"Bracia i siostry" oraz "Prawa dziecka": Nowe tytuły serii "Akceptuję, co czuję" od Wydawnictwa HarperKids

 "Akceptuję, co czuję" to wyjątkowa seria od HarperKids, która zwraca uwagę na emocje dzieci. 


Na blogu przedstawiałam już dwa pierwsze tomy serii, a dziś pora na kolejne, najnowsze. Są to "Bracia i siostry" oraz "Prawa dziecka".


"Bracia i siostry"


Relacje między rodzeństwem bywają różne. Czasami rodzeństwo jest dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Jednak bywa też i tak, że kłóci się ze sobą, dzieci są o siebie nawzajem zazdrosne, rywalizują ze sobą. Co zrobić, aby relacje między rodzeństwem były silne, a więzi je łączące, były trwałe i stabilne? Niniejsza publikacja z czerwoną okładką podpowie, jak tego dokonać.

 Pomogą w tym m.in. ćwiczenia zawarte w książce. Do ich wykonania dzieci będą potrzebowały kilka przyborów: nożyczek, gumki do ścierania, kleju, masy samoprzylepnej, taśmy klejąca oraz kredek i pisaków. Na końcu książki znajdują się naklejki.


Książka utrzymana jest w jednym kolorze przewodnim - niebieskim.

To, co muszę napisać o tej publikacji to to, że jest naprawdę przemyślana. Zadania są ciekawe, a ich rozwiązanie, zwraca uwagę dzieci na to, jak ważne są poprawne relacje ze swoim rodzeństwem. Forma zadań jest interesująco ułożona i zwraca uwagę nie tylko dziecka, ale wzbudza także zainteresowanie osoby dorosłej. Nad rozwiązaniem książki można miło spędzić wolny czas i jednocześnie dzięki niej wysunąć wiele ciekawych wniosków, albo też odkryć coś, czego do tej pory dzieci nie zdawały sobie sprawy. Kiedy dzieci będą miały problem z jakimś zadaniem, mogą im pomoc rodzice czy inna osoba dorosła.

Myślę, że to będzie idealna książka dla moich chłopców kiedy trochę podrosną. Aczkolwiek część zadań mogę z Antonim już wykonać. Ja mogę mu przeczytać treść i porozmawiać z nim, co synek czuje, co może robić wspólnie ze swoim bratem, w co lubi się z nim bawić. Bez problemu moja starsza pociecha może też coś narysować. Znajdziemy więc wewnątrz zadania, które na tym etapie Tosiek może wykonać.

Następna pozycja jest obowiązkową książką dla każdego, zarówno dziecka, jak i dorosłego.


"Prawa dziecka"


Książka ma większą objętość, niż poprzednia publikacja. Porusza tematy związane z prawami dziecka. Książka jest bogato ilustrowana. Tu dominującym kolorem jest pomarańczowy.

Czym są prawa dziecka? To konkretne prawa, które pomagają chronić wszystkie dzieci na całym świecie. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa, wolności, zaufania i szacunku, ochrony życia i zdrowia. Dzięki tej pozycji, dzieci poznają prawa, jakie im przysługują, będą ich bardziej świadome.

Książka została napisana przez France Marie Perreault, sufrażystkę, trenerem świadomego rodzicielstwa, specjalistkę od empatycznych relacji, wychowania z Isabelle Filliozat.


Na początku książka prezentuje przybory, które będą potrzebne dzieciom podczas pracy z publikacją. Następnie przybliżono postać Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga, dla którego prawa dzieci były największym priorytetem. To właśnie Janusz Korczak sformułował "dziewięć zasad" opisujących prawo dziecka do szacunku. Prawa te również znalazły się w niniejszej książce.


Ciekawe i proste zadania, przybliżą i pomogą zapamiętać ważne kwestie dotyczące praw dziecka.

Obie książki pomogą zmierzyć się dzieciom z ich słabościami, obawami, ale też dodadzą wiary w swoje możliwości. Po lekturze obu publikacji i pracy z zadaniami, dziecko może szybciej zdać sobie sprawę z tego, że każde jest indywidualnością, każde jest inne, jednak każde ma te same prawa.

 Adresatami obu książek są dzieci w wieku 7-12 lat, choć, jak już napisałam wcześniej, część zadań można spróbować wykonać z młodszymi dziećmi, czytając im treść,  tłumaczyć im niezrozumiałe kwestie, zachęcić do rozmów. W środku znalazł się  również poradnik dla rodziców, oraz kolorowe naklejki do uzupełnienia zadań.


Książki uważam za bardzo wartościowe lektury, które powinny znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci. Szczególnie "Prawa dziecka" to książka obowiązkowa. Serdecznie polecam!


Za egzemplarze dziękujemy Wydawnictwu HarperKids.Komentarze

  1. Już wcześniej zwróciłam uwagę na te propozycje czytelnicze, cenię książki, które niosą w sobie mega ważne przesłania, na rodzinne czytanie, dla dzieci i dorosłych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie książki jak Bracia i siostry. Relacje między rodzeństwem czasem są trudne do zrozumienia dla rodziców. A tym bardziej praca nad nimi jeśli są jakieś problemy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa i przede wszystkim wartościowa seria, musimy się w nie zaopatrzyć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz