy próbują mu pomóc, jednak najgorzej jest w nocy. Smerf Strachuś nie może zasnąć, ponieważ czuje strach przed ciemnością. Inne Smerfy przez jego krzyki nie mogą spać i jest to dla nich bardzo uciążliwe. Oczywiście, nie zostawią przyjaciela w potrzebie i z Papą Smerfem na czele, będą próbowali mu pomóc. Co takiego wymyślą? Warto przeczytać.Wszelkie publikacje dotyczące emocji są zawsze mile widziane w naszej biblioteczce. Dlatego, kiedy na stronie wydawnictwa wypatrzyłam "Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności", wiedziałam, że musi znaleźć się na regale moich chłopców.

  W serii dostępny jest jeszcze jeden tytuł: "Smerfy i świat emocji. Smerf, który był niezdarny". Myślę, że i ten nabędziemy. To opowieści, które pomogą naszym pociechom mierzyć się ze swoimi lękami i je przezwyciężyć. Publikacja liczy 40 stron. Tekst jest bardzo przystępny, a cała historia przepięknie zilustrowana, co jest jeszcze większą zachętą do lektury,Cała seria to wspólne dzieło Thierry'ego Culliforda i Falzara. Rysunki wykonał Antonello Dalena.


Na końcu opowieści, rodzice znajdą porady, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Nie zabrakło również fachowej opinii psycholog dziecięcej, Diane Drory.


 "Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności" to bardzo wartościowa lektura, pomocna dla rodziców, nauczycieli, ale przede wszystkim dla dzieci. Znani i lubiani bohaterowie sprawią, że nasza pociecha chętnie zajrzy do publikacji. Bardzo szybko zorientuje się, że mają oni podobne problemy, ale też emocje. Dzięki temu będą utożsamiać się z postaciami, wspólnie "oswoją" się z problemem, a być może rozwiążą go w podobny sposób. 

Uwielbiam Smerfy, dlatego jeszcze bardziej cieszę się, że to właśnie one są bohaterami serii o emocjach. Serdecznie polecam Wam ten tytuł, jak i wspomniany już wcześniej drugi tom. 


Za egzemplarz

dziękuję 

Wydawnictwu Egmont


Komentarze

 1. Dużo dzieci boi się ciemności,a więc świetnie, że jest to opisane w takiej książeczce dla dziecka na podstawie osób trzecich

  OdpowiedzUsuń
 2. smerfy chyba zawsze będą na czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Smurfy to moje dzieciństwo :) Nie wiedziałam, że ciągle wydaje się komiksy z nimi, super :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Komiksy o Smerfach zawsze były bardzo ciekawe i warte przeczytania, a ten dodatkowo mówi o strachu - dla dzieci to fajna inspiracja do rozmowy o tej emocji

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma to jak Smerfy, sama bym o nich poczytała :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz