"Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?", Joanna Steinke - Kalembka

Jak zmotywować dziecko do nauki, porządków, wywiązywania się z domowych obowiązków? Jakie macie sposoby na to jako rodzice, opiekunowie i nauczyciele? Czy Wasze metody są zawsze skuteczne?


"Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?"


Autor: Joanna Steinke - Kalembka

Wydawnictwo: Samo-Sedno

Współpraca barterowa z Oficyną Wydawniczą Helion


Nierzadko zdarza się, kiedy dorosły spotyka opór ze strony dziecka, czuję złość, irytację lub też ma poczucie bezradności.


Osobiście nie mam problemu z motywowaniem moich chłopców. Są chętni do pomocy. Od najmłodszych lat widzieli, jak oboje z mężem dzielimy się obowiązkami w domu, dlatego oni również do nas dołączyli. To przyszło jakoś tak naturalnie. 😊 


Natomiast pracując z dziećmi, bywa z tym różnie. Zdarza się, że dzieci nie chcą sprzątać bałaganu w sali, a do prac plastycznych podchodzą niechętnie lub wykonują je byle jak, żeby tylko szybciej wrócić do zabawy. Oj, zdarza się tak. 😊 Szukam sposobu na motywację dzieci do działania. Nie jestem fanką nagradzania np.naklejkami, czy przekupstwem typu "Kiedy posprzątacie, to wtedy...". Wam również to odradzam. Niestety, dzieci przyzwyczajają się do tego, w efekcie, owszem, będą coś robić, ale za coś. Ja czegoś takiego nie chcę.


Nie znajdziemy tu typowych rozwiązań, jednak treść może naprowadzić nas na pewne pomysły, może zaświeci nam się lampka i wpadniemy na dobre rozwiązanie.


Z książki dowiemy się: Czym jest motywacja oparta na kontroli i jak się przed nią uchronić; Co naprawdę chcemy osiągnąć motywując dziecko do działania; Dlaczego tak ważne jest budowanie środowiska, które wspiera rozwój motywacji wewnętrznej; Dlaczego bycie w relacji jest kluczowe dla budowania motywacji wewnętrznej; Na czym polega budowanie dobrej relacji; Jak uwolnić się od nadawania etykiet; Jak przekazać dziecku nasze wartości; Co robić, aby dziecko zaakceptowało popełnione przez siebie błędy i umiało je konstruktywnie wykorzystać. 


To tylko kilka przykładowych treści, które przeczytamy w trzynastu rozdziałach tej publikacji.


W książce znajdziemy też przepis na ciasto empatii oraz rodzinna gra rozwijająca emocje. 😊Ćwiczenia do wykonania, przykłady sytuacji, wskazówki oraz ważne treści do zapamiętania. Podsumowanie każdego rozdziału.


Cieszę się, że trafiłam na poradnik, ponieważ...nie czyta się go jak poradnik właśnie! 😊 Treść jest bardzo interesująca i inspirująca. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. No i szybko. Zaznaczyłam sobie wiele ważnych treści, które uważam za wartościowe. 


Uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję książkową. Znajdziecie ją na stronie oficyny Helion.

Komentarze

  1. To prawda, nagradzanie może prowadzić do złych nawyków. Cieszę się, że istnieją alternatywne sposoby motywacji, które nie polegają na przekupstwach. Książka wydaje się mieć wiele ciekawych treści, będą miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz