"RELACJE", dr Catherine Dolto, Colline Faure- Poiree: RECENZJA

 Ostatnio w internecie przewija mi się książka pt. "Relacje" autorstwa Doktor Catherine Dolto we współpracy z Colline Faure-Poiree (ilustracje), która bardzo mnie zainteresowała, dlatego chciałam ją poznać. Udało mi się ją zamówić w popularnej księgarni internetowej Tania Książka.
Tytuł: "Relacje"

Autor: dr Catherine Dolto, Colline Faure-Poiree

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Oprawa: twarda

Strony: 

Wiek: 7 +

"Relacja" to zamknięta w twardej oprawie publikacja dla dzieci, która ma im pomoc zrozumieć siebie, swoje uczucia. Dorosłych również zachęcam do lektury, bowiem wiele możemy się z niej dowiedzieć i czerpać. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co czują nasze pociechy, a być może zdarza się i tak, że bagatelizujemy odczuwane przez nich emocje?


Zasiadających do wspólnej lektury wyniesiemy z niej wiele cennych treści. Pomożemy też zbudować dobre relacje z rodzeństwem, opiekunami i dziećmi w przedszkolu.


Dzieci dopiero uczą się wchodzić w relacje z innymi. Nie zawsze łatwo nawiązują kontakty z rówieśnikami, co można zauważyć chociażby w grupie przedszkolnej.


Książka dr Catherine Dolto może dzieciom bardzo pomoc. Warto więc przeczytać ją wspólnie, aby następnie porozmawiać o treści i dodać jakiś komentarz lub własne spostrzeżenia od siebie. 


Niniejsza publikacja składa się z czterech rozdziałów, na końcu których, zamieszczono kilka zdań podsumowujących od autorki. Cała publikacja opiera się o Metodę Dolto, czyli Rodzicielstwo Uważności.


Pierwszy rozdział dotyczy przedszkola. Szczególnie jest to ważna część książki dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. To dla nich nowe, nieznane miejsce. Obce panie, nieznane dzieci. Strach, niepewność i smutek często towarzyszy maluchom, które być może po raz pierwszy na dłużej zostaną bez rodzica, w zupełnie obcym miejscu. Wszystko dla niego jest nowe, nieznane.


Bardzo podoba mi się, że treść jest przystępna małym czytelnikom, a język jest zrozumiały i napisany w sposób, jakby autorem było dziecko. Dr Catherine pisze o emocjach, które towarzyszą zarówno dzieciom i dorosłym. Jest szczera, ponieważ nie pisze, że zawsze jest fajnie i wszyscy sat szczęśliwi. Niczego nie ubrania, ale też nie straszy. Czytając tę książkę, dziecko po prostu jest lepiej przygotowane na to, co może być, jak wygląda codzienność w przedszkolu. Uważam, że to jest dobre, ponieważ maluch nie doznaje szoku czy rozczarowania i nie czuje żalu do rodzica (No bo przecież miało być tak dobrze). Dziecko dowiaduje się również, jak należy zachowywać się podczas spożywania posiłków. Uczy się dobrego zachowania przy stole, szacunku do jedzenia oraz nie przeszkadzania innym dzieciom, które jedzą.


Kolejny rozdział dotyczy przyjaźni oraz różnorodności. Na świecie wszak żyją ludzie o różnych kolorach skóry, jednak "wewnątrz wszyscy jesteśmy dokładnie tacy sami. Potrzebujemy kochać i być kochani." Ludzie łączą się w pary, tworzą wyjątkowe rodziny. Nie wolno więc dokuczać innym z powodu koloru ich skóry. To rasizm, czyli dyskryminacja innych z powodu koloru ich skóry. Ten rozdział w piękny sposób pokazuje, jak wyjątkowa jest różnorodność, jeśli chodzi o kolor skóry człowieka i jak ważny jest wzajemny szacunek i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Nie można być obojętnym na krzywdę innych. Trzeba pomóc, lub o tę pomoc poprosić innych.


 Ostatni rozdział porusza temat rodzeństwa. Warto przeczytać go dzieciom, jeśli w domu jest ich więcej, a relacje między rodzeństwem, no cóż, nie są najlepsze. A czasami tak się zdarza. Zazdrość o rodziców, chęć bycia zauważonym, pragnienie większej uwagi, to coś, co można zauważyć wśród dzieci żyjących pod jednym dachem. Choć przeważnie relacje między rodzeństwem są na dobrym poziomie, to nierzadko między nimi dochodzi do kłótni i nieporozumień. Ta część książki podpowie, co zrobić, aby te relacje były lepsze, a dzieci nie czuły się zazdrosne o siebie czy mniej kochane. Bycie starszym, średnim lub młodszym dzieckiem w rodzinie, to zupełnie inne sytuacje i wbrew pozorom, zupełnie inne role. A gdy w domu pojawia się niemowlę, uwaga wszystkich skupia się głównie na nim. Wtedy też wśród starszych dzieci pojawia się uczucie zazdrości. W tym rozdziale pojawia się też bardzo ważny temat, a mianowicie śmierć dziecka, jednego z rodzeństwa. Autorka pisze o tym, jak ważna jest rozmowa z dzieckiem na ten temat. Pisze też o tym, aby nie ukrywać przed dziećmi o dzieciach, które odeszły, zanim urodziły się kolejne. Wiadomość o tym, jest dla dzieci poważnym szokiem. Czują się winne, że oni żyją, a ich brat czy siostra nie. Czasami potrzebna jest wtedy pomoc lekarza lub psychoterapeuty.


"Relacje" dr Catherine Dolto to bardzo mądra, niezwykle przemyślana książka, która w mojej opinii jest wartościom lekturą. Z pewnością będzie bardzo pomocna podczas rozmów rodziców z dziećmi. Choć na stronach nie ma dużo tekstu, to zawiera on wiele mądrych, przystępnie przedstawionych dzieciom spraw. Pomocne są tu również kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje, które doskonale komponuje się z tekstem.  Książka uczy szacunku do innych, tolerancji, akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Polecam tę publikację dzieciom, rodzicom, nauczycielom i pedagogom. Znajdziecie ją na stronie Księgarni Tania Książka. Tam też odnajdziecie wiele innych fantastycznych książek dla dzieci. Koniecznie sprawdźcie nowości w ofercie Księgarni.
 

Komentarze

 1. mamy i my! moja córka jest zakochana w tej książce, no przynajmniej w połowie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo dobrego o niej słyszałam, jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mądra książka. Mamy ją od kilku tygodni i uważam, że powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dziwię się, że książka zdobywa uznanie rodziców, porusza ważne zagadnienia, daje materiał do rozmów z dziećmi. A i młodzi czytelnicy powinni być nią zachwyceni. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako mama aspika zawsze rzucam się na wszelkie książki o emocjach i tym razem nie będzie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 6. O , słyszałam już o tej książce i to same super pozytywne opinie. Muszę ją sobie sprawić bo moje dziewczyny na pewno będą zachwycone !

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale tym razem to nie jest książka dla moich chłopców. Nie wiem czy byliby zainteresowani. Kinga

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz