"Jednorożec", Rafał Glina

Warszawskie dzieci 44, Agnieszka Cubała - RECENZJA

 W tym roku obchodzimy 77 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Na temat tego wielkiego zrywu, jest krąży wiele opinii. Jedni twierdzą, że do wybuchu powstania musiało dość. Inni uważają, że było ono niepotrzebne. Nie nam osądzać. Miasto zostało zniszczyłe doszczętnie. W powstaniu zginęło tysiące ludzi, w większości była to ludność cywilna. Wśród nich znalazły się osoby starsze, schorowane. Niemcy, na rozkaz Hitlera nie oszczędzili też ani kobiet, ani dzieci. W mojej opinii, wszyscy, którzy stanęli do walki z wrogiem, nierzadko dla Ojczyzny narażając lub poświęcając swoje życie, zasługują na największe uznanie oraz szacunek. 

Do walki z okupantem stawali nie tylko młodzi i silni mężczyźni, czy zdeterminowane, pragnące nieść pomoc poszkodowanym kobiety. Także kilkuletnie dzieci, chciały mieć swój udział w tym wielkim zrywie, jakim było powstanie. Dojrzałe nad swój wiek, dla których dzieciństwo skończyło się wraz z wybuchem wojny. Jednocześnie spragnione zabaw i codzienności, otoczonej miłością rodziców...

Na stronie mojej ulubionej księgarni Tania Książka, zamówiłam książkę pt. "Warszawskie dzieci 44". Ta jakże niezwykła i poruszająca publikacja, opowiada prawdziwe historie dzieci w okresie powstania warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. 


Warszawskie dzieci 44


Historia powstania warszawskiego, szczególnie losy ludności cywilnej, interesują mnie od dłuższego czasu. Kiedy zauważę książkę o tej tematyce, sięgam po nią z ogromnym zainteresowaniem, a jednocześnie niemałym lękiem. Nie wiem jeszcze, co przygotował dla czytelnika autor. Jak mocno realistyczne będą zawarte w tej książce treści. A mimo to, coś ciągnie mnie do tych książek. Bardzo chcę poznać tę część naszej historii. Przez to pragnę oddać hołd wszystkim tym, którzy w wojnie i powstaniu ucierpieli najbardziej.  

 


"Warszawskie dzieci 44" to niezwykle poruszająca książka Agnieszki Cubały. Autorka poświęciła uwagę najmłodszym uczestnikom powstania, ale też dzieciom, które nie miały bezpośredniego związku z walką partyzancką. 


To opowieść o tych, którym odebrano dzieciństwo, rodziców, rodzeństwo, jak i całe rodziny. O tych, których domy przestały istnieć. To historia dzieci, które musiały nierzadko liczyć same na siebie, choć miały po kilka lub kilkanaście lat. Poznamy historie ludzi, którzy obecnie są już w podeszłym wieku, a których powstanie zaskoczyło, kiedy byli małymi dziećmi lub nastolatkami. 



Przeczytamy tu wspomnienia takich znanych osób, jak: Beata Tyszkiewicz, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Zanussi, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Jan Kobuszewski. Obrazy, które zapisały się w ich pamięci, są niezwykle tragiczne, naznaczone śmiercią, bólem, niewyobrażalnym bestialstwem, strachem i głodem. Zostawiły trwały ślad w ich psychice. O tym, co widzieli, czego doświadczyli, nie da się opowiedzieć spokojnie, bez cienia emocji. Pamięć o tragicznych wydarzeniach została z nimi na zawsze. 

 


Lektura niezwykle wciągająca, poruszająca. Nierzadko wywołująca niedowierzanie, strach, przerażenie i łzy. Jakże można doprowadzić do takich potworności względem bezbronnych, niewinnych, małych dzieci?

 


 W książce tej, nie zabrakło czarno-białych zdjęć dzieci, materiałów prasowych (np. czasopismo dla dzieci "Jawnutka", wydawanego z myślą o dzieciach warszawskich), ale też zdjęć powstańców, czy obrazów ukazujących cały tragizm stolicy i jej mieszkańców.

 


Publikacja niezwykle mocna, być może nie każdy jest w stanie po nią sięgnąć. Jednak jakże potrzebna, pobudzająca do zadumy i refleksji. W zderzeniu z taką lekturą, człowiek docenia wszystko, co ma. Docenia swoje dzieciństwo, beztroskę, możliwości, jakie współcześnie stoją przed nim otworem.

 



 Warto uczyć tego także współczesne dzieci i młodzież. Nie tylko doceniania tego, co posiadają, ale też bezwarunkowej pomocy, przyjaźni, szacunku do każdego, nawet najmniejszego życia. Nie wolno dopuścić, aby historia się powtórzyła. Nigdy!


Więcej ciekawych książek związanych z tematyką powstania warszawskiego, w tym "Warszawskie dzieci 44", znajdziecie w księgarni internetowej Tania Książka w zakładce nowości. Bardzo polecam.






Tytuł: "Warszawskie dzieci 44"

Autor: Agnieszka Cubała

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Oprawa: twarda

Strony: 416

Rok wydania: 2021



 Za egzemplarz dziękuję księgarni Tania Książka

Komentarze

Prześlij komentarz