"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

 Jesień to idealna pora, aby sięgać po takie gatunki, jak thrillery, czy kryminały. Bardzo je lubię, dlatego zaczynam szukać intrygujących tytułów. Niestety, obecnie nie mam zbyt wiele czasu na czytanie, pozostają mi weekendy. Praca, obowiązki domowe, rozumiecie. Jednak, jeśli już znajdę chwilę na książkę, chcę, aby była warta mojego cennego czasu.


Szklany dom


"Szklany dom" Eve Chase zamówiłam w Taniej Książce. Oczywiście, pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to tajemnicza, trochę mroczna okładka. Byłam bardzo ciekawa tej pozycji, ponieważ nazwisko autorki nic mi nie mówiło.

Już od pierwszych stron robiło się tajemniczo i nieprzyjemnie. Zagłębiając się w fabule, czułam się nieswojo. Akcja ma idealne tempo. Zaczyna się intrygująco, bo odnalezieniem trupa na terenie posesji w Forest of Dean. 

Jest rok 1971. Do starej posiadłości Foxcote Manor, przybywa kobieta z dwójką dzieci oraz niania. Matka dzieci rok wcześniej straciła podczas porodu nowonarodzone dziecko, jest pogrążona w depresji. Wyjazd ma pomóc dojść jej do siebie. Rita, opiekunka dzieci państwa Harringtonów, w tajemnicy przed przed panią Jeannie, donosi jej mężowi, co się dzieje, jak zachowuje się jego żona. Las od początku wygląda niebezpiecznie i przerażająco.

Pewnego dnia, Hera, córka Jeannie, znajduje w lesie...niemowlę. Zabiera go do posiadłości i pokazuje matce. Kobieta postanawia zatrzymać dziecko. Wierzy, że maleńka dziewczynka zrekompensuje jej utratę jej dzieciątka. Rita nie jest przekonana do tego pomysłu.  Opiekunkę, która mimo, iż myśli o tym, aby o niemowlęciu poinformować odpowiednie służby, zaczyna łączyć z dziewczynką silna więź. Panią Harrington w posiadłości odwiedza jej kochanek. Para nie kryje się przed nianią, jawnie okazują namiętność, jaka ich łączy. Kłamstwa, intrygi, zdrady, strzeżone tajemnice. Kim był denat, którego ciało odnaleziono? Kto porzucił maleństwo w lesie? Czy mąż odkryje zdradę małżonki? Jak potoczą się losy bohaterów?

Autorka posłużyła się zabiegiem retrospekcji. Mieszają się więc wątki przeszłości z teraźniejszością. Współcześnie, Rita jest starszą kobietą, która po wypadku leży w śpiączce. Jej bliskich spotyka wiele nieszczęść. Sposoby narracji również są zróżnicowane. Raz mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową, po czym przechodzimy do narracji trzecioosobowej. Podoba mi się to. Powieść jest niezwykle intrygująca, a autorka doskonale buduje napięcie. Do samego końca nie wiemy, co się wydarzy i jakie będą konsekwencje dokonanych przez bohaterów wyborów. Cała otoczka, posiadłości, las, są niezwykle mroczne, powodują pewien dyskomfort i działa na wyobraźnię. Żadna siła nie zmusiłaby mnie, aby spędzić wakacje w takim miejscu, a co dopiero zabrać tam małe dzieci! Niemniej uważam, że powieść jest naprawdę świetna i warto ją przeczytać.

Tytułu "Szklany dom" szukajcie na stronie Księgarni. Więcej książek, które warto poznać tej jesieni, znajdziecie klikając w zakładkę Nowości. Na pewno wybierzecie coś ciekawego.


Za egzemplarz

dziękuję

Taniej Książce

Komentarze

 1. Lubię ten gatunek. Książka powinna mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia dość intrygująca i na pewno ciekawie się czyta. Nie odmówię sobie takiej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już mam na pólce na Legimi, a Twoja recenzja przekonała mnie do tego aby bezzwłocznie wziąc się za lekturę

  OdpowiedzUsuń
 4. Zabiegi retrospekcji w książkach bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że mogłabym przeczytać. Brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznajcie się, że już sama okładka "Szklanego domu" robi wrażenie. Mnie osobiście bardzo się podoba 😍 A to, co skrywa wnętrze jest intrygujące i zaskakujące. "Szklany dom" to powieść przesiąknięta zapachem lasu i krwi... Skrywa też rodzinne tajemnice...

  OdpowiedzUsuń
 7. Znajdę dla tej książki chwilę. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz