"Zaplątani w sieci", Elżbieta Jodko-Kula

 Kiedy byłam nastolatką, Internet nie był jeszcze tak popularny. Większość z nas, z podstawowych jego możliwości, mogła korzystać podczas lekcji informatyki. Dziś praktycznie cały świat przeniósł się do sieci. Przez Internet robimy zakupy, płacimy rachunki, oglądamy filmy i słuchamy muzyki, możemy połączyć się z kimś z drugiego końca świata, aby z nim porozmawiać, wysłać szybko maila, zdjęcia, zawrzeć nowe znajomości. Internet daje potężne możliwości. Niestety, ma też swoje ciemne strony. Szczególnie narażone są na nie dzieci i młodzież, których wirtualny świat potrafi wchłonąć bardzo szybko...


"Zaplątani w sieci"


Autor: Elżbieta Jodko-kula

Oprawa: miękka

Wydawnictwo: HarperYA HarperKids [współpraca barterowa]


To historia młodych ludzi, uczniów klasy ósmej, dla których świat wirtualny wydaje się bardziej atrakcyjnym od tego realnego. To tam "spotyka się" młodzież, tam szuka rozrywki, ale też zainteresowania lub...osób, które mogą hejtować. W Internecie przecież można być anonimowym...

Kamila jest ósmoklasistką, która mieszka razem z mamą i babcią. Niestety, trudna sytuacja finansowa i materialna, zmusza mamę dziewczyny do wyjazdu za granicę za pracą. Opiekę w tym czasie przejmuje babcia, która nie do końca potrafi porozumieć się z wnuczką. Dziewczyna wolny czas spędza siedząc przed komputerem, co denerwuje babcie i jest dla niej niezrozumiałe. Kamila chodzi do nowo powstałej szkoły, w której uczniami są dzieci zamożnych ludzi. Dziewczyna uczy się średnio, stara się być niezauważalna. Dlatego sporym zaskoczeniem jest dla niej to, że popularna w klasie Wiktoria, zaprasza ją na swoje urodziny. Nie spodziewa się, że nie jest to koleżeński gest. Wiktoria ma okrutny plan, a na imprezie postanawia upokorzyć i wyśmiać Kamilę. Wciąga w to swojego starszego brata (bożyszcze wśród dziewcząt), który podaje dziewczynie alkohol. O tym, co wydarzyło się na imprezie, szybko dowiadują się uczniowie ze szkoły. W Internecie krąży filmik, którego główną bohaterką jest sama Kamila, a jej zachowanie staje się tematem drwin i plotek. 


Kiedy dziewczyna dowiaduje się o tym, przestaje uczęszczać do szkoły. Coraz bardziej zatraca się w wirtualnym świecie. Jej relacje z bliskimi pogarszają się, nie składa nawet papierów do liceum, w którym miała podjąć naukę po szkole podstawowej. Jest zagubiona, czuje się niezrozumiana, gorsza. Czy uda jej się pozbierać? Jak zakończy się jej historia? Czy ktoś zauważy, że dzieje się z nią coś niedobrego i jej pomoże?

"Zaplątani w sieci" to książka, która doskonale obrazuje to, jak wygląda świat współczesnej młodzieży. Sama wielokrotnie jestem światkiem tego, jak młodzi ludzie się zachowują, jak odzywają do innych. Wciąż z nosem w telefonie, wyznacznikiem ich samoakceptacji są lajki w socjal mediach. Czas wolny, życie towarzyskie, praktycznie też obraca się w sieci. Internet to dla nich również miejsce, w którym mogą być sobą lub odwrotnie, podawać się za kogoś zupełnie innego. Czy da się to zmienić? 


To bardzo ważna książka, która ukazuje świat młodzieży, problemy, z jakimi się mierzą, ale też przemocą, której mogą doświadczać. Książka daje do myślenia, skłania do głębszych refleksji. Została ona nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" we współpracy z wydawnictwami Papilon, Literatura i HarperKids, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga".

Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Książka zasługuje na uwagę nie tylko młodzieży, ale też dorosłego czytelnika. Jeśli macie nastolatka, książka pomoże Wam dostrzec niepokojące zmiany oraz zareagować w odpowiednim momencie. 

"Zaplątanych w sieci" znajdziecie na stronie Wydawnictwa HarperKids TUTAJ.

Komentarze

  1. Ważna lektura nie tylko dla młodzieży, ale i dla rodziców. Problem hejtu i przemocy online dotyka coraz szerszego kręgu osób.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym przeczytała. Ciekawa jestem jak autorka rozwija wątek cyfrowego świata i jego wpływu na życie bohaterki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz