Poznajemy Trójmiasto i okolice. "Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego Wybrzeża"


Dzisiaj książka, dzięki której lepiej poznamy zakątki i zabytki Trójmiasta i okolic. Publikacja nosi tytuł „Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego Wybrzeża” i jest to ósma, a zarazem ostatnia część przygód braci bliźniaków i ich przyjaciół. Autorem książek o Marku (Dzikiej Mrówce) oraz Jarku (Jego Bracie) jest Andrzej Perepeczko, z zawodu oficer, mechanik, który poznał morza i porty prawie całego świata, pływając na polskich i obcych statkach. Pisarz i autor wielu książek, m.in. serii o Dzikiej Mrówce.


To nasze pierwsze spotkanie z bohaterami serii. Nie miałam dotąd okazji poznać przygód braci bliźniaków, pochodzących z Gdańska. Niniejsza część opowiada o przygodach dwóch braci, Marka, zwanego Dziką Mrówką oraz jego brata Jarka, nazywanego Jego Bratem. Jarka od Marka różni to, że systematycznie powtarza on słowo „fakt”, a praktycznie zawsze dodaje je do swojej wypowiedzi, nawet wtedy, kiedy do niej nie pasuje. No i jest bardzo oczytany. Marek zaś książek za bardzo nie lubi. Dzikiej Mrówce zawsze przytrafiają się jakieś przygody, nierzadko wpada też w tarapaty. W niniejszej książce również będą zdarzały się takie sytuacje, w których będzie ciągle gdzieś znikał. Jest ciekawy wszystkiego, no i ma bujną wyobraźnię oraz głowę pełną pomysłów.Akcja niniejszej książki toczy się po zakończeniu stanu wojennego w Polsce. Mama bliźniaków zaprasza swoją przyjaciółkę z Portugalii Carmen, oraz jej córkę Marienę na wakacje. Wraz z panem Tomaszem, dzieci będą zwiedzać Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz okolice. Poznają zabytki, dowiedzą się wielu ciekawych faktów historycznych oraz legend związanych z miastami. Do dzieci dołączy również ich koleżanka  Ula.

 Mariena bardzo chce poznać nadmorskie miasta, jest nimi oczarowana. Bardzo spodoba się jej (jak i całej reszcie) Muzeum Bursztynu, porozmawiają z bursztyniarzem o tym, jak wygląda obróbka bursztynu. Zobaczą Główny Ratusz w Gdańsku, pannę z okienka z Domu Ławy, Długi Targ, piękny Dwór Artusa, Zieloną Bramę czy Fontannę Neptuna. Ciekawostką będzie też herb Gdańska z dwoma lwami. Na Bramie Wyżynnej oraz nad wejściem do ratusza widnieją herby z lwami, jednak czymś się różnią. Czym i dlaczego? Odpowiedź w książce :) 

 Nawet dzieci, które są mieszkańcami Gdańska, o wielu faktach nie miały pojęcia, pan Tomasz jest wielkim znawcą Trójmiasta, co dla mnie było naprawdę imponujące. Okazał się wspaniałym przewodnikiem, który potrafił zaciekawić „Gdańskie Lwiątka”. O właśnie! Zapomniałam Wam powiedzieć, że Dzika Mrówka wymyślił nazwę dla tej całej wyprawy zwiedzającej: Wyprawa Gdańskich Lwiątek. Ten chłopak to ma pomysły! :) W Gdyni nawet trafi mu się dość zabawna przygoda, która jednocześnie napędzi innym strachu, no ale na szczęście wszystko skończy się dobrze. Mogę tylko powiedzieć, że Markowi Dzikiej Mrówce uda się dotrzeć na sam szczyt :) Cała ekipa, do których z czasem dołączą Micia (mama bliźniaków), Carmen (mama Marieny) oraz Magda (żona pana Tomasza), czyli tzw. Stowarzyszeniu Ligii Kobiet, odwiedzi również Kaszuby.


W książce tekstu jest naprawdę sporo, ale mimo to opisana fabuła jest tak ciekawa, że czytanie nie było ani męczące, ani tym bardziej nudne. Jest bardzo ciekawie i pogodnie napisana. Z wielu momentów w książce miałam niezły ubaw. Szczególnie, gdy okazało się, że Dzika Mrówka po raz kolejny wpadł w jakieś tarapaty. Jego mama ma z nim niezłe urwanie głowy :) Bracia bliźniacy, niby tacy sami, a jednak tak różni... Ale to bardzo dobrze. W innym wypadku lektura nie byłaby taka ciekawa. Obaj bracia się uzupełniają :)


Książka podobała mi się tym bardziej, iż dzięki niej dowiedzieliśmy się o wielu miejscach w nadmorskich miastach, w których spędzamy nasze wakacje, bo jak wiecie, jesteśmy nad morzem :) Mogę powiedzieć, że w pewien sposób deptaliśmy dzieciakom i panu Tomaszowi po piętach, choć nie wszystkie miejsca udało nam się zobaczyć, to jednak dzięki lekturze wiemy, że tam są i na pewno jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję je podziwiać. 


Trochę mniej podobają mi się ilustracje. Myślę, że same zdjęcia i  czarno-białe rysunki  w zupełności by wystarczyły. Jakoś graficzne postaci bohaterów mi tutaj po prostu nie pasują, ale to jest oczywiście moje zdanie. No, ale od czego jest wyobraźnia? Dlatego ja bohaterów wyobraziłam sobie zupełnie inaczej.Książkę polecam szczególnie tym, którzy wybierają się nad morze, a nie wiedzą dokładnie co chcieliby czy co można zobaczyć w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Na pewno wiele miejsc Was zaskoczy. Dla nas do była świetna inspirująca przygoda, a my je bardzo lubimy! Polecam!


Więcej o książce przeczytacie TUTAJ.

Tytuł: "Dzika Mrówka i Tajemnica gdańskiego Wybrzeża"
Autor: Andrzej Perepeczko
Ilustrator: Marek Kołodziej
Rysunki i Napisy:  Andrzej Perepeczko
 Wydawnictwo: Bernardinum
Liczba stron: 232
Oprawa: twarda
Za nasz egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Bernardinum :) 

Komentarze

 1. Obowiązkowa lektura przed wyjazdem do Trójmiasta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham Gdańsk całym sercem, więc ta książka musi być super! :D Najpierw czytamy, a potem wycieczka- idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Treść jest naprawdę bogata i bardzo mile się ją czyta. Z przekonaniem polecam! :)

   Usuń
 3. Ciekawa propozycja dla kogoś kto wybiera się w tamte rejony.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł na książkę! Uwielbiam takie pozycje, które w swoją historię wplatają fakty i pozwalają na rzeczywiste przeżycie przygody i poznanie całej masy interesujących ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak samo jak i ja- bardzo lubię tego typu książki :)

   Usuń
 5. Zabawne perypetje ma ta mrówka super pozycja. Za rok się wybieramy do Sopotu wiec idealna lektura przed zwiedzaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Wam się przyda i będzie ciekawie się z nią przemierzało zakątki miasta :)

   Usuń
 6. Ciekawe ilustracje. Czekam na równie inspirującą książkę promującą góry. A może jest taka? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Są różne części. Bodajże 7 część jest właśnie o górach, jednak pewna nie jestem, ponieważ nie czytałam poprzednich części.Natomiast w książce chłopcy wspominają wycieczkę w góry, gdzie zabrali Marienę.

   Usuń
 7. Tak to można podróżować! Jest pewność, że nie przeoczy się żadnego wartego zwiedzenia miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie. A z taką książką to niesamowita przygoda. Myślę, że bedzie jeszcze fajniejsza gdy synek będzie starszy :)

   Usuń
 8. Niektórzy zapominają, że Trójmiasto to nie tylko plaża, ale też całe mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Ja jako dziecko zwiedziłam je od A do Z. Teraz wolę wyjeżdżać w góry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My jeszcze nie wszystko zobaczyliśmy, ale je znamy z książki i miejsca te są na naszej liście podczas ewentualnej następnej podróży nad morze:)

   Usuń
 9. Ciekawe czy znam te proponowane miejsca. Kiedyś każde wakacje w Trójmieście spędzałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsc jest o wiele więcej, wszystkich nie wspomniałam :)

   Usuń
 10. Bardzo ciekawy pomysł na książkę, fajnie że ją opisałaś bo do tej pory nie słyszałam o jej istnieniu. Jest szansa kupić ją w Empiku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tyle że znalazłam w miękkiej oprawie. Znajdziesz tam również poprzednie częsci. :)

   Usuń
 11. Świetny pomysł na książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo :) jest przygoda, jest wiedza, jest wesoła lektura :)

   Usuń
 12. A mnie ilustracje bardzo się podobają :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie mogłoby być bez tych postsci. Niestety mojego synka przerażały te twarze, szczerzące zęby.Ich mimika również wyglądała nie za bardzo :)

   Usuń

Prześlij komentarz