"Obiecuję ci szczęście", Ewa Formella

 Jak często korzystasz ze zbiorów biblioteki? Muszę przyznać, ze odwiedzam ją częściej z dziećmi po książki dla nich. Dla siebie wypożyczam rzadziej, choć parę lat temu, moje wizyty były regularne. Jednak podczas mojego urlopu postanowiłam to zmienić. Wyruszyłam więc z pakowną torbą i wróciłam z kilkoma pozycjami.


"Obiecuję ci szczęście"


Ewa Formella

Wydawnictwo REPLIKA


To pierwszy tytuł, za który się zabrałam i...przeczytałam go jednym tchem. Opowiada on historię Kaliny, młodej kobiety, której żyło się dobrze tak, jak było. Bez faceta, bez dzieci. Kobieta ma dobrą pracę, mieszkanie. Po sąsiedzku mieszkają rodzice, jednak nie stanowi to jakiegoś problemu. Wieczorami kobieta raczy się mocnymi trunkami, jednak nie widzi w tym problemu.

Wszystko zmienia się, kiedy okazuje się, że jej siostra, Monika, w wyniku ciężkiej choroby, umiera. Dawno temu opuściła ona rodzinny dom. Ojciec wyrzucił ją z domu i od tamtej pory, nie mieli z nią kontaktu. Kiedy Kalina jedzie do ośrodka, w którym podczas choroby przebywała jej siostra, okazuje się, że Monika osierociła kilkuletnią córeczkę, Tosię. Kobieta musi wejść w zupełnie nową dla siebie rolę. Musi stać się matką dla dziewczynki. Z pomocą przychodzi jej Bronek, mężczyzna, z którym pracuje, a któremu na niej zależy. Ona jednak nie ma ochoty na związki. W mieszkaniu siostry, podczas porządków, odkrywa jej pamiętnik. Czego się z niego dowie? Kto jest ojcem Tosi i czy rzeczywiście Monika nie próbowała skontaktować się z siostrą? 

 Inną postacią jest Monika, którą czytelnik poznaje z kart jej pamiętnika. Jej zachowanie, pobudki, którymi się kierowała, drażnią Kalinę. Pamiętnik zaczyna ją nudzić. Nie rozumie postępowania siostry, jednak mimo, iż czasami lektura ją nudzi, chce dowiedzieć się o siostrze jak najwięcej. Minęło przecież tyle lat...

Powieść "Obiecuję ci szczęście" to piękna i poruszająca książka, którą czyta się jednym tchem. Autorka posługuje się pięknym językiem. Nie brakuje tu trudnych, smutnych momentów. Tak, jak w życiu. Bohaterowie wydają się bardzo realistyczni, a ich problemy prawdziwe. Znajdziemy tu problemy codziennego życia, śmierć bliskiej osoby, rodzinne ważnie, przemoc domową, problem z alkoholizmem, DDA. Bohaterowie na stronach powieści dojrzewają, stają się bardziej świadomi tego, co się stało lub co ma się wydarzyć. Jak sobie poradzą? Czy Kalina odnajdzie się w nowej roli? Życie zweryfikuje jej wartości oraz podejście do wielu spraw i poglądów.

Zachęcam do przeczytania tego tytułu.

Komentarze