Biblioteczka Montessori: "Astronomia", Zestaw edukacyjny dla dzieci od Wydawnictwa Egmont


Tytuł: "Biblioteczka Montessori. Astronomia"
Seria: BIBLIOTECZKA MONTESSORI
Wydawnictwo: EGMONT EDUKACYJNY
Autor: Eve Herrmann
Tłumaczenie: Maciej Falski
Ilustracje: Roberta Rocchi
DOSTĘPNA: TUTAJ


  Metoda Montessori jest to metoda pedagogiczna stworzona i opracowana przez włoską lekarkę Marię Montessori (1870-1952). Jest ona znana od lat i wcale nie traci na swojej popularności. Zakłada ona pobudzanie kreatywności dziecka, podążanie za dzieckiem, obserwowanie go, pozwalanie mu na samodzielność. Każde dziecko jest inne, ma swoje predyspozycje i ograniczenia, dlatego należy stworzyć mu optymalne warunki do rozwoju, nauki i poznania otaczającego je świata. Ten pedagogiczny nurt zyskał moje uznanie, aczkolwiek jest w nim wiele poglądów i przekonań, które nie zawsze są dla mnie jasne. 


 Osobiście bardzo podobają mi się sale w przedszkolach i klasach montessoriańskich.  Doceniam panujący w nich porządek, każdy materiał ma w niej swoje miejsce. Podobają mi się znajdujące tam meble, kąciki tematyczne, jak również ustawione tam pomoce dydaktyczne.


 Dla miłośników metody Montessori, Wydawnictwo Egmont może pochwalić się szeroką ofertą czytelniczą. Natomiast na rynku pojawiły się także wspaniałe pakiety edukacyjne dla dzieci, które na pewno swoją formą zaskoczą dzieci i dorosłych. W ofercie tej znajdziemy takie zestawy jak:

 • "Astronomia" (pudełko kartonowe)
 • "Flagi świata" (książka)
 • "Czas" (książka)
 • "Świat" (książka)
 • "Przyroda" (książka)
 • "Ogród" (pudełko kartonowe)
 • "Ptaki Europy" (pudełko kartonowe)
 • "Ciało człowieka" (pudełko kartonowe) 

 Wszystkie propozycje z serii "Biblioteczka Montessori" znajdziecie na stronie Wydawnictwa Egmont TUTAJ. My posiadamy pierwszy zestaw z listy, czyli "Astronomię", w którym znajdziemy wiele materiałów, które dostarczą wiedzy o wszechświecie. 

  Samo pudełko jest solidnie wykonane, z otwieranym wieczkiem. Szata graficzna przyciąga uwagę i wzbudza ciekawość oraz chęć szybkiego zajrzenia do środka. Wewnątrz pudełka znajdziemy:

 • obrotową mapę nieba
 • przewodnik po gwiazdozbiorach
 • książeczka opisująca ciała niebieskie
 • 60 kart edukacyjnych
 • ulotkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi pedagogiki Montessori oraz przykładowe zestawy z oferty

Ulotka
Przewodnik

 "Astronomia" to naprawdę imponujący zestaw, który przybliży nam zagadnienia związane z kosmosem zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori. Jest on na tyle przystępny, że poznawać wszechświat mogą z nim nawet przedszkolaki!

 Przewodnik oprowadzi nas po gwiazdozbiorach, podpowiadając, w jaki sposób dokonać ich obserwacji. W środku znajdziemy ilustracje oraz podstawowe informacje.
 

Obrotowa mapa nieba pokaże, w którym miejscu na niebie szukać gwiazdozbiorów w ciągu całego roku.
Obrotowa mapa nieba
Obrotowa mapa nieba

Karty wykonano z niezwykłą starannością. Są sztywne, mają zaokrąglone rogi. Elementy mieszczą się na białym tle, przez co grafika jest przyjemna dla oka.  W zestawie znajdziemy podobne ilustrowane karty w dwóch formatach: większe przedstawiają ilustrację ciała niebieskiego z podpisem, natomiast na mniejszych znajduje się wyłącznie ilustracja. Ponadto do zestawu dołączono mniejsze tabliczki z napisami oraz większe z napisami, tylko tutaj z drugiej strony mamy napisane krótkie informacje dotyczące danej planety czy innego ciała niebieskiego.  Dzięki takim zestawom jak nasz, nauka jest ciekawsza i przyjemniejsza. Pomoce dydaktyczne są bardzo praktyczne, a zdobyte informacje łatwiej zapamiętać. Pobudzają też wyobraźnię oraz chęć poznania świata i wszechświata! Myślę, że mogą wzbudzić w dziecku zainteresowanie nową tematyką, która z czasem zamieni się w jego hobby. Z Zestawem "Astronomia" (szczególnie przewodnikiem i mapą nieba), możemy wspólnie szukać na niebie gwiazd i gwiazdozbiorów. Czy to nie jest fascynujące? Sama będąc dzieckiem bawiłam się w takie obserwacje najchętniej latem, kiedy niebo było czyste i gwieździste. Miałam z tego wielką radość, dlatego myślę, że dzieci ucieszą się z takiej formy wolnego czasu, który jednocześnie wzbogaci ich wiedzę.

  Tośkowi na razie pokazywałam karty z samymi ilustracjami. Prosiłam go, aby opisał mi to, jak wyglądają przedstawione na nich obrazki. Dzięki temu ćwiczyliśmy mowę, wzbogacając jego słownictwo o nowe nazwy.


  Wiele ciekawych informacji dostarczy nam ilustrowana książeczka "Astronomia". Znajdziemy w niej krótkie wprowadzenie, słowniczek pojęć, propozycje zabaw dostosowanych do wieku dziecka: łączenie w pary, dopasowanie nazwy do karty z ilustracją, opis ilustracji, definicje i zagadki itp.


  Oprócz notek informacyjnych znajdziemy tu ciekawostki, pomysły na doświadczenia. Bardzo fajnym sposobem na zapamiętanie kolejności planet w układzie słonecznym jest krótka fraza mnemotechniczna:

Mój Wujek Z Mamą Jedzą Słone Usmażone Naleśniki

 Wiecie, jakie planety kryją się za poszczególnymi wyrazami? 😉
 


Zestaw "Astronomia" to świetna pomoc dydaktyczna dla dzieci, rodziców, ale i nauczycieli. Z nim nauka będzie o wiele ciekawsza i przyjemniejsza! Ja jestem nim zachwycona.

Polecam ten, jak i inne propozycje z "Biblioteczki Montessori! 

Nasz zestaw to istny KOSMOS!😀Za egzemplarz
serdecznie dziękujemy
Wydawnictwu EgmontKomentarze

 1. Świetna propozycja pobudzająca wyobraźnie . Myślę , że zachęci do siebie nie jedno dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dużo słyszałam o Montessorii!Pod kątem naukowym, przekonuje mnie ta książeczka
  !

  OdpowiedzUsuń
 3. Na studiach miałam okazję odbyć praktyki w przedszkolu Montessori. Było to dość niezwykle doświadczenie, bo wcześniej znałam tylko klasyczne metody nauczania i wychowania. Świetny jest ten zestaw Astronomia, nauka z nim a pewno jest czystą przyjemnością. Pozdrawiam K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie qydana pomoc w nauce. Dzieci pewnie chętnie po nią sięgną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna lektura dla najmłodszych. Tak przejrzyście wszystko jest pokazane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne rysunki. Mnie w szkole nauczyli planet śpiewając ich nazwy na melodię "Przybyli ułani pod okienko" 😂

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka ma bardzo podobną i widzę że książeczka spełniła swoją rolę i zainteresowała dziecko kosmosem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Spotykam różne propozycje dla dzieci na blogach, ale TO jest absolutnie must-have dla mojego bratanka!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest bardzo fajna my mamy z tej serii ciało człowieka

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa opcja. Co prawda dzieci nie mam, ale warto zapamiętać na przyszłość. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój synek byłby zadowolony, on lubi oglądac książeczki z planetami, gwiazdami itp:-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna sprawa ! Co prawda córka jest jeszcze za mała ale będę miała Twoją propozycję na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 13. To jest ten rodzaj książek, które nasze dzieci lubią najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 14. Pierwszy raz słyszę o tej metodzie 🙈🙈🙈

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzę, że wydawnictwo to pozyskuje coraz więcej zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie mam dzieci, ale ten zestaw i tak robi na mnie wrażenie :) Super pomysł z kartami, możliwością dopasowywania opisów, piękne! :) Fajnie, że na początku opisałaś o co chodzi w Montessori - ciągle się ta nazwa gdzieś przebija, a nigdy nie miałam okazji dowiedzieć się o co dokładnie chodzi (mimo, że nawet moje figurki było określane tym mianem :P).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz