"ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ. WRÓĆ, JEŚLI PAMIĘTASZ", WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA


Zdarza się, że sięgam po różne gatunki literatury z przeznaczeniem dla czytelników w zróżnicowanej grupie wiekowej. Widzicie to z resztą po moich wpisach. Sięgam po książki, których opisy wydają mi się na tyle intrygujące, że chce je przeczytać lub przybrane są w okładkę, która przyciąga moja uwagę. Literatura dziecięca i książki dla dorosłych pojawiają się w moich wpisach najczęściej. Mam jednak w nich miejsce także na publikację News Adult i książki młodzieżowe.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wypuściło na rynek zbiorowe wydanie bestsellerowych książek Gayle Forman z wyjątkowym dodatkiem - nigdy wcześniej niepublikowanym prequelem.
W wydaniu tym połączono dwa tytuły: "Zostań, jeśli kochasz" oraz "Wróć, jeśli pamiętasz". Nie chcę spoilerować, jednak ciężko tego nie robić, jeśli w jednym tomie mamy zawarte dwie historie, dwie oddzielne książki, z których ta druga jest kontynuacja pierwszej. Spróbuję jednak choć trochę zarysować ich fabułę, nie zdradzając zbyt wiele.

"Zostań, jeśli kochasz" to tytuł, którego ekranizację miałam okazję obejrzeć. Było to dawno temu, jednak w pamięci pozostało kilka obrazów. Pamiętam jednak dobrze, że film bardzo mi się spodobał, wyjątkowo poruszył i wywołał wiele emocji. Co czułam po przeczytaniu książki?

Lektura mnie nie zawiodła. Już od pierwszych stron, książka wciągnęła mnie w świat historii siedemnastoletniej Mii. To z jej perspektywy będziemy poznawali całą opowieść. Mia to szczęśliwa nastolatka, która ma kochających się rodziców, wspaniałego młodszego brata, którego uwielbia, swoją muzykę i chłopaka, Adama. Można by stwierdzić, że niczego jej nie brakuje. Dziewczyna chodzi do szkoły, gra na wiolonczeli, ma chłopaka, który również jest muzykiem, choć on gra zupełnie inny gatunek. Gra w rockowej kapeli. Niestety, jej szczęście zostaje brutalnie zniszczone przez tragiczny wypadek samochodowy, w którym giną jej rodzice i brat. A co z nią?


 Mia jest w ciężkim stanie, lekarze walczą o jej życie, a ona przygląda się temu z boku. Tak, jej dusza opuściła ciało i jest świadkiem wszystkiego, co się wokół niej dzieje. Widzi i słyszy wszystko. W czasie, kiedy jej stan nie jest pewny, dusza dziewczyny wspomina przeszłość i wszystkie chwile swojego życia. Dokonuje wewnętrznego rozrachunku, jednak targają ja także poważne dylematy. Mia bowiem nie wie, czy chce żyć z tymi, którzy zostali, czy dołączyć do tych, którzy odeszli.

Nie chce napisać zbyt wiele, dlatego nie zdradzę Wam fabuły "Wróć, jeśli pamiętasz". Nic już nie będzie takie, jak przedtem, choć od wypadku minęły trzy lata. Drogi Mii i Adama się rozchodzą. Jednak życie potrafi pisać różne scenariusze, a przekorny los płatać figle... Na tym skończę, bo zdradzę za dużo. 😉

Zbiorowe wydanie Gayle Forman to książka, która poruszyła mnie do głębi. Dużą rolę odegrała w tym sama postać młodej wiolonczelistki, której autorka oddała w powieści głos. Dzięki temu zabiegowi, czytelnik może zajrzeć w najgłębsze zakamarki duszy i myśli bohaterki. Powieść bardzo mi się spodobała, napisana została pięknym wrażliwym piórem. Czytając ją, uroniłam niejedną łzę. Byłam tak zafrasowana fabułą, że powieść pochłonęłam w jeden dzień. Zrobiłam to mimo drobnej czcionki, której nie znoszę. Tutaj w ogóle mi to nie przeszkadzało. Czytałam i Wam również polecam, mimo iż książka przeznaczona dla młodzieży. Dla mnie była to piękna i emocjonująca przygoda czytelnicza.  


Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia  TUTAJ. Tytuł: "Zostań, jeśli kochasz. Wróć jeśli pamiętasz"
Autor: Gayle Forman
Tłumaczenie:  Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Strony: 384
Przedział wiekowy: 14-18 lat 

 
Za egzemplarz dziękuję
Wydawnictwu
Nasza Księgarnia

Komentarze

 1. mam komu ją polecić, sama nie wiem czy się skuszę :D Za długa lista książek czeka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bardzo czesto siegam po ksiezki skierowane do mlodziezy. W glebi duszy nadal czuje jak bym miala nascie lat 😅😅😅

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za tego typu tematyką, więc raczej nie sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety to zupełnie nie mój klimat, gatunek ani styl pisania. Na szczęście świat nie kończy się na jednej niedopasowanej do mnie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie jest to książka dla mnie, ale ostatnio znajoma pytała o coś w tym klimacie, takze na pewno polecę :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka bardziej dla młodszego pokolenia...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak polecasz, to znaczy, że warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz