poniedziałek, 31 lipca 2017

Dlaczego warto wybaczać? "O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce"


Czym jest wybaczanie? Na pewno nie jest to umiejętność, która przychodzi nam łatwo tym bardziej, gdy mamy poczucie krzywdy, straty czy bólu. Nie potrafimy tego zrobić od razu, czasami potrzebujemy na to ładnych parę lat. Kiedy jesteśmy zranieni czujemy wszechogarniającą złość. Nierzadko pragniemy zemsty i zadość uczynienia za zadany nam i naszym bliskim ból. Wybaczyć? Jak to! Mam mu puścić płazem i zapomnieć to co mi zrobił? jak mnie zranił? Przecież zrobił (-a) to specjalnie, żebym cierpiała. Jak mogę wybaczyć? jak zapomnieć? To boli! To niesprawiedliwe!

Obserwując współczesny świat i to, co się w nim dzieje, wybaczanie (choć bywa nieraz niemożliwe) jest potrzebne, żeby normalnie (dalej) żyć, aby nie pogrążył nas gniew i złość. Choć często wydaje się to niewykonalne. Tym bardziej, gdy zraniony człowiek cierpi i jedyne, o czym myśli, to chęć zemsty i aby jak najprędzej odpłacić pięknym za nadobne. Choć dzieje się tyle zła i niesprawiedliwości, świat pędzi na przód, a przyszłość będzie należała i zależała od naszych dzieci. Jaki będzie ten świat? Ku czemu zmierza?

Dlatego o przebaczeniu warto rozmawiać już z dziećmi. To nie jest łatwy temat, oj nie. O tym, czym jest wybaczanie, dlaczego warto przebaczać w bardzo fajny i ciekawy sposób przedstawia książka pt. "O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce" autorstwa Carol Ann Morrow. Jest to jedna z książeczek z serii POMOCNE ELFY od Wydawnictwa Promic. Na moim blogu pisałam już o dwóch innych książeczkach z tej serii. Dla zainteresowanych, linki do nich wkleję na końcu tego wpisu.
Na wstępie książki przeczytamy:
 
"Niniejsza książka ma na celu pomóc Wam nauczyć Wasze dzieci mądrze wybaczać. Nie oznacza to bynajmniej akceptacji niesprawiedliwości, zranień czy nadużyć. Dorosłym, podobnie jak dzieciom, potrzebny jest ten sam proces: trzeba rozpoznać problem, nazwać go i zmierzyć się z nim. Wybaczanie idzie o krok dalej. Chodzi o wyzbycie się pragnienia "Wyrównania krzywd". Przyjmujemy, że każda osoba to coś więcej niż jakiekolwiek jej jednostkowe działanie nawet, jeśli swoim działaniem sprawia komuś ból czy wywołuje smutek".


 Jako wielka miłośniczka książek, pedagog z wykształcenia, ale przede wszystkim mama, szukam wartościowych lektur, które są przystępne dla dzieci i w doskonały sposób pomogą wyjaśnić dzieciom trudne tematy. Dla mnie jest to wielka pomoc. Dobrze, jeśli są pięknie ilustrowane, choć nie jest to warunek :) Książka musi mieć w sobie "to coś" Coś, co przyciągnie uwagę, zachęci, zatrzyma na dłużej, a jej treści zapadną w pamięć i serce czytającego oraz słuchacza - przesłanie, naukę, morał, wiedzę, sentencję. Określeń jest wiele, jednak chodzi o to, aby była w jakiś sposób pożyteczna. 

I właśnie taką książkę znalazłam, choć jej temat nie jest prosty, może być okazją do wielu rozmów z sytuacji oraz problemów codziennego życia.

Książeczka, choć niepozorna, wywarła na mnie wielkie wrażenie. Autorka tekstu, napisała go w oparciu o rozmowę przeprowadzoną ze swoim sąsiadem. Człowiek ten podzielił się z nią swoimi przemyśleniami, a także osobistymi doświadczeniami w kwestii wybaczania.

Z owej publikacji dzieci dowiedzą się, że aby na świecie zapanował pokój, potrzebne jest wybaczanie. Gniew zatruwa ludzkie serca i sieje spustoszenie. O wybaczaniu dzieciom opowiedzą przyjazne elfy. Dzięki nim młody czytelnik czy słuchacz dowie się, że nie należy przekreślać drugiego człowieka, nie trzeba chować urazy do koleżanki, która choćby niechcący zrobiła coś, co sprawiło nam przykrość. Pokazują, że każdy zasługuje na drugą szansę

Dlaczego wybaczanie jest ważne? W jaki sposób wybaczać? Czy można zapomnieć o wyrządzonej nam krzywdzie, czy trzeba o niej pamiętać? Co nam daje wybaczanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nam pomocne elfy. Przedstawią wiele przykładów z sytuacji codziennych, dzięki czemu dzieciom będzie o wiele łatwiej zrozumieć pewne sprawy. Aby było łatwiej, w książce oprócz elfów, występują również dzieci: Sara, Bartek, Kuba, Joasia. Przytoczone sytuacje mogą być nawet podobne do takich, z którymi dziecko spotkało się w domu, np.:

"Być może twój tata obiecał, że pójdzie z tobą do parku. Ale po powrocie z pracy stwierdzi, że jest za bardzo zmęczony, by wybrać się na spacer. Możesz mu powiedzieć: Bardzo lubię spędzać czas z tobą, ale rozumiem, że dziś miałeś męczący dzień. Odpocznij sobie, a na spacer możemy pójść jutro".

Przykład z książki obrazuje, jak wiele jest sposobów wybaczania czy nie chowania urazy, a  jest ich o wiele więcej.

Cały tekst napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Ponadto duża czcionka ułatwia czytanie, dzięki czemu możemy ją przeczytać wspólnie z dzieckiem.

 Miłe wrażenie wywarły na mnie kolorowe ilustracje, które są zobrazowaniem danego rozdziału w książce, którego tytuł jest wyraźnie zaznaczony czerwonym kolorem i dużą czcionką. Całość jest przejrzysta i ładnie się prezentuje. 

Myślę, że książeczki z serii idealnie sprawdzą się jako prezent, oraz pomoc wychowawcza czy objaśniająca dziecku pewne problemy, z którymi boryka się ono na co dzień. Niebawem pojawi się kolejna książeczka z tej serii, pt. "Szkoła jest super". Myślę, że będzie to bardzo fajna i pomocna propozycja dla dzieci, które we wrześniu rozpoczną swoją przygodę ze szkołą :) Pomoże im zrozumieć, (a rodzicom pomoże pociechom wytłumaczyć), że szkoła wcale nie jest straszna - przeciwnie. Jest miejscem nauki, zabawy, a także zawierania nowych znajomości i wielu wspaniałych przygód :) Mam nadzieję, że uda nam się skompletować całą serię. :)Szczegółowe informacje o książce:
 
Tytuł: "O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce"
Seria: Pomocne Elfy
Autor: Carol Ann Morrow
Tłumaczenie: Krzysztof Kurek
Ilustracje: R. W. Alley
Wydawnictwo: Promic 
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32

 Inne książeczki z tej serii:

Mój Przyjaciel Bóg.Poradnik dla dzieci

Jak dobrze być sobą.Słów kilka o poczuciu własnej wartości  Książeczkę znajdziecie TUTAJ

 
12 komentarzy:

 1. świetna książeczka,
  można wiele się z niej nauczyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie i mam tu na myśli nie tylko dzieci 😉😊

   Usuń
 2. Oj tak, zdecydowanie sama bym pewnie musiała przeczytać tę książkę :) Zapisuję kolejny tytuł dzieki wam!

  OdpowiedzUsuń
 3. I kolejny tytuł trafia do listy. Kurcze człowiek zapomina o tak wielu istotnych sprawach, choć towarzyszą mu każdego dnia... Lubię kiedy książki w jasny i zrozumiały sposób pomagają uczyć dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczka, którą w pierwszej kolejności powinien przeczytać każdy rodzic! Super, że powstają takie książeczki - pomocnicy rodziców w tłumaczeniu bardzo ważnych spraw w prosty i jasny sposób! Chętnie kupię takie dla mojej córeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie, że powstają tego rodzaju książeczki. Dodatkowy plus to jej liczba stron. Teraz nikt nie lubi czytać elaboratów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekna ksiązka ;) a jakże wartościowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ważny temat i wielka potrzeba takich pozycji, szczególnie, że jak piszesz to książka o MĄDRYM wybaczaniu. Chciałoby sie napisać, że "zwłaszcza w dzisiejszych czasach' ale chyba to nauka zawsze i wszędzie aktualna..

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajna książka i po raz kolejny widzę jej recenzję. Muszę sobie ją zapisać na listę

  OdpowiedzUsuń
 9. I takie wartości powinny być promowane w książeczkach, zwłaszcza tych dla młodych czytelników, jak wiele później można przeprowadzić rozmów z dziećmi na takie tematy. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam przyjemność przeczytać inny tytuł z tej serii i przyznaję, że jest wartościowy. A ilustracje mnie urzekły.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mi się podobają obrazki z tej książki. Myślę, że cała jest warta uwagi :-)

  OdpowiedzUsuń

"JAK UPOLOWAĆ PISARZA?", SALLY FRANSON - Recenzja premierowa!

  Tytuł: " Jak upolować pisarza"? Autor: Sally Franson Wydawnictwo : ZNAK LITERA NOVA Gatunek: powieść o...