"DLACZEGO NOSIMY MASECZKI?", ILARIA CAPUA

 Rok 2020 powoli się kończy. Miał on wyglądać zupełnie inaczej. Mieliśmy tyle planów. Niestety, pandemia skutecznie nam je pokrzyżowała. Na szczęście nikt z nas nie zachorował, choć kwarantanna nas nie ominęła. Wciąż pojawiają się nowe ograniczenia. Nawet Święta Bożego Narodzenia będą inne, niż zwykle. W miejscach publicznych musimy nosić maseczki. Wszyscy spieramy się, czy naprawdę trzeba je nosić. Nie chcę się rozpisywać się w tej kwestii, aczkolwiek temat maseczek w dzisiejszym wpisie jest kluczowy. Dlaczego? Na stronie Wydawnictwa HarperKids znalazłam książeczkę dedykowaną dla dzieci, która tłumaczy małym czytelnikom, dlaczego je nosimy. 

 


"Dlaczego nosimy maseczki?"

Autor: Ilaria Capua

Ilustracje: Ilaria Faccioli

Tłumaczenie: Katarzyna Skórska

Wydawnictwo: HarperKids

Oprawa: twarda

Strony: 18

Premiera: 09.12.2020


Obecna sytuacja jest dla wszystkich trudna. I o ile my, dorośli zdajemy sobie sprawę z sytuacji, to dzieciom trzeba wiele wyjaśnić. Nie wszystkie dzieci chętnie zakładają maseczki, natomiast chyba większość ciekawi, do czego służą i dlaczego trzeba je nosić. Myślę, że jakakolwiek by nie była nasza opinia na temat maseczek, to uważam, iż to dobrze, że powstała taka książka dla dzieci. Dzięki niej możemy wyjaśnić pociechom, dlaczego w obecnej sytuacji, w miejscach publicznych, musimy zakrywać usta i nos.Autorka publikacji, Ilaria Capua, w prosty i przystępny sposób wyjaśnia młodszym czytelnikom, czym jest wirus i jak z nim zmagać. 

W książeczce poznamy Kasię oraz jej rodzinkę. Kiedy dziewczynka wraz z mamą ogląda telewizję, z której po raz pierwszy dowiaduje się o wirusie.

Wieczorem, kiedy dziewczynka zasypia, śni jej się wirus, który wygląda dość sympatycznie i zaczyna opowiadać jej o sobie i innych wirusach. Jak się przenoszą z jednej osoby na drugą? Jak chronić się przed groźnymi wirusami?

Ta tekturowa, pięknie ilustrowana książeczka z okienkami, zawiera wiele ciekawych informacji na temat wirusów. Dzięki niej, dziecko, które trzyma tę publikację w rączkach, zrozumie współczesne zagrożenia, nauczy się, jak je rozpoznawać, będzie wiedziało też, co zrobić, aby zminimalizować zagrożenie zakażenia, np.dokladnie myć rączki mydłem.

Książeczka jak najbardziej na czasie, wspiera rozmowę na poważny temat, jakim jest wirus, "oswaja" nasze pociechy z tematem. Polecam do niej zajrzeć.


Za egzemplarz

dziękujemy


Komentarze

  1. Książka jest bardzo na czasie i dobrze, że ukazała się też w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pozycja dla dzieci, bardzo na czasie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Też mam swoje przemyślenia na ten temat. Niemniej książka na pewno pomoże wytłumaczyć dzieciom dlatego teraz ludzie noszą maseczki poza domem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz