"Maria Montessori. Historia aktualna" - RECENZJA KSIĄŻKI Grazzi Honegger Fresco

 W tym roku mija 150 rocznica urodzin Marii Montessori, wspaniałej pani doktor, pedagog, pionierski zupełnie nowego nurtu pedagogiki XX wieku (który jest modny do dziś, a może nawet popularniejszy), pedagogiki Montessori.


Od dłuższego czasu interesuję się wychowaniem w stylu Montessori. Czytam na ten temat wszystkie artykuły, które zwrócą moją uwagę oraz książki, które trafią w moje ręce. Uczestniczę w różnych kursach i szkoleniach związanych z pedagogiką Montessori. W swojej biblioteczce mam kilka książek na ten temat. Pracuję w przedszkolu, a w mojej pracy stawiam na samodzielność dziecka. Zależy mi, aby dziecko nie czuło się wręczane, aby nabrało pewności siebie i wierzyło w swoje możliwości.


Ostatnio na stronie Księgarni internetowej Tania Książka, moją uwagę zwróciła książka Wydawnictwa Mamania pt. "Maria Montessori.  Historia aktualna". Publikacja ta jest biografią Marii Montessori. To dzięki opracowanej przez nią metodzie, inaczej zaczęto postrzegać pedagogikę, a także sposób wychowania i nauczania dzieci.


Metoda włoskiej lekarki i pedagog, od lat zdobywa uznanie na całym świecie. Powstaje wiele przedszkoli i szkół prowadzonych w duchu metody Montessori. Nauczyciele podążają za dziećmi, pomagają im w samodzielności, ale nie wyręczają ich. Pomagają im zdobywać wiedzę poprzez praktykę i doświadczenie, bazując na dostępnych w sali materiałach,  które nie są przypadkowe. Maria Montessori pokazała, że dziecko to istota rozumna, która chłonie wiedzę jak gąbka. Jego potrzeby (nie pomijając tych związanych z emocjami) i rozwój są bardzo ważne, nie wolno ich zaniedbywać.


O pedagogice Marii Montessori wiedziałam już sporo. Co prawda temat był poruszany na moich studiach, jednak większości zagadnień doczytałam sama, szukając odpowiedniej literatury. Wiele aspektów jak najbardziej do mnie przemawia, choć nie ukrywam, że jest kilka, które mnie zastanawiają, które nie do końca rozumiem, ale o tym może innym razem. 😉


"Maria Montessori. Historia aktualna"  to książka autorstwa Grazii Honegger Fresco, która przybliża nam rodzinne korzenie Marii oraz jej życiorys. Poznajemy jej najbliższą rodzinę. Osobiście zaciekawiły mnie to, zapiski jej ojca, który od pierwszych dni życia, notował wszystko to, co wiązało się z jego córką. Obserwował, jak się rozwija, jakie posiada umiejętności, z czym sobie dobrze radzi, a co sprawia jej trudność. Dowiadujemy się, jak wyglądała jej edukacja. A wszyscy wiemy, że koniec XIX i początek XX wieku, to były burzliwe czasy, szczególnie dla kobiet (ruchy feministyczne) popularna.  Niektóre zawody nie były dla nich dostępne, choć dzięki silnej determinacji, Marii Montessori udało się zostać lekarką, jedną z pierwszych kobiet w tym zawodzie. Dowiemy się z tej publikacji wiele ciekawych faktów na jej temat: przwczytamy o jej życiu uczuciowym, macierzyństwie, pierwszych Domach Dziecięcych, kursach oraz przedszkolach i szkołach, które funkcjonowały zgodnie z jej metodą.


To wspaniała publikacja dla studentów pedagogiki, nauczycieli, ale także rodziców. Można dowiedzieć się z niej dużo fascynujących informacji na temat Marii Montessori, jej życia oraz opracowanej przez nią metody, która staje się coraz bardziej popularna. Jeśli interesujecie się pedagogiką Marii Montessori, serdecznie polecam Wam jej publikację, która odsłania nie tylko początki tego nurtu, ale całe życie jego pionierki. Za egzemplarz dziękuję Księgarni Tania Książka.


Koniecznie sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni Tania Książka.
 

 

Komentarze

 1. Nigdy nie słyszałam o tej pedagog. Recenzja interesująca i zachęca do przeczytania książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa recenzja zaciekawiłaś mnie postacią, chętnie sięgnę po tę publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji zetknąć się z jej metodą, ale wiele dobrego o tej Pani słyszę i czytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. To jedna z jesiennych nowosci na ktora czekalam najbardziej. Historia osoby, która znacznie wpłynęła na mój sposob myślenia. Wspaniala biografia godna polecenia

  OdpowiedzUsuń
 5. Fascynuje mnie ta metoda już od jakiegoś czasu i wchętnie przeczytałabym informacje na temat jej twórczyni :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być ciekawa pozycja o bardzo ciekawej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie miałam okazji poznać jej historii, ale bardzo chętnie nadrobię tę zaległość, to niesamowita kobieta :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam nigdy o tej pani, ale nurt który opisuje aż całkiem mi odpowiada. W samodzielności byłam i ja wychowywana i z perspektywy czasu oceniam to bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że fajna opcja do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałem o niej, ale jakoś nie trafia do mnie...

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o niej wcześniej, może się kiedyś skuszę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz