"Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie leku i depresji", dr Gregory Scott Brown

Ostatnio coraz więcej pojawia się informacji, iż w depresję popada coraz więcej osób. Problem ten dotyka już nie tylko dorosłych i młodzież, ale także dzieci. To bardzo niepokojące. Powodów tego zjawiska jest wiele. Największy wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym zauważono w okresie pandemii i po. Ludziom ciężko było odnaleźć się w sytuacji, która wcześniej nie miała miejsca. Mocno ograniczone kontakty społeczne i rówieśnicze, miały na to ogromny wpływ.

Ludzie radzą sobie ze swoimi problemami w różny sposób. Sięgają po silne antydepresanty, regularnie korzystają z pomocy psychologów i terapeutów lub sięgają po różnego rodzaju używki. Czy jest inny sposób na to, aby pokonać depresję i różne stany lękowe?

Jak już wspominałam kilkukrotnie, w ubiegłym roku zaczęłam sporo czytać na temat depresji, ale też książek o asertywności, równowadze psychicznej, samorozwoju  i samoakceptacji. Takie publikację są potrzebne i myślę, że będzie pojawiać się ich coraz więcej.

Dzięki Wydawnictwu Filia miałam przyjemności przeczytać książkę dr Gregorego Scotta Browne'a zatytułowaną "Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie leku i depresji". To nie jest tak, że przeczytacie książkę, a wszystkie Wasze problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie. Jednak pewne zagadnienia mogą Wam wiele wyjaśnić i pomogą zrozumieć pewne mechanizmy. Autor niczego czytelnikowi nie narzuca, wszystko oparte jest na sprawdzonych badaniach i realnych historiach pacjentów. 

Pięć filarów self-care zdrowia psychicznego to: oddech, sen, duchowość, odżywianie i ruch. Wszystkie one są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy zostanie zaniedbany choć jeden filar, cierpią na tym pozostałe. Osobiście mogę się z tym zgodzić, ponieważ kiedy nie śpię lub śpię krótko, jestem w ciągu dnia poddenerwowana, mam rozproszone myśli. Ciężko mi się skupić, przez co sięgam po kawę. Dużo kawy. 

Publikacja składa się z dwóch działów, a każdy z nich z pięciu rozdziałów, w których autor skupia się na konkretnym zagadnieniu. W pierwszej części książki, przeczytamy o zmianach perspektywy postrzegania zdrowia psychicznego. Poznamy nową definicję zdrowia, działaniu antydepresantów, problem samobójstw.

Druga część poświęcona jest pięciu filarom self-care, czyli wcześniej wymienionych: śnie, oddechu, duchowości, zdrowemu odżywianiu i ruchu.

Książkę czyta się bardzo szybko, a jej treść wzbudza w czytelniku zainteresowanie i chęć dowiedzenia się więcej na dany temat. Autor, opisuje w publikacji historię swoich pacjentów, rozmowy z nimi oraz próby pomocy i polepszenia ich zdrowia psychicznego.

 


Książka dla osób w kryzysie, ale nie tylko. Jestem usatysfakcjonowana lekturą. Książka pomaga wiele zrozumieć, jak radzić sobie z własnymi problemami natury psychicznej, ale też jak pomóc innym osobom w depresji. Zachęcam, aby sięgnąć po ten tytuł.


Za darmowy egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Filia

Komentarze