"Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność", Wydawnictwo RM


  Metoda pedagogiczna Marii Montessori staje się coraz bardziej popularna, a na jej temat powstaje wiele nowych publikacji. Sama od dłuższego czasu "przyglądam się" jej bliżej, z zainteresowaniem szukam informacji na jej temat, czytam artykuły, wypowiedzi rodziców, którzy w duchu tego nurtu wychowują i kształcą swoje dzieci (w domu bądź placówkach montessoriańskich). Sama w swojej biblioteczce posiadam kilka tytułów na ten temat. Do tej pory jednak spotykałam się z wiedzą dotyczącą dzieci w wieku przedszkolnym.


  Maria Montessorii mówi o indywidualnym podejściu do każdego dziecka, podążaniu za nim, nieblokowaniu jego samodzielności. I o ile w przedszkolach kierujących się tą metodą, wydawało mi się to dość proste (brak systemu ławkowego, praca indywidualna, każde dziecko zajmuje się tym, co w danej chwili je interesuje), tak zastanawiało mnie to, jak podejście to ma się do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Nurtowało mnie to bardzo. Jak zwykle, wiele wątpliwości i niewiadomych wytłumaczyła mi książka, która przyszła z pomocą. 😉


Maria Montessori była pierwszą kobietą lekarzem oraz twórczynią pedagogiki montessoriańskiej. Uważała, że każde dziecko jest wyjątkowe i aby wspierać jego rozwój, należy je obserwować, wspierać, ale nie wyręczać. Dzięki temu stanie się silnym, pewnym siebie człowiekiem, świadomym swoich mocnych i słabych stron.

Na blogu prezentowałam Wam kilka książek, które traktowały o tej metodzie. Ukazały się one nakładem Wydawnictwa RM. Są to naprawdę ciekawe i wartościowe publikacje, na które warto zwrócić uwagę.  Są to:

- "Metoda Montessori w domu" oraz "Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie" (recenzja książek TUTAJ),

"Metoda Montessori na cztery pory roku" (bardzo ciekawa książka z propozycjami kreatywnych zajęć, wpis macie TUTAJ),

 - "Metoda Montessori do trzeciego roku życia (KLIK).


 Tym razem, najnowsza publikacja wydawnictwa, przeznaczona jest do pracy opartej na założeniach Montessori z dziećmi  w wieku 6-12 lat. Jest to: " Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność". Książka jest dziełem współpracy Charlotte Poussin, Hadrien Roche oraz Nadii Hamidi. 

Książka z pewnością może być ciekawą propozycją czytelniczą dla tych z Was, którzy interesujecie się pedagogiką Marii Montessori, wychowujecie swoje dzieci w duchu tej metody, jest ona Wam bliska, lub Wasze pociechy uczęszczają do takich przedszkoli i zastanawiacie się nad szkołą, w której będzie kontynuowało swoją naukę. 

Książka jest bardzo estetycznie wydana i czytelna. Bogata w wartościowe treści, wyraźne, bardzo ładne zdjęcia, wykresy. Podzielona została na 5 rozbudowanych, oznaczonych kolorami rozdziałów, w których zebrano najistotniejsze treści. W każdym znajdują się dodatki w postaci ciekawych cytatów, opowieści wychowanków, rodziców oraz krótkie podsumowanie każdego działu. Na końcu publikacji znalazły się atrakcyjne dodatki, niezwykle przydatne w pracy metodą Montessori. Mamy tu karty pracy, propozycje aktywności językowej, matematycznej, kulturowej, społecznej, fizycznej  itd. 
 

Publikacja na pewno odpowie na wiele nurtujących rodziców pytań. Nie zabraknie tu podstawowej wiedzy na temat założeń pedagogiki Montessori.

Dla mnie jest to metoda, która już od dłuższego czasu wzbudza moje zainteresowanie. Nawet na obronę pracy dyplomowej wybrałam sobie pytanie, które jej dotyczyło. 😉 Podoba mi się  jej (metody) podejście do dziecka, jego indywidualności, samodzielności. Jestem zachwycona wyglądem sal przedszkolnych, czy pokoików dziecięcych urządzonych według jej zasad, podobają mi się materiały, na których pracuje dziecko. Aczkolwiek wiele jest kwestii, które wciąż mnie zastanawiają i nurtują, jak chociażby podejście Montessori do systemu nagród i kar, a mianowicie ich wykluczenia. Chodzi mi o tu bardziej o nagradzanie, ponieważ ciężko mi tego nie robić, kiedy moje dziecko zrobiło coś dobrze, w sensie: udało mu się zrobić coś po wielu niepowodzeniach, coś, na czym mu bardzo zależało, a swoją wytrwałością, być może uporem dokonał tego. Pochwała dziecka to w końcu też nagroda, a więc mam nie chwalić? Hmmm... Może Wy napiszecie, jak Wy to rozumiecie? 😉


Cieszę się, że moja kolekcja powiększyła się o nowy tytuł o tematyce metody Marii Montessori. Na uwagę zasługują tutaj merytoryczna dawka wiedzy i wspomniane zdjęcia. W książce przedstawiono, w jaki sposób odbywają się zajęcia lekcyjne, jak wyposażone są sale, jak przedstawiają się relacje dziecko-nauczyciel (edukator, opowiadacz prawdy), w jaki sposób sprawdza się wiedzę dzieci (cotygodniowa rozmowa z wychowawcą, dziennik prowadzony przez dziecko) itp. Warto zaznaczyć, iż Maria Montessori propozycję wychowawczą dla dzieci w wieku 6-12 lat określiła jako edukację kosmiczną. Skąd taka nazwa? Polecam zajrzeć do lektury.


 Przed otrzymaniem publikacji, sama zastanawiałam się nad wieloma aspektami. Część z nich wyjaśniła mi lektura książki. Myślę, że wśród Was jest wiele osób, które zastanawiają się nad tą metodą, czy rzeczywiście jest tak skuteczna, czy dzieci naprawdę stają się bardziej samodzielne, jak sobie radzą w życiu codziennym, jak wiele nauczą się wiedzy o świecie, czy sposób nauczania przyniesie zamierzone efekty itd. 
Podsumowując, myślę, że naprawdę warto zapoznać się z publikacją, szczególnie jeśli:

 • pragniecie, aby Wasze dziecko było bardziej samodzielne i pewniejsze siebie,
 •  pedagogika Marii Montessori leży w Waszych zainteresowaniach i pragniecie zgłębić swoją wiedzę na jej temat,
 •  wychowujecie swoje dzieci w duchu tej metody,
 •  Wasze dziecko uczęszcza do montessoriańskiego przedszkola,
 •  zastanawiacie się nad wyborem szkoły podstawowej lub myślicie o kontynuacji nauki zgodnych z zasadami Montessori w tego typu placówkach.


Jeśli zgadzacie się przynajmniej z jednym punktem, ta książka jest dla Was!
😉Książkę znajdziecie na stronie WydawnictwaZa egzemplarz
dziękujęKomentarze

 1. Bardzo ciekawa lektura. Podoba mi się podejście autorki, że do dziecka należy podejść indywidualnie. Zawsze tak samo uważałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego typu książki są świetne dla dzieciaków, oby takich więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak bardzo chciałoby się, aby założenia i idee przeszły także do szkół, nie tylko do przedszkoli. W dzisiejszym pełnym uniformów świecie bardzo potrzeba postawienia na indywidualizm.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero odkrywam Montessori, mam poprzednią część tej ksiązki i w tę na pewno się zaopatrzę, jak moje dziecko podrośnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tak przejrzyśćie wydane książki! Chociaż nie mam komu polecić, to mimo wszystko takie wydania są znakomite!

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja 4-latka chodzi do przedszkola Montessori. Wkrótce z wielką ciekawością sięgnę po lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam wszystkich, których znam, jest gdzieś ktoś, kto to czyta, chcę podzielić się wspaniałym dziełem rzucającego zaklęcia Dr.Mutaba, mój mąż i ja pokłóciliśmy się, co doprowadziło do naszego rozwodu, ale kiedy mnie zostawił, część mnie odeszła z nim i byłem zasmucony i płakałem przez cały dzień i noc szukałem czegoś w Internecie, gdy zobaczyłem ludzi zeznających o jego wspaniałej pracy i po prostu postanowiłem dać mu szansę, zrobiłem wszystko, co mi kazał, a on zapewnił mnie, że po 24 godzinach mój mąż do mnie wróci, następnego ranka do mojego największego zaskoczenia samochód zatrzymał się przed moim domem i to był mój mąż bardzo się cieszę, że może również pomóc zobaczyć jego link po więcej szczegółów: https://m.facebook.com/Shirley-Samantha-104582951083598/posts/?ref=bookmarks&mt_nav=0

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz