"Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku", Bożena Kostuch - RECENZJA

 Święta coraz bliżej. Postanowiłam więc pokazać Wam jak najwięcej propozycji, które idealnie sprawdzą się jako prezent pod choinkę. 🎄


"Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku"


Dziś propozycja książki dla dorosłych "Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku" autorstwa Bożeny Kostuch od Wydawnictwa Marginesy.


Przez wiele lat zajmowałam się rękodziełem. Teraz na Handmade mam mniej czasu, jednak zdarza mi się coś "stworzyć". Kiedy zobaczyłam książkę pt. "Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku", wiedziałam, że muszę ją poznać.
Jest to niezwykle ciekawa, pięknie wydana publikacja, wzbogacona o wyjątkowe zdjęcia (życie prywatne i zawodowe oraz projekty i gotowe dzieła), ukazująca twórczość wielkiego artysty, Bolesława Książka.Przyznam, że zanim zaczęłam czytać, musiałam najpierw przejrzeć książkę. Tak więc strona po stronie przeglądałam tę pozycję, podziwiając piękne zdjęcia. Kiedy wszystko już zobaczyłam, zasiadłam do lektury. Tekst ma dość małą czcionkę, co dla mnie zawsze jest minusem. Z większą czcionką, mnie-okularnicy, wygodniej i szybciej się czyta. Publikacja ta jednak tak mnie zainteresowania, że nie mogłam jej sobie przez to odpuścić. Książka to opowieść o Bolesławie Książku, wielkim artyście, twórcy wspaniałych przedmiotów z ceramiki. Nikt, tak jak on, nie potrafił tworzyć tak pięknych wzorów i malunków na ceramice (kurki, koniki, naczynia, ceramiczne okładziny ścienne, kominki). Wszystkie piękne, nietuzinkowe i nie do podrobienia.

 Dlatego też nazwano go Czarodziejem. Artysta poświęcał się "Kamionce", swojej wielkiej pasji bez reszty. Wykonał on ponad 1600 wzorów, a w każdy projekt, nawet najmniejszy, wkładał całe swoje serce i umiejętności. Dzisiaj dzieła zmarłego artysty, można podziwiać w największych polskich muzeach i galeriach na całym świecie.Mnie osobiście zachwyciły naczynia: dzbanki, wazony i talerze. Są dość oryginalne, jednak niezwykłe.

"Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku" to książka wyjątkowa, po którą warto sięgnąć. Ja spędziłam z nią miłe chwile. Przyznam z niemałym wstydem, iż wcześniej nie słyszałam o tym artyście. Dopiero nieniejsza publikacja przybliżyła mi osobę pana Książka. Jestem tym tytułem zachwycona i bardzo cieszę się, że mogłam ją poznać. Jeśli interesujecie się ceramiką, sztuką, lubicie czytać o ciekawych ludziach, dla których pasja była życiem, serdecznie polecam Wam tę pozycję. Znajdziecie ją na stronie Wydawnictwa Marginesy TUTAJ

 

Dziękuję Wydawnictwu Marginesy za egzemplarz recenzencki.

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o ceramikę to byłam w kilku muzeach, ale ta postać jest mi nieznana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekaw pozycja i propozycja na dzień dziadków z okazji nadchodzącego ich święta 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz