SERIA KSIĄŻECZEK DLA DZIECI "MĄDRE OPOWIEŚCI". 5 WARTOŚCIOWYCH KSIĄŻECZCE, KTÓRE TWOJE DZIECKO POWINNO MIEĆ W SWOJEJ BIBLIOTECZCE. WYDAWNICTWO WILGA

Serię Mądre Opowieści poznaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wilga już jakiś czas temu dzięki dwóm wspaniałym tytułom: "Wielka podróż małego ptaszka" oraz "Małpka Wiercipiętka". Dziś chcę pokazać Wam aż 5 kolejnych tytułów z piekną treścią oraz wyjątkowym przesłaniem. 

Wszystkie książki z tej serii, charakteryzują się twardą oprawą o ciekawej fakturze i prześlicznej szacie graficznej. Bardzo się cieszę, że kolejne tomy pojawiły się w naszym domu. To urocze, pełne ciepła, ale i wartościowych treści lektury, które warto podsunąć dziecku do samodzielnej lektury. Wspaniale jest także moc zasiać do wspólnego czytania. Po takim czytaniu, można nie tylko razem zachwycać się wspaniałymi ilustacjami, ale także porozmawiać o treści bajek, jak również o ich przesłaniu. O tym, jak dziecko rozumie ich treść. 

 Książki czyta się niezwykle szybko. Tekst każdej z nich jest lekki i przystępny, natomiast język, jakim posługują się autorzy, jest piękny i zapadający w pamięć. To takie książki, do których chcę się wracać, ponieważ czytelnik już wie, że w każdej z nich znajdzie dla siebie coś wartościowego, jakąś naukę lub wskazówkę. A oto one:

Autor: Swapna Haddow
Ilustracje: Alison Friend
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Oprawa: twarda
Strony: 84

Mała Króliczka nudzi się, ponieważ nie ma się z kim bawić. Wszyscy są zajęci. Wielki Królik, który jest dziadkiem Małej Króliczki. Proponuje jej, aby została jego asystentką i pomogła mu w kilku sprawach. Mała Króliczka jest zdziwiona, ponieważ jej dziadek nie ma żadnej pracy (tak myślała do tej pory). Uważała, że dziadek całe dnie spędza z przyjaciółmi. Wielki Królik proponuje jej, aby spędziła z nim jeden dzień i sama mogła zobaczyć, czym się zajmuje. Mała Kroliczka szybko przekona sie, jak bardzo sie myliła. A co robi jej dziadek w ciągu dnia?  
"Wielki dzień Małej Króliczki" pełna ciepła, pięknie ilustrowana opowieść, która zachwyci niejednego czytelnika i to nie tylko młodszego, ale i dorosłego. To opowieść o miłości, przyjaźni oraz wsparciu i niesieniu bezinteresownej pomocy. O czerpaniu radości z dawania radości innym. Potrzeba tak niewiele, żeby być szczęśliwym. Warto dzielić sie tym szczęściem z innymi. Czasami wystarczy szczery uśmiech. 😊

Autor: Lara Willamson
Ilustracje: Becky Cameron
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Oprawa: twarda
Strony:  84

Bohaterem tej książeczki jest chłopiec o imieniu Maciek. Maciek właśnie zmienił szkołę i poznajemy go w dniu, kiedy przychodzi do niej po raz pierwszy. Chłopiec jest smutny, czuje sie samotny. Bardzo tęskni za poprzednią szkołą, w której sie uczył, za kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki. Najbardziej jednak brakuje mu chwil, kiedy ich rodzina była razem. Rodzice chłopca się rozwiedli, a nowa szkoła była kolejną poważna zmianą w jego życiu. Nauczyciel prosi, aby Maćkiem zaopiekowała się Malina, koleżanka z klasy. Dziewczynka od początku próbuje zaprzyjaźnić się z nowym kolegą, jednak ten jest cały czas zamknięty w sobie,  nie uśmiecha się, nie zależy mu na zawieraniu przyjaźni. Do czasu, kiedy Malina daje mu w prezencie magiczny słoik. To dla niej także symbol czegoś ważnego. Wtedy wszystko zaczyna się zmieniać... 
"Magiczny słoik" to książka, która wzruszyła mnie do łez. Zarówno fabuła, jak i szatan graficzna, która idealnie oddaje treść książki, niezwykle mnie poruszyły. Rozwód rodziców to dla dzieci poważne przeżycie. Nagle rodzina się rozpada, rodzice nie mieszkają razem, dzielą się opieką lub co gorsza, toczą ze sobą zaciekłą walkę, w której to najbardziej cierpi dziecko. "Magiczny słoik" to wyjątkowa i bardzo pokrzepiająca książka, która moim zdaniem ma wartość terapeutyczną.  Pokazuje, że nawet po najgorszej burzy, zawsze wychodzi słońce i że nie trzeba bać się nowych rzeczy, ponieważ mogą być zapowiedzią czegoś dobrego i wartościowego. 

Autor: Sylvia Bishop
Ilustracje: Paddy Donnelly
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Oprawa: twarda
Strony:  84


Wspaniała opowieść o wyjątkowej więzi, która łączy wnuczkę i dziadka... Ania uwielbia odwiedzać swojego dziadka, który mieszka nad morzem razem ze swoją rudą kotką, Batszebą. W domu dziadka panował wielki rozgardiasz, ponieważ starszy pan gromadził w nim wszystko, od kiedy był dzieckiem. Dziewczynka przyjechała do dziadka na kilka dni wakacji. Ania pierwszego dnia chciała pójść razem z dziadkiem do pięknej zatoczki. Do tej samej, do której chodził on razem ze swoją żoną i córeczką, czyli mamą Ani. Niestety, dziadek nie ma już tyle sił, a droga do zatoki jest ciężka. Starszy pan postanawia opowiedzieć swojej wnuczce historię kilku przedmiotów, które trzyma w domku... Czego ciekawego dowie się dziewczynka i jaką niespodziankę przygotuje swojemu ukochanemu dziadkowi?
"Morze opowieści" to pełna ciepła, poruszająca historia, która rozgrzeje serce niejednego czytelnika. Piękna, z wyjątkowymi ilustracjami, zachwyci każdego.

Autor: Ali Standish
Ilustracje: Alette Straathof
Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych
Oprawa: twarda
Strony:  84

Tym razem egzotyczna opowieść ubrana w fascynującą szatę graficzną. "Dom na górze" to piękna opowieść o tym, że nie warto oceniać po pozorach i odrzucać czegoś lub kogoś, tylko dlatego, że jest to dla nas nowe, inne, nieznane. 

Mała Yasmeen mieszka w miasteczku oddzielnym od reszty świata. Jego mieszkańcy byli nieufni do obcych i nie opuszczali swojego miejsca zamieszkania, a tym bardziej, nie za puszczali sis w las. Bali się dzikich zwierząt i innych ludzi. Dziewczynką od zawsze opiekował się wujek, który ostrzegał ją przed wieloma niebezpieczeństwami. Jednak Yasmeen ciągnęło do innego świata, a w swoim miasteczku nie czuła się dobrze. Pewnej nocy dziewczynka opuściła miasteczko i pobiegła do lasu, który z miejsca zachwycił ją swoim pięknem i dzikością. Nagle dostrzegła małego niedźwiadka z symbolem gwiazdki na futerku. W tajemnicy przed ludźmi, wymyka się do lasu, aby opiekować się misiem. Między zwierzęciem, a dzieckiem szybko nawiązuje się silna nić przyjaźni. Czy mieszkańcy miasteczka otworzą się i pozwolą zostać niedźwiadkowi w ich mieście? A może przyjaciele będą zmuszeni uciekać w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia?

"Dom na górze" to liryczna opowieść o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. To historia, która chwyta za serce i skłania do wielu przemyśleń i pokazuje, że nie warto ulegać stereotypom i sztywno utarym schematom. Zakochałam się w głębokich ilustracjach, które mnie oczarowany i przeniosły w świat Yasmeen oraz jej przyjaciela. Czy ta dwójka znajdzie miejsce, w którym będzie szczęśliwa? Tego nie zdradzę. Koniecznie musicie przeczytać te książkę.

Autor: Katie Clapham
Ilustracje: Kirsti Beautyman
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Oprawa: twarda
Strony:  84


Milly kocha czytać książki (zupełnie tak samo, jak ja ☺),  dlatego regularnie odwiedza księgarnię pani Minty. To właśnie tam kupuje książki do swojej biblioteczki. Nikt nie potrafi doradzić lepiej w sprawie dobrej lektury tak, jak pani Minty. Zna się na książkach, jak mało kto. Co tydzień właścicielka księgarni, zaprasza dzieci na "Godzinę z bajkami", czyli czas, kiedy czyta im bajki. Niestety, pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, księgarnia zostaje zamknięta. Mała Milly jest zasmucona. Boi się, że jej ukochana księgarnia przestanie istnieć. Co się stało z panią Minuty i jaki los czeka jej księgarnię?
Wspaniała książka, pełna ciepła i wielu wzruszeń. Ukazuje, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają książki. Dzięki nim przenosimy się w odległe miejsca, poznajemy historię i kulturę różnych narodów, dowiadujemy się wielu fascynujących rzeczy i miło spędzamy czas. To także książka o wytrwałości oraz wierze w spełniene marzeń i dążeniu do realizacji celów. Historię tę wzbogacają bardzo klimatyczne ilustracje, które wspaniale oddają treść opowieści.


Seria "Mądre opowieści" to wspaniale wydana kolekcja książek dla dzieci, po którą powinni sięgnąć także dorośli. Doskonale napisane historie wciągają od pierwszych stron, a wyjątkowa szata graficzna przykuwa wzrok i czaruje swoim pięknem. Każdy tytuł niesie ze sobą ważne przesłanie, ma głęboko ukryty sens. To wartości, które każdy rodzic chce przekazać swoim dzieciom. Dla mnie jest do seria doskonała. Polecam zapoznać się z nią każdemu. Już nie mogę się doczekać kolejnych tytułów! 🙂

 Za egzemplarze
dziękuję Wydawnictwu Wilga

Komentarze

  1. Ilustracje są mega, a i sama treść wydaje się być sympatyczna dla dzieci. Przypomina mi książeczki z dawnych lat. Super! 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam trzy z nich, są świetne. Wielki dzień Małej Króliczki spodobał mi się na tyle, że postanowiłam zostawić go sobie na stałe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz