Ostatnia książka w 2021 roku: "Sułtanki. Księżniczki. Nałożnice. Faworyty", Iwona Kienzler - RECENZJA

 Kilka lat temu oglądałam turecki serial pt. "Wspaniałe Stulecie". Byłam jego wielką fanką. Opowiadał on o Wielkiej dynastii Osmanów. Serial charakteryzuje się wspaniałą fabułą, która wiele czerpie z prawdziwych wydarzeń historycznych. Widzowie mogą podziwiać przepiękne stroje tamtych czasów oraz bogatą biżuterię. Serial w napięciu, a na każdy sezon oczekiwałam z niecierpliwością.

 

 Sułtanki. Księżniczki. Nałożnice. Faworyty


Ucieszyłam się, kiedy na stronie księgarni internetowej Tania Książka znalazłam publikację zatytułowaną "Sułtanki. Księżniczki. Nałożnice. Faworyty". To właśnie z tą książką kończę swój czytelniczy rok 2021.

 
Publikacja liczy ponad 200 stron. Niewielka objętość, jednak "bogata" w wiele historycznych faktów i ciekawostek. Autorką książki jest pani Iwona Kienzler. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.
Publikacja przedstawia kobiety, które odegrały bardzo ważną rolę w historii dynastii Osmanów. Nałożnice, służące, faworyty, żony (sułtanki), księżniczki, ale też matki władców (valide). Ich życie opływało w luksusy, ale nie brakowało też w nich tragicznych chwil i wielu intryg.
 Z książki dowiemy się, w jaki sposób młode kobiety trafiały do haremu władcy, a potem do jego łoża. Jak dochodziły do wysokich pozycji i władzy. Jak wyglądało ich życie codzienne, nauka, hierarchia oraz ich sytuacja w pałacu.

 Publikację podzielono na trzy części: "Kobiety w społeczeństwie w czasach Imperium Osmańskiego", "Osmańskie księżniczki", "Sułtanat kobiet". Wśród postaci kobiecych w książce przeczytamy o:  Ayse Hafsa (matka sułtana Sulejmana Wspaniałego), Roksolana Hurrem (jego ukochana żona), Hatice (jego siostra), Nurbanu, Mihrimah (ukochana córka Sulejmana i Hurrem), Mahidevran (jego pierwsza żona, matka księcia Mustafy, pierworodnego syna sułtana), Safije, Handan, Halime, Mahfiruz, Kösem Mahpeyker, czy Tuhran Hatice.

 Jeśli znacie "Wspaniałe Stulecie", to większość z tych kobiecych postaci pojawia się w serialu. Ja czytając tę publikację, miałam przed oczami sułtanki ubrane w piękne suknie i drogocenną biżuterię, w tym z charakterystycznymi opaskami na włosach.

 


Książka jest niezwykle wciągająca i ciekawa. Jeśli lubicie tego typu literaturę, a może interesujecie się historią lub po prostu jesteście fanami "Wspaniałego Stulecia", to niniejsza publiakcja będzie dla Was na pewno interesująca.Książkę pt. "Sułtanki" zamówicie na stronie księgarni Tania Książka

Wiele ciekawych publikacji, także tych historycznych, znajdziecie w zakładce Nowości tejże księgarni. Serdecznie polecam! 

 

 

Za egzemplarz dziękuję Księgarni Tania Książka


Komentarze

  1. Myślę, że ta książka może mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taką tematykę lubię i z chęcią zapoznałabym się z tą książką. Piękna okładka. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością ciekawa. Chętnie sięgnę po ten tytuł

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz