"ĆMONY I SMEŚKI", Wydawnictwo Nasza Księgarnia


 "Ćmony i Smeśki" to najnowsza publikacja twórców "Gruffalo", Julii Donaldson i Axela Schefflera.  Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Książka ma piękną, twardą oprawę i albumowy format.


  Opowieść ta to kosmiczna wersja Romea i Julii, choć z dużo lepsze zakończeniem. Na odległej planecie żyją dwa zwaśnione rody kosmitów: czerwonych Ćmonów i niebieskich Smeśków. Oba rody różnią się nie tylko kolorem, ale także przyzwyczajeniami i charakterem. Ćmony piły różowe mleko, natomiast Smeśki uwielbiały czarna herbatę. 
 

 Niestety, jak to bywa, przeciwieństwa się przyciągają. Wnuczka dziadka Ćmoka, Żaneta i wnuk babci Smeśki, Arturek, zakochują się w sobie, nie zważając na dzielące ich różnice, co nie podoba się dziadkom z obu stron. Młodzi postanawiają więc uciec. Rodziny ruszają na ich poszukiwanie. Wyruszają we wspólną podróż rakietą. Odwiedzają pobliskie planety, jednak na żadnej nie ma zakochanych uciekinierów. Czy podczas tej wyprawy oba rody kosmitów się zaprzyjaźnią? Gdzie podziała się para zakochanych?


 "Ćmony i Smeśki" to bardzo wartościową bajka, choć przyznam, że na początku byłam niepewna lektury. Sami przyznacie, że nazwy bohaterów są dość nietypowe? Szata graficzna niekoniecznie do mnie przemawia. O dziwo, Antoś stwierdził, że postacie mają bardzo zabawny wygląd. Na pewno w części ilustracyjnej książki nie możemy narzekać na brsk kolorów. Barwy są tutaj mocno nasycone, publikacja wręcz ocieka kolorem. Obrazki są tłem dla tresci. Tekstu w książce nie ma zbyt wiele i jest on rymowany, dzięki czemu czyta się go szybko i przyjemnie, a czytany wielokrotnie, szybko zapada w pamięć, jak to z rymowanka bywa. 😊


 Bajka ma bardzo ważne przesłanie.  To opowieść o akceptacji dla tego co inne. To historia o tym, aby nie oceniać innych po pozorach, ponieważ przy bliższym poznaniu osoby, o której mamy złe mniemanie, pogląd na jej temat może się zdecydowanie zmienić. A jeśli ktoś prawdziwie kocha, nie należy się wtrącać i tej miłości niszczyć, ponieważ miłość ta może wydać wspaniałe owoce. ♥️💙💜😉 Pięknym zakończeniem niniejszej książki, jest dedykacja autorki, Julii Donaldson "Wszystkim dzieciom i uchodźcom". Wraz z Tośkiem zachęcamy do lektury!
 Za egzemplarz dziękujemy 
Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Komentarze

 1. Bardzo sobie cenimy bajki z tak waznymi przeslaniam8 jak akceptacja innosci. W dzisiejszych czasach to bardzo wazne aby od malego ksztaltowac postwy dzieci w tych kwestiach

  OdpowiedzUsuń
 2. Śmieszne te nazwy, pewnie cała książka jest taka pocieszna :D Asia

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilustracje nietypowe ale przez to oryginalne

  OdpowiedzUsuń
 4. I nam by się spodobała 😉.
  Piękne ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sam tytuł sprawia, że czytelnik zaczyna interesować się książeczką. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz