"WSTYDU ZA GROSZ", ZUZANNA ORLIŃSKA, WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA

Dzisiaj pora na recenzję kolejnej wyjątkowej książki, tym razem wydanej przez Naszą Księgarnię. Tytuł "Wstydu za grosz!" Zuzanny Orlińskiej, został nagrodzony w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zajmując II miejsce. "Wstydu za grosz!" to opowieść, której bohaterkami są trzy bliskie sobie kobiety: babcia, mama i córka. Każda ma swoje problemy, z którymi musi mierzyć się na co dzień. Babcia Delfina, to starsza, ale bardzo energiczna pani reżyser, która z racji swojego wieku, ma problem z zatrudnieniem. Marta jest córką Finy i matką Julianny. Kobieta niedawno się rozwiodła, co bardzo przeżywa. Nie dba o siebie, ma depresję. Jest przybita, ponieważ mąż odszedł do młodszej kobiety, z którą afiszuje się szczęściem na portalach społecznościowych. Julinka natomiast jest gimnazjalistką, którą od rówieśników różni nie tylko wygląd (fryzurka w precelki), ale także sposób patrzenia na świat.

Pewnego dnia, babcia Delfina otrzymuje propozycję od dyrektora gminnego klubu kultury. Jej praca polegałaby na zorganizowaniu w klubie seniora przedstawienia, które zostałoby wystawione po Świętach wielkanocnych. Nie jest to praca marzeń, jednak Fina nie ma wyjścia. W przygotowaniach pomagają jej Julianka, jej kolega Alexy oraz sąsiad Delfiny, pan Andrzej, a nawet Marta. Jednak nie wszystkim seniorom pomysł na sztukę przypadnie do gustu. Czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku?

Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem wczytuję się w książki dla dzieci i młodzieży. Nie spodziewałam się jednak, że tytuł "Wstydu za grosz!" spodoba mi się tak bardzo i wywrze na mnie tak pozytywne wrażenie. To książka taka trochę pół żartem, pół serio. W życiowe, poważne sytuacje bohaterów, wpleciony został dobrze wyważony humor. 


Rozstanie rodziców to ogromne przeżycie dla dziecka, ale też nastolatka. Poukładany dotąd świat, rozsypuje się niczym domek z kart. Nie jest to też łatwa sytuacja dla porzuconego małżonka. Marta zaszywa się w domu, nie dba o siebie. Jest wykładowcą na wydziale historii, jednak praca nie jest dla niej pocieszeniem. Córka częściej przebywa u babci, która również ma woje zmartwienia. Delfina to znana reżyserka, jednak nawet dawna sława nie pomaga jej w znalezieniu pracy. Kobieta starzeje się, jest dyskryminowana z racji swojego wieku. Mimo tego, chce udowodnić, że potrafi wiele zdziałać i jest nadal świetna w swojej profesji. Fina jest postacią, którą z miejsca polubiłam. Jest przebojowa, charyzmatyczna, ale też zabawna. Z jej rozmów z telemarketerami śmiałam się do rozpuku. Swoją drogą, jej zabawne wypowiedzi z pewnością wykorzystam, kiedy to ja będę miała natrętne telefony. 

Jestem bardzo usatysfakcjonowana lekturą. Jej finał jest tak zakręcony, jak precelki na głowie Julianki! Książkę czyta się wyśmienicie, może dlatego, że autorka posługuje się lekkim piórem. Choć wiele było tu zabawnych gagów, wplecione w nie zostały istotne problemy, z którymi mierzyły się nasze bohaterki. Czy uda im się z nimi zmierzyć i je pokonać? Koniecznie przeczytajcie, aby się tego dowiedzieć. Warto! 
Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia TUTAJ.Tytuł: "Wstydu za grosz!"

Autor: Zuzanna Orlińska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Oprawa: miękka

Strony: 288

Wiek czytelnika: 10-14
Za egzemplarz
dziękujemyKomentarze

 1. Zapowiada się ciekawa lektura. Myślę, że nie tylko dla dzieci. Dziś problem z dyskryminacją jest niestety spory. Również się z nią zetknęłam, kiedy szukałam pracy po urodzeniu dziecka. Kiedy tylko potencjalny pracodawca dowiadywał się że jestem matką, krecil nosem. Co mnie zaskoczyło, w większości reagowały tak kobiety! Na szczęście znalazłam dobra pracę. �� Książkę chętnie poznam w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wartościowa pozycja zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdy dookoła nas jest tyle nietolerancji

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka i chociaż książek dla młodzieży nie czytuję chętnie polecę znajomym :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. taka rekomendacja w zupełności mi wystarczy, bardzo chcę przeczytać tę książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie :) Lubię takie książki i chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tą książkę powinno przeczytać każde dziecko

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęciłaś mnie do jej przeczytania - super recenzja, a książkę zapisuje na listę czytelniczą ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoja recenzja absolutnie mnie zachęciła do tej książki - jest idealna i dla mnie i dla mojej córki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz