"PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA" I "PUCIO NA WAKACJACH". NOWE-STARE TYTUŁY OD NASZEJ KSIĘGARNI W NASZEJ PUCIOWEJ KOLEKCJI

Obie książeczki nie są nowościami wydawniczymi na rynku, natomiast cieszymy się, że powiększyły one nasz zbiór. Pucio jest już z nami od kilku lat. Najpierw z jego pomocą wspieraliśmy mowę naszej starszej pociechy, teraz przyszedł czas na Nikosia.
Książeczki Pani Marty Galewskiej-Kustrty poznaliśmy dzięki Pani logopedce, do której nadal uczęszczamy z Tośkiem. To ona podsunęła nam pomysł na tę ciekawą i wartościową lekturę, z którą nasz syn uczył się mówić i poprawnie wypowiadać głoski, potem słowa i wreszcie budować zdania. Ze wsparcia logopedy korzystamy dalej, dzięki temu, jest ogromna poprawa, jeśli chodzi o poprawną wymowę. Wiem, ze to także zasługa  "Pucia". Cieszę się, że książeczki i gry z Puciem są z nami, wspierają rozwój mowy moich chłopców. Tosiek wciąż ma kontakt z Puciem, chociażby wtedy, kiedy czytam Nikosiowi, lub kiedy razem z bratem układają układanki z motywem naszego bohatera.

"Pucio mówi pierwsze słowa"
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Strony: 40
Przedział wiekowy: 0-6

Dostępna: tutaj

Książeczka stworzona z myślą o maluchach, które dopiero zaczynają mówić, ale też tych z opóźnionym rozwojem mowy. To druga część przygód Pucia (pierwszej pt. "Pucio mówi pierwsze słowa" niestety nie mamy). Książeczka koncentruje się na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy każdego szkraba. Rozumienia i używania pokazanych tutaj wyrazów, maluch uczy się już w 1 i 2 roku życia. Dwuletnie dziecko zaczyna już łączyć poznane słowa, posługuje się więc prostymi zdaniami.

Książeczka przedstawia przygody małego chłopca, Pucia oraz jego rodziny. Mamy tu mamę, tatę, starszą siostrę, Misię, maleństwo, nazywane przez wszystkich Bobo, a także ciocię oraz babcie i dziadka. No i są też czworonożni przyjaciele rodziny, czarny kot i łaciaty piesek. Dowiemy się, jak wygląda dzień z życia rodziny Pucia. Jak zaczynają dzień, co takiego robią, jakie są ich obowiązki itd. 

Każda scenka przedstawiona jest na jednej rozkładówce. Historyjka zaczyna się od wcześniej pobudki. Kolejna to ubieranie się, później rodzinne śniadanie, dalej ubieranie do wyjścia, droga do przedszkola, zabawa w przedszkolu, powrót do domu, zakupy, wizyta dziadków i cioci, przyjęcie urodzinowe Pucia itd. 
 Każda rozkładówka zaprojektowana jest w ten sam sposób. Mamy krótki tekst opisujący w prostych zdaniach dużą ilustrację. Oprócz tego na kartonówkach zamieszczono dwa pola. W jednym znajdują się podpisane obrazki rzeczy, które występują na ilustracji głównej (Co to?). W drugiej zaś przedstawiono postaci oraz czynności, jakie wykonują (Co robią?). Dzięki temu, dziecko poznaje nowe słowa oraz czynności, ale też ćwiczy spostrzegawczość, pamięć i koncentrację.
Na końcu książeczek mamy dwie rozkładówki podsumuwujące. Jedna przedstawia wszystkie występujące przedmioty (Co to? obrazek + podpis). Natomiast druga - czynności (Co robi?), określenie miejsca położenia (Gdzie?) oraz przymiotnik (Jaki?).
Pełne ciepła i koloru ilustracje zwracają uwagę dziecka, które chętnie przewraca kolejne strony, przygląda się scenkom. Pokazuje paluszkiem próbując powiedzieć coś od siebie. Nawet jeśli maluch nie potrafi jeszcze wypowiedzieć prostego zdania, to wykazuje zainteresowanie książeczką. Nikodem z ciekawością oglądał kartonowe strony, pokazywał paluszkiem na obrazki, mówiąc coś w sobie tylko zrozumiałym języku. 😊


"Pucio na wakacjach"
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Strony:  40 

Przedział wiekowy: 3-6
Dostępna: tutaj


W czwartej części przygód Pucia, nasz bohater wraz ze swoją ukochaną rodzinką wybiera się na wakacje na Kaszuby, a później nad polskie morze. Czeka ich  więc masa niesamowitych przygód, a przede wszystkim wspaniale spędzony czas w rodzinnym gronie.

Książeczka przeznaczona jest dla przedszkolaków w wieku 3-6 lat, ale bez problemu można pokazać ją jeszcze młodszym dzieciom. Jest świetnie opracowana. Na początku znajdziemy kilka słów wstępu i porad dla rodziców. Później mamy już opowiadanie, w którym poznajemy przygody rodzinki, pięknie zilustrowane i opisane. Jedna rozkładówka to jedna scenka. 

W tej części mamy zdecydowanie więcej tekstu. Zdania są bardziej rozbudowane. Tak jak w poprzednio prezentowane książeczce, tak i tutaj mamy pola z podpisanymi obrazkami "wyjętymi" z głównej ilustracji. Z tą różnicą, że mamy tutaj podział głosek oraz przybliżony wiek, w którym roku dziecko powinno już wymawiać je prawidłowo.
 Podczas zabawy dziecka z publikacją, wspieramy jego rozwój mowy oraz właściwe wymawianie głosek (artykulacji). Rodzicom pomoże ona sprawdzić, czy ich pociechy poprawnie wymawiają poszczególne głoski, czy też potrzebuje logopedy czego wsparcia. I tak, u nas Tosiek nadal ma problem z głoską "K". Wciąż nad tym pracujemy. 👍
W naszej biblioteczce brakuje jeszcze dwóch tytułów, jednak z pewnością uzupełnimy te braki. Chcemy być na bieżąco z nowościami i zebrać wszystkie propozycje Naszej Księgarni. 😊 Bardzo podoba mi się to, że książeczki wykonane są ze sztywnej tektury i są pokryte ściska powierzchnią.  Dzięki zaokrąglonym rogom, maluch nie zrobi sobie krzywdy.
Książki te są idealne dla malucha, ale także dla dziecka, które stawia pierwsze próby w nauce samodzielnego czytania. Gorąco polecamy. Jeśli szukacie książeczek, które w naturalny sposób wspierają rozwój mowy dziecka i jednocześnie cieszą oczy pięknymi ilustracjami, "Pucio" sprawdzi się w 100%😊
Za egzemplarze 
dziękujemy
Wydawnictwu Nasza Ksiegarnia

Komentarze

 1. Bardzo fajnie ilustrowane są te książeczki ♥

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa jest ta seria i taka różnorodna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry pomysł z podsumowaniem słówek na końcu książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kojarzę pucia z blogów jest super

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo dobrego słyszałam o Puciu, ale w życiu żadnej książeczki nie widziałam na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie, że wieki temu sięgaliśmy do Pucia. Widzę, że seria się rozwija.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sympatyczny bohater, który szturmem zdobywa serca młodych czytelników książek. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz