3 sierpniowe nowości książeczek dla dzieci z serii "Czytam sobie", Wydawnictwo HarperColins Polska

 "Czytam sobie" to seria Wydawnictwa HarperColins Polska, stworzona z myślą o dzieciach, które uczą się czytać oraz tych, które tę umiejętność doskonałe.

Antoś jeszcze nie potrafi czytać, ale podjęliśmy próby nauki literek poprzez zabawę i ćwiczenia grafomotoryczne. W jego biblioteczce jest już kilka serii do nauki czytania. Wśród nich jest spora kolekcja książeczek "Czytam sobie". Przydadzą się kiedy będzie uczył się czytać. Z nimi będzie ćwiczył tę umiejętność. W tym miesiącu jego kolekcja wzbogacił się o kolejne 3 tytuły.

Seria to trzy poziomowy program dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

Pierwszy poziom pt. "Składam słowa" To książeczki, z żółtym paskiem. Opowiadania są bardzo krótkie, dominują w nich ilustracje. Tekst został wydrukowany w  dużej czcionce, która ułatwia czytanie. Na jednej stronie znajduje się jedno krótkie zdanie. W tekście występuje od 150 do 200 wyrazów z 23 podstawowymi głoskami oraz  przykłady wyrazów w ramkach, które pomogą ćwiczyć głoskowanie.

Z tego, poziomu mamy dwa tytuły. Jeden z nich oznaczono nazwą "Eko",  co oznacza, że treść dotyczy tematów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Może więc od tej pozycji zacznę.

"Smog w centrum miasta"


Autor/Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: miękka z zakładkami
Strony: 32
Pewnego zimowego dnia, Nelka, bohaterka  książeczki, podczas śniadania słyszy w radiu informację, że w centrum pojawił się smog. Czyżby prawdziwy smok nawiedził miasto? Jak wygląda i skąd się wziął? Jak dziewczynka dowie się od mamy, nie chodzi tu o potwora, ale o coś równie niebezpiecznego. Czym jest smog i dlaczego jest taki groźny?

"Goryl u fryzjera"


Autor: Rafał Witek
Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Oprawa: miękka z zakładkami
Strony: 32
To zabawna historyjka o gorylu Mietku, który postanowił się ostrzyc. Mknie więc ulicami miasta na swoim skuterze, na umówioną wizytę u fryzjera. Jaką fryzurę wybierze i czy będzie z niej zadowolony?


Książeczki zielonym oznaczeniem to tytuły wchodzące w skład 2 poziomu nauki czytania. Z tej serii mamy nowość pt. "Złota rybka". Autorką publikacji jest jedna z moich ulubionych autorek literatury dziecięcej (choć nie tylko 😉), pani Justyna Bednarek, a pięknymi, kolorowymi ilustracja mi, uraczyła nas pani Agnieszka Żelewska.Książki z poziomu 2 "Składam zdania"
składają się z 800-900 wyrazów w tekście. Zdania są dłuższe, występują też rozbudowane dialogi. Oprócz podstawowych 23 głosek, występuje tu również "h" oraz ćwiczenia sylabizowania.

"Złota rybka" to mądra i pouczająca historia, która porusza problem przywiązania dzieci do najnowszych technologii, tu akurat dotyczy to smartfonów.
Weronika i Mati to rodzeństwo. Pewnej soboty wybierają się z tatą do domku babci Doroty, która mieszka nad Bugiem. Dorota to artystka, młoda duchem i woli, aby nie nazywać jej babcią, tylko zwracać się do niej po imieniu. Werka bardzo lubi gdy planszowe, natomiast jej brat, Mati,woli grać w gry na telefonie taty. Jednak pewnego dnia grał o wiele za długo, dlatego miał na telefon szlaban.

Dorota ma dla dzieci wiele propozycji na spędzenie wolnego czasu. Proponuje nawet budowę domku na drzewie. Werka ogromnie cieszy się z tego pomysłu. Chłopiec natomiast wolałby pograć na telefonie. Niestety, smartfon ma tata, skąd go wziąć inny? Z nudów idzie nad staw być może uda mu się złapać jakaś rybę. Jakie jest jego zdziwienie, kiedy do starego podbieraka wpada...złota rybka spełniająca życzenia! Mati już dobrze wie, czego pragnie najbardziej...Jednak czy to życzenie rzeczywiście sprawi mu prawdziwą radość?

Wspaniała i pouczająca książka, która opowiada o tym, jak telefony zabierają dzieciom(ale i nam - dorosłym) cenny czas, który można spędzić w aktywny i z pewnością bardziej atrakcyjny sposób z bliskimi.

Charakterystyczny pasek czerwony określa 3 poziom dla zaawansowanych czytelników. Tu ilustracji jest zdecydowanie mniej, dominuje tekst, w którym występuje od 2500 do 2800 wyrazów. Zdania są dłuższe i bardziej złożone. Na kocu każdej publikacji zamieszczone słownik trudnych wyrazów.

Z tego poziomu również pojawiły się nowe tytuły, których akurat nie mamy. Są to: "Bitwa Warszawska 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą", "Opowieść starego drzewa" oraz "Darwin. Opowieść o naszej wielkiej Rodzinie" z kolekcji (Fakty).


Seria "Czytam sobie" to wspaniała pomoc do rozpoczęcia nauki czytania i rozwijania tej jakże ważnej umiejętności. Ciekawe, pouczające, nierzadko zabawne historie, zachęcają dziecko do własnej, indywidualnej przygody z książką. To publikacje, które nie tylko uczą, ale też bawią, dzięki czemu lektura jest o wiele przyjemniejsza.

Na końcu każdej książeczki, na dziecko czeka 6 okrągłych naklejek, "Zadania dla mistrzów czytania oraz Dyplom sukcesu. Są też zaprezentowane już wydane tytuły, z możliwością oznaczenia tych, które nasze dzieci już posiadają.Warto mieć w swojej biblioteczce te, jak i inne książeczki z tej serii. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie, bowiem tematyka książek jest ogromna. To nie tylko ciekawe opowieści, ale także wiele wartościowych treści, a zawarta w nich wiedza, może przydać się w szkole. Serdecznie polecam! Znajdziecie je klikając w ten link 👉 KLIK.

 

 Za egzemplarze dziękujemy Wydawnictwu Harper Collins Polska. 

Komentarze

 1. Uwielbiam tę serię, jest kolorowa, ma piękne ilustracje, ciekawe historie i pomaga w nauce czytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Młodzi czytelnicy będą zachwyceni takimi przygodami ksiązkowymi, nic tylko czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sympatyczny pomysł na ksiązkowy prezent, pewnie, że podchwytuję. :)

   Usuń
 3. Uwielbiam tę serię. Za każdym razem jak jestem w bibliotece i biorę coś dla syna, to w tym stosiku musi znaleźć się coś z tego cyklu. Jest zrozumiały, przejrzysty i ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam te trzy, są świetne podobnie jak cała seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne są te książeczki, napewno by nam przypadły do gustu. Dużo czyt córce a każda nowa książka cieszy. Mam nadzieję, że fakt iż mała chodzi do przedszkola nie sprawi, że braknie nam czasu na czytanie

  OdpowiedzUsuń
 6. już nie mogę się doczekać kiedy my sięgniemy po takie serie, same historie są cudowne, a jeszcze te ilustracje <3

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz