Quiz Przyroda i Geografia Polski. Gra edukacyjnaMamy wakacje! Na pewno wiele z Was wyjeżdża lub wyjedzie na od dawna planowane wycieczki zagraniczne lub po naszym kraju. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale ja bardzo lubię poznawać zakątki Polski. Mamy tyle pięknych miejsc, tyle zabytków i ta piękna przyroda. Może wszystkich nie uda mi się zwiedzić, ale o wielu miejscach dowiedziałam się z Quizu Przyroda i Geografia Polski, który jakiś czas temu się u nas pojawił. Jest to gra edukacyjna od Alexander Toys. Jest to bardzo emocjonująca i wciągająca gra, ponieważ pytania były ciekawie ułożone, a my dowiadywaliśmy się coraz to nowych i ciekawych faktów z zakresu przyrody i geografii naszego państwa. Rozbudziła w nas apetyt na wiedzę, mimo, że dopiero co rozpoczęła się wakacyjna przerwa :)

 W wielkim skrócie, gra polega na właściwej odpowiedzi na 392 pytania z 98 kart. Czas gry umila również strzelanie kulki z kapsuły do kubeczka. Za celność uzyskujemy dodatkowy punkt. Bardzo podoba mi się pudełko z pięknym namalowanym na wieku krajobrazem, z dziką kaczką w locie oraz lisem, który spogląda wprost na nas :)

Gdy otworzymy pudełko, znajdziemy w nim oprócz wymienionych kart z pytaniami:
- sztywną lakierowaną planszę do gry
- karty liter "a" i "b" 4x 2szt.
-4 karty ze znakiem zapytania "?" 
- 4 kolorowe pionki do gry
- kostka do gry
- 80 czerwonych żetonów 
- klepsydrę
- notes
- kulkę
- kubek
- katapultę
- instrukcję gry
 

Zasady quizu i niektóre rekwizyty są podobne, jak w quizie medycznym Ciało człowieka, o którym pisałam Tutaj. Każdy gracz wybiera sobie pionek i dostaje dwie karty: "a" i "b". Na środku stołu układamy planszę, obok niej karty z pytaniami i odpowiedziami (pytaniami do góry), karty "?", klepsydrę. Tak, aby mieć wszystko w zasięgu dłoni. W notesie zapisujemy inicjały  graczy. Przed rozpoczęciem rozgrywki, warto przyjrzeć się uważnie kartom z herbami i zapamiętać jak wyglądają oraz jakiego miasta są to herby. Rozpoczyna najmłodszy gracz. Rzuca kostką i porusza pionkiem do przodu o tyle pól, ile było oczek na kostce. Z kupki kart "pytań i odpowiedzi " bierze jedną i głośno czyta pytanie z pola w kolorze takim, na którym stoi jego pionek. Z tyłu tej karty jest właściwa odpowiedź, dlatego musi tak trzymać kartę, aby nie było widać litery z prawidłową odpowiedzią. Gdy kończy czytać, uruchamia klepsydrę. Uczestnicy wybierają kartę z prawidłową odpowiedzią, ale nie odwracają jej. Robią to wtedy, gdy piasek się przesypie. Wtedy sprawdzamy i ten, kto wybrał właściwy wariant, zdobywa punkt. Kartę odkładamy na inną kupkę, odpowiedziami do góry. Zaczyna kolejny gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Gdy osoba stanie na polu ze znakiem "?", bierze pierwszą kartę od góry z kupki "kart pytań i odpowiedzi" i postępuje, jak podczas zatrzymaniu się na zwykłym polu. Teraz ma jeszcze okazję na dodatkowy żeton. Odkrywa pierwszą kartę ze znakiem "?". Jeśli będzie na niej "Herby miast", znowu rzuca kostką i zgaduje, do jakiego miasta należy herb o wyrzuconym w kostce numerze. Gdy na karcie będzie napis "Nad jaką rzeką leż?", najpierw musi (nie oglądając karty) wybrać ile razy będzie rzucał dodatkowo kostką (od 1 do 3 rzutów). Po określonej liczbie rzutów zgaduje, nad jaką rzeką leży miasto umieszczone pod numerem, który jest sumą wyrzuconych oczek. Czas odmierza oczywiście klepsydra. Za dobrą odpowiedź gracz dostaje 1 żeton. Gdy odpowie źle, oddaje żeton, który już ma.Jeśli zaś gracz stanie na polu z czerwoną ośmioramienną gwiazdką, zanim będzie czytał pytanie z karty "pytań i odpowiedzi" w kolorze pola na planszy, musi najpierw trafić kulą z katapulty do kubeczka. Odległość do kubka powinna wynosić 15 cm. Jeśli trafi, zdobywa żeton, jeśli nie, oddaje jeden swój. Tu liczy się zręczność i bystre oko :)


Quiz wygrywa ten, który zdobył ustaloną wcześniej liczbę punktów (np.50). Można również ustalić inne zasady, że zwycięzcą zostaje ten, który uzbierał najwięcej kart, bądź żetonów. Można też zagrać bez planszy, z samymi kartami "pytań i odpowiedzi". Każda właściwa odpowiedź to jeden żeton. Mu tak grałyśmy z Julką, a potem ona ćwiczyła z Tośkiem strzały z katapulty. Przy okazji poćwiczył motorykę małą :)

Gra bardzo nam się spodobała. Pytania były ułożone w sposób ciekawy i zrozumiały. Quiz to jedna wielka kopalnia wiedzy z zakresu przyrody i geografii naszego kraju.  Jest to więc nie tylko świetna gra, ale i nieoceniona pomoc dydaktyczna. Ciekawostki są łatwe do zapamiętania, a zdobyta wiedza, na pewno nie raz przyda się w szkole. Polecam! :)

Quiz przyroda znajdziecie TUTAJ


Komentarze

 1. naprawdę ciekawa gra i fajnie zrobiona widać że posłuży na wiele lat a i ciekawe pytania i wiele ciekawostek o polsce mozna sie dowiedzieć lubie takie gry i chłopaki też takie lubią bo nawet jak źle odpowiedzą to czytając poprawną odpowiedź wiele się uczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest taka gra, w którą będzie można naprawdę długo grać. Pytań jest tak dużo, że na pewno zabawa nie będzie nudna ani monotonna. A walor edukacyjny to ogromny plus tego Quizu.

   Usuń
 2. Lubimy gry....i lubimy podróże! :) Takie połączenie to świetna okazja na edukację, przygodę i dobrą zabawę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tylko moi chłopcy nieco podrosną z pewnością sięgniemy po tę grę. Tym bardziej, że jestem zdania, że gry powinny nie tylko bawić ale i uczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oboje z mężem jesteśmy tego samego zdania i przy wyborach gier, książek czy zabawek dla młodego, tym się właśnie kierujemy. Ta gra przyda się mu za jakiś czas :)

   Usuń
 4. To musi być pasjonująca gra :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Planszówki to coś co lubię, w sierpniu jedziemy pod namiot na 2 tygodnie! będziemy mieć dużo czasu. aby testować ze znajomymi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow! Super. :) Myślę,że gry planszowe będą jak znalazł :)

   Usuń
 6. Ciekawie rozpisana fabuła gry sprawia, że nie będzie się szybko nudzić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie. :) Tak jak pisałam wyżej, jest cała różnorodność pytań, które wg mnie nie ma opcji aby się non stop powtarzały. :)

   Usuń
 7. Faktyczne ciekawa ta gra, nauka przez zabawę daje świetne rezultaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Dziecko szybciej zapamietuje pewne rzeczy, bo to przychodzi tak naturalnie, a nie z przymusu :)

   Usuń
 8. I to mi się bardzo podoba! W czasie wakacji będe miałą w domu przyjaciółkę córki, mogłyby razem grać a przy okazji zdobywac wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wspaniale! Myślę, że na pewno świetniw zorganizujesz im czas :)

   Usuń
  2. no i już wiem co podarować córce na urodziny, gdzie kupię grę? jest jakaś strona?

   Usuń
  3. Na koncu wpisu nad logo firmy jest link, który Cię przeniesie na stronę z grą :)

   Usuń
 9. Przegapiłam takie cudo musimy mieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj musicie. Gra jest świetna :) i wiele można się dzięki niej nauczyć.:)

   Usuń
 10. Zapowiada się ciekawie. Przyrodę lubimy, więc to coś dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, jest ciekawie, a gra zapewnia świetną zabawę 😊

   Usuń

Prześlij komentarz