"Reakcja łąńcuchowa" to nowa propozycja gry od Wydawnictwa Egmont. Jej zasady są banalnie proste, a sama rozgrywka jest przyjemna i szybka, trwa ok. 20 minut. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku powyżej 8 roku życia.
W niewielkim pudełku znajdziemy: 90 kwadratowych kafelków, 20 żetonów bonusowych, 4 tajne żetony koloru, instrukcję.
Celem gry jest dopasowanie symboli na kafelkach, aby uruchomić reakcję łańcuchową i zdobyć punkty. Im dłuższa reakcja, tym lepiej. Gracze muszą przewidzieć, jak jego kafelek będzie aktywował inne tworzące planszę. Za każdy aktywowany kafelek zdobywa się punkt, odpowiednie układy i kolory kafelków.
Przed rozpoczęciem gry tasujemy wszystkie kafelki. 40 z nich układamy losowo wierzchem do góry w 5 kolumnach po 8 kafelków. Resztę kafelków układamy w stosie zakrytym. Tajne żetony koloru tasujemy i rozdajemy po 1 dla każdego gracza. Nie można swojego żetonu pokazać pozostałym.
Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. W trakcie kolejki kładziemy kafelek ze swojej ręki na górze jednej z kolumn, aby stał się nowym górnym kafelkiem w tej kolumnie. Gdy już położymy kafelek, sprawdzamy, czy nie zaszła reakcja łańcuchowa. Co to znaczy?
1. Kafelek styka się z lewej strony z innym kafelkiem i czy symbole stykające się na krawędziach są takie same.Jeśli tak, zabieramy kafelek stykający się z włożonym przez nas kafelkiem.
2. Jeśli zabieramy kafelek z kolumny po lewej i powyżej miejsca zabranego kafelka, znajdują się inne kafelki, przesuwamy te kafelki w dół, aby zajęły puste miejsce. Jeśli nowy kafelek znajdujący się bezpośrednio po lewej stronie naszego kafelka pasuje do niego, zabieramy go. Kiedy nie ma żadnych dopasowań z lewej lub prawej strony naszego kafelka, sprawdzamy kafelek znajdujący się pod naszym kafelkiem.
Inne opcje układu kafelków dokładnie opisuje instrukcja. Gra kończy się, gdy stos kafelków został wyczerpany i wszystkie kafelki z rąk graczy zostały zagrane. Inna opcja to taka, gdy po dowolnej turze jednego z graczy jedna z pięciu kolumn pozostaje pusta bez kafelków. Po kończącej turze gracze ujawniają swoje tajne żetony koloru i obliczają swój wynik. Gracz z największym wynikiem wygrywa.
Gra jest bardzo przyjemna. Lubię takie gry, które wymagają skupienia, planowania i spostrzegawczości. Myślę, że grę można wykorzystać jako pomoc dydaktyczną lub terapeutyczną. Ma potencjał i za to ogromny plus. Polecam!
Za egzemplarz do recenzji
dziękuję
Wydawnictwu Egmont
Komentarze
Prześlij komentarz