"BITS. Kolorowo się układa. Travel" - RECENZJA GRY W SAM RAZ DO PLECAKA

 Dawno nie dzieliliśmy się z Wami opinią na temat gier. Dziś nadarzyła się ku temu okazja, bo chcemy zaprezentować nasz najnowszy nabytek, którym jest BITS. Kolorowo się układa. Travel od Wydawnictwa Egmont. Można powiedzieć, że jest to młodsza siostra gry FITS (jej kontynuacja), o której pisałam TUTAJ.


BITS. Kolorowo się układa

 Travel


Zasady są troszkę podobne, aczkolwiek też są pewne różnice. Elementy gry mieszczą się w niewielkim pudełku. Dzięki swoim rozmiarom, możemy ją beż problemu spakować do plecaka i zabrać w podróż. Gra przeznaczona jest dla 4 osób, w wieku od 8 lat. Rozgrywka trwa ok. 30 minut.W środku pomarańczowego pudełka znajdziemy:


- 56 kafelków (po 14 dla każdego gracza),

- 6 kafelków startowych,

- 4 plansze,

- 4 rampy,

- 9 kart zadań,

- 14 kart budowy

 


Przez trzy rundy gracze umieszczają wybrane kafelki na swoich rampach. Ich zadaniem jest tworzenie kolorowych kształtów, które dadzą im jak najwięcej punktów. 


Przygotowanie do gry:


Każdy uczestnik gry bierze:


- 1 plastikową rampę,

- planszę, którą wsuwa w plastikową rampę tak, aby tytuł gry znalazł się u góry,

- 14 kafelków z takim samym symbolem na odwrocie (kółko, gwiazdka, itp.).


Zaczynamy od tasowania 6 kafelków startowych, które kładziemy w stosie rewersem do góry. Następnie tasujemy 14 kart budowy i kładziemy zakryte w stosie. Kwadratowe karty zadań dzielimy na trzy osobne, potasowane stosy według liczb na rewersach (1, 2, 3) i kładziemy rewersami do góry.


Jeśli w grze uczestniczy mniej osób, nieużywane kafelki z symbolami odkładamy do pudełka. 


W grze mamy trzy rundy. W trakcie pierwszej, odsłaniamy kartę zadania z numerem 1. Pokazuje nam ona, że mamy w niej utworzyć jak najwięcej kolorowych obszarów, zawierających dokładnie cztery pola tego samego koloru. Obszary mogą mieć dowolny kształt. Każdy gracz umieszcza jeden z zasłoniętych kafelków startowych i umieszcza go na planszy zgodnie z zasadami układania kafelków. 


Kiesy już wszyscy gracze umieszczą swój kafelek startowy, odsłaniamy pierwszą kartę budowy z wierzchu stosu. Każda osoba bierze odpowiedni kafelek ze swojego stosu i umieszcza w rampie. Wkłada go od góry, w dowolnej kolumnie. Może go obracać i przekręcać. Jednak w trakcie zsuwania go na dół rampy, nie może już nim obracać, ani wypełniać pustej luki, która nie jest dostępna od góry. Oba pola kafelka muszą pasować do siatki pól na planszy. Żaden nie może wystawać poza planszę. 


Kiedy już każda osoba umieści swój kafelek w planszy, odsłaniamy kolejną kartę budowy i kładziemy na poprzedniej karcie. Każdy gracz szuka takiego kafelka u siebie i umieszcza na planszy.

Gra kończy się, gdy żaden z graczy nie może już umieścić na swojej planszy żadnego kafelka, podliczamy punkty. Możemy zapisać swój wynik. Punktację liczymy wspomagając się instrukcją dołączoną do gry.


"BITS. Kolorowo się układa. Travel" to naprawdę świetna propozycja gry rodzinnej i towarzyskiej. Idealna do podróży, pomaga rozruszać nasze szare komórki, ćwiczy logiczne myślenie, małą motorykę. Co najważniejsze, naprawdę dobrze się w nią gra. Myślę, że z niewielką modyfikacją zasad, do gry można zaprosić młodsze pociechy (u nas to się sprawdziło 😉). Jeśli znacie i lubicie FITS, to z pewnością BITS, która ma mniejsze wymiary, przypadnie Wam do gustu. 


Polecamy z Tośkiem Wam tę grę. Jest ekstra: niewielka, prosta, szybka. No i można ją zabrać praktycznie wszędzie: na piknik, na wakacje, do babci, na plażę. Nie przesadzę też jeśli napiszę, że gra sprawdzi się jako prezent. Koniecznie zapoznajcie się z tą propozycją od Wydawnictwa Egmont
Komentarze

  1. Reguły nie są skomplikowane, fajna fabuła i kolorystyka, która nie jest nieprzyjemna dla oka. Ciekawa ta gra :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra jest rewelacyjna. Często po nią sięgamy i polecamy każdemu, kto lubi gry logiczne (bez prądu).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz