"Montessori": seria 5 książeczek dla maluszków, Marzena Kunicka-Porwisz - RECENZJA

 Metoda Marii Montessori zyskuje na coraz większej popularności. Ta włoska lekarka na początku XX wieku zapoczątkowała zupełnie inne spojrzenie na wychowanie i nauczanie dzieci. Coraz więcej rodziców w wychowaniu swoich pociech, kieruje się właśnie założeniami pedagogiki Montessori.

 


Ja również czytałam wiele książek i artykułów dotyczących metody Marii Montessori. Przeczytałam już sporo książek na jej temat. Wiele tytułów posiadam w prywatnych zbiorach. Mam też kilka publikacji przeznaczonych dla dzieci. Dziś pokażę Wam nowości od Wydawnictwa Wilga.


Jest to seria pt. "Montessori", na którą składa się 5 kartonowych, niewielkich książeczek, stworzonych z myślą o najmłodszych. Wszystkie mają zaokrąglone rogi, dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu. Autorką książeczek jest Marzena Kunicka-Porwisz. Prywatnie nauczycielka oraz terapeutka dziecieca. Ilustracje wykonała Małgorzata Detner.


W serii ukazały się następujące tytuły:


- "Zwierzęta i ich dzieci"
- "Moje ciało"
- "W domu"
- "Mój dzień"
- "Emocje"


Zwierzęta i ich dzieci


To książeczka, która wprowadza dzieci w świat zwierząt. Poznają one ich środowiska życia oraz ich potomstwo.


 Maluchy wzbogacają swoje słownictwo, zapamiętują nowe nazwy. Uczą się również dobierania w pary oraz porządkowania i tworzenia zbiorów.


Moje ciało


Z tym tytułem maluch pozna nazwy części ludzkiego ciała. Dowie się, że ludzie są do siebie podobni, ale też różnią się pod wieloma cechami.


Dzieci dzięki tej książeczce, uczą się świadomości własnego ciała, dostrzega różnice międzypłciowe.


W domu


Czy wszystkie domy są takie same? Z jakich pomieszczeń mogą się składać? Jakie sprzęty i przedmioty znajdują się w kuchni, a jakie w łazience? Do czego służy balkon? Na te i inne pytania odpowie maluszkom niniejsza kartonówka.


 Dzięki niej, dzieci poznają nazwy pomieszczeń oraz sprzętów, będą potrafiły je sklasyfikować i skojarzyć ze sobą.


Mój dzień


W tej kartingowej propozycji, przeczytamy pociechom o codziennych czynnościach, które na pewno każde dziecko dobrze zna, gdyż wykonuje je każdego dnia.


Dzieci z książeczką uczą się rozpoznawać pory dnia, poznaje związane z nimi czynności.


Emocje


Bardzo ważna książeczka, która traktuje o emocjach. Często maluszki nie potrafią jeszcze rozpoznać odczuwanych emocji oraz ich nazwać. Przykłady zamieszczone w tym tytule, z pewnością im w tym pomogą.


Dzieci nauczą się rozpoznawać emocje, nazywać je, przeżywać oraz je wyrażać. Jest to bardzo pomocne zrozumieć emocje dwoje oraz innych ludzi.


Seria jest i n s p i r o w a n a metodą Montessori. W przypadku tych książeczek mamy do czynienia z kolorową szatą graficzną. W pedagogice montessoriańskiej, bazuje się na rzeczywistych, realnych zdjęciach.


Każda książeczka wchodząca w skład serii, posiada prosty i zrozumiały tekst, który dodatkowo wzbogacony jest o krótkie ćwiczenia. Na białym tle zamieszczono kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje. Ćwiczenia pomagają wspierać i rozwijać wiele umiejętności dziecka: pamięć i koncentrację, motorynkę małą, logiczne myślenie, czy rozwój mowy.


Cała seria jest bardzo ciekawa i zaprojektowana w estetyczny sposób. Nie jestem do końca pewna, czy takie ilustracje pasują do założeń pedagogiki Montessori. Z pewnością dzięki tym kartonówkom dzieci mogą się naprawdę wiele dowiedzieć o otaczającym je świecie. Posiadają walor edukacyjny, wspierają rozwój dziecka. Idealnie sprawdzą się jako prezent dla maluszka i sprawią mu ogromną radość. Serdecznie polecamy! 

 


Za egzemplarze dziękujemy Wydawnictwu Wilga

Komentarze

  1. Nie znam jeszcze tej serii, ale chętnie to zmienię i kupię ją jako prezent dla młodszej kuzynki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina Kwiatkowska28 lipca 2021 17:36

    Książki Montessori są świetne, więc zawsze jestem chętna na nowe pozycje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz