"Pszczoły", "Drzewa", "Księżyc": Cudowny Świat Przyrody w książkach Wydawnictwa Wilga


Maj to mój ulubiony miesiąc, choć pogoda potrafi być naprawdę zmienna, o czym wciąż mamy okazję się przekonać. Raz pada deszcz, a innym razem zaczyna witać nas piękna i słoneczna pogoda. Robi się cieplej, coraz więcej zieleni i kwiecia dookoła. Ptaki śpiewają, owady bzyczą, jest cudnie. Gdy tylko pogoda się poprawia, możemy wyjść z domu i spędzić czas na świeżym powietrzu ciesząc się budzącą się do życia przyrodą. Tak, maj to zdecydowanie mój ulubiony miesiąc, a wiosna jest ukochaną przeze mnie porą roku. Tyle się dzieje wokoło, tyle można zaobserwować. Z przyjemnością wychodzimy na spacery, jedziemy do paru lub poza miasto. Przyglądamy się otaczającej nas przyrodzie. 


W ostatnim czasie czytamy Tosiowi coraz więcej książek o tematyce przyrodniczej. Na blogu pokazywałam Wam już kilka pozycji, które w poprzednich wpisach. Czasami zabieramy ciekawe publikacje na nasze rodzinne eskapady. Tym razem było podobnie i na rodzinny weekendowy wyjazd zapakowaliśmy trzy  niesamowite tytuły od Wydawnictwa Wilga, są to: "Pszczoły", "Drzewo" i "Księżyc". Trzy wyjątkowe picrurebooki, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Książki wchodzą w skład serii "Cudowny świat przyrody".

Pierwszy tytuł najbardziej przypadł mi do gustu, aczkolwiek w niczym pozostałe nie są od niego gorsze, absolutnie!


Tytuł: "PSZCZOŁY. MALEŃKI CUD NATURY"
Autor: Patricia Hegarty
Tłumaczenie: Agata Byra
Ilustracje: Britta Teckentrup
Seria: Cudowny Świat Przyrody
Wydawnictwo: WIGA
Oprawa: twarda
Strony: 32
Dostępna: TUTAJ


Książka przybliży dzieciom życie pszczół oraz istotną rolę, jaką owady te odgrywają w przyrodzie. Na swoich stronicach tej książki, swoim pięknem zachwycą nas wyjątkowe ilustracje. Tekstu jest malutko, za to dzięki prostym rymom, czyta się go szybko i łatwo wpada w ucho. Publikacja mieni się wielobarwnymi kolorami. Nic nie umknie uwadze ilustratorki. Po jej sposobie rysowania widać, że ma dobre oko i że sama docenia piękno otaczającej nas przyrody. Ten klimat poprzez swoje obrazy chce pokazać młodym czytelnikom. Piękne jest to, że w książce nie brakuje szczegółów, na których można przez chwilę się zatrzymać: bawiące się w oddali liski, ukryty w trawie jeż i te biedronki na każdej karcie. Piękno samo w sobie!

Otworki były dokładnie sprawdzane paluszkami, co zapewniało dziecku wrażenia sensoryczne. Tosiek próbował policzyć wszystkie pszczółki, a na każdej stronie szukał biedronki, dzięki czemu ćwiczył bystre oko. 😉 Pięknie wydana i dokładnie opracowana publikacja. W środku mnóstwo zwierząt i owadów, które czasami lubią bawić się w chowanego. Poszukacie ich z dziećmi? 😉


Kolejny fantastyczny tytuł z serii. Tym razem autorka i ilustratorka tematem książki ustanowiły drzewo, a w szczególności to, jak zmienia się ono w ciągu kolejnych pół roku. Wyjątkowa publikacja, szczególnie dla dzieci, z którymi chcemy porozmawiać o porach roku, czym się charakteryzują, w jakiej kolejności po sobie następują.


Tytuł: "DRZEWO. KAŻDA PORA ROKU MA W SOBIE PIĘKNO"
Autor: Patricia Hegarty
Tłumaczenie: Agata Byra
Ilustracje: Britta Teckentrup
Seria: Cudowny Świat Przyrody
Wydawnictwo: WIGA
Oprawa: twarda
Strony: 32
Dostępna: TUTAJ


Tosiek bardzo wkręcił się w tę książkę. Uwielbiamy ją za mocno nasycone kolory. Osobiście uwielbiam książki dla dzieci, w których pojawiają się leśne zwierzęta, a tu mamy ich wiele. Zerkają na nas z każdej strony lisy, wiewiórki, małe niedźwiadki, ale nie brakuje też ptaków, czy drobnych owadów. Bacznym okiem przygląda się nam ukryta w dziupli sowa. 😊 Otwierając książkę, wita nas mroźna zima. W centrum każdej strony stoi majestatyczne drzewo. Obserwujemy jakie zmiany zachodzą w nim podczas każdej pory roku. Zachodzące zjawiska opisuje krótki, za to przystępny w odbiorze tekst. Rymy ułatwiają dziecku zapamiętanie treści ze słuchu, natomiast spora czcionka pomoże w samodzielnym czytaniu. A te ilustracje? To istna bajka! Wszystkie kolory i odcienie tęczy! Oczywiście w książce nie brakuje otworków. Po ich konturach dzieci mogą wodzić paluszkami.Trzecia książka przybrana jest w noc. Choć dominują tutaj ciemne kolory, nie brakuje kolorowych akcentów, które przełamują tę czerń.


Tytuł: "KSIĘŻYC. NOC DOOKOŁA ŚWIATA"
Autor: Patricia Hegarty
Tłumaczenie: Agata Byra
Ilustracje: Britta Teckentrup
Seria: Cudowny Świat Przyrody
Wydawnictwo: WIGA
Oprawa: twarda
Strony: 32
Dostępna: TUTAJ


Jak się cieszę, że i w tej książce nie brakuje leśnych zwierząt. Ja chyba mam na ich punkcie bzika! 😊 Tym razem przyjrzymy się Księżycowi na nocnym niebie.

 Księżyc rozjaśnia niebo w ciemną noc nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Co wtedy robią? Czy wszystkie kładą się do snu? A może dopiero nocą zaczynają być aktywne? Co wtedy robią żółwie, skorpiony, a co papugi? Nasz księżyc zależnie od pór zmienia swój wygląd, czyli wchodzi w tzw. fazy. Raz przypomina ostry sierp, innym razem drożdżowy rogalik, ale potrafi też przemienić się w okrągły żółty sen z dziurami! 😀 Sprytne paluszki wyczują różnicę dzięki wyciętym kształtom.


Książki są absolutnym hitem i powinny znaleźć się w każdej biblioteczce. Już sama szata graficzna zapiera dech. Ilustracje do trzech tytułów stworzyła Britta Teckentrup. Jej sposób ilustrowania jest charakterystyczny dzięki stosowanej w nich kresce. Dobrane kolory idealnie komponują się ze sobą, tworząc wyjątkowe, pełne piękna obrazy. 

 Ilustracje pełne są w szczegóły, którym warto się przyjrzeć. Dzięki obrazkom dzieci poćwiczą swoją spostrzegawczość i koncentrację. Dziecko może podjąć również pierwsze próby liczenia, np. licząc pszczółki, lisy lub biedronki. Cechą charakterystyczną są zawarte w książce otworki, które zaczynają się już od okładki. W każdej książce dziurki mają zupełnie inne kształty, jednak w każdej ma ona związek z konkretnym tytułem. W "Pszczołach" jest to figura sześcioboku, przypominająca plaster miodu o różnej wielkości, w "Księżycu" zobaczymy wycięte kształty księżyca w różnych fazach, natomiast w "Drzewie" będą to dziuple drzew lub kontury leśnych zwierząt. Przepiękna i wyjątkowa forma! 


Szata graficzna stanowi tło dla treści zapisanej na stronach książek. Tekstu nie jest zbyt wiele. Czasami na stronie zapisano jedno lub dwa zdania. Natomiast czcionka jest tak duża, że seria może być wspaniałą pierwszą lekturą dla dzieci, które opanowały naukę samodzielnego czytania. 

Obie panie stworzyły publikacje-dzieła idealne! Treść doskonale współgra z ilustracjami. Książki są bardzo wartościowe, zawierają w sobie wiele cennych informacji dotyczących przyrody.

Jestem pewna, że książki je zafascynują, dlatego warto je sprezentować swoim pociechom. Zbliża się Dzień Dziecka, okazja idealna! 😊
 Za egzemplarze
serdecznie dziękujemy
WydawnictwuKomentarze

 1. Piękne książeczki :) Jak znalazł dla maluchów zadających wiele pytań o świat przyrody :) W łatwy i przystępny sposób można im wytłumaczyć wszystko

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy te książki i zarówno mi jak i dzieciom się bardzo spodobały

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobają mi się książki tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przyjemne dla oka mają ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe książeczki,które w prosty sposób obrazują naszą przyrodę.
  Pozdrawia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie wiosenne te książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To są dokładnie takie książki, jak moi trzej muszkieterowie lubią najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo, "Księżyc" by nam się przydał. Piękne ilustracie i jeszcze te dziurki dla młodszego. I jaki fajny pretekst do rozmowy o księżycu i kosmosie, bo dzisiaj dzień kosmosu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowicie piękne i kolorowe ilustracje, jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz