"OSWOIĆ HISZPANIĘ", TOM 1. JOANNA LESSNAU, WYDAWNICTWO NOVAE RES

Jeszcze nie miałam okazji podróżować za granicę, cóż, tak wyszło. A obecna sytuacja na świecie również powstrzyma zagraniczne (i nie tylko) podróże przez długi, długi czas. Jest kilka miejsc na świecie, które bardzo chciałabym zobaczyć. Pierwsze miejsce należy do Hiszpanii, która może poszczycić się nie tylko pięknymi widokami, ale także ciekawą architekturą. Ten kraj od zawsze mnie fascynował. Kilka lat temu podjęłam nawet samodzielne próby nauki języka hiszpańskiego. Nawet dobrze mi szło, jednak po narodzinach pierwszego dziecka, przerwałam naukę. Mój samouczek hiszpańskiego nadal stoi na półce obok innych książek do nauki języka obcego, tak więc nie przekreślam jeszcze moich planów. 

Z wielkim zainteresowaniem sięgam po książki, które dotyczą Hiszpanii. Nie są to wyłącznie przewodniki. Lubię powieści, których akcja toczy się w tym kraju. Chętnie sięgam też po pozycje, które opisują wspomnienia z podróży po Hiszpanii, a autorzy i jednocześnie bohaterowie, dzielą się swoimi przeżyciami.

Niedawno miałam okazję przeczytać książkę Joanny Lessnau (wyd. Novae Res), która zwróciła moją uwagę przepiękną okładką. Od razu zatęskniłam za latem ciepłą plażą i morzem (w tym roku raczej nie będzie nam dane odpoczywać nad Bałtykiem, co bardzo lubimy). 

"Oswoić Hiszpanię" to 1 tom serii, którą szykuje autorka. Nie jest to typowy przewodnik po znanych na całym świecie zabytkach, popularnych miastach, uliczkach. Tutaj autorka opowiada o swoich podróżach po Hiszpanii, dzieląc się swoimi przeżyciami oraz emocjami. A wszystko zaczęło się od 2009 roku, kiedy wraz z bliskimi wyjechała w swoją pierwszą podróż do znajomych. Nigdy jeszcze nie była w tym kraju, choć tak, jak ja, o tym marzyła. Znała dobrze język hiszpański, który w końcu mogła przetestować. 

Nigdy nie latałam samolotem (nie wiem, czy kiedykolwiek będę, bo już sama myśl o tym mnie paraliżuje). Autorka wspomina swoje podróże samolotem, dzieląc się też poradami na temat tego, jak się do nich przygotować, jak wygląda odprawa, itp. Dla kogoś, kto zamierza lecieć po raz pierwszy, będą to cenne wskazówki.
W tej niezwykłej książce poznamy nie tylko ciekawe przygody, które miały miejsce podczas podróży kobiety, ale nauczymy się również ciekawych wyrażeń i zwrotów w języku hiszpańskim, poznamy legendy, genezę pochodzenia wielu nazw (np. skąd pochodzi nazwa Pireneje). Nauczymy się również  niektórych przepisów hiszpańskiej kuchni, jak chociażby churrosy oraz idealnie pasującą do nich czekoladę. 

Dzięki podziałowi na rozdziały, książkę czyta się bardzo szybko. Z wielkim zainteresowaniem poznawałam każdą ciekawostkę, która była dla mnie nowością. W tomiku pojawiają się również zdjęcia ciekawych miejsc i obiektów. Troszkę miałam niesmak, ponieważ jest ich w książce niewiele. Mimo tego i tak wspaniale było móc zapoznać się z tą książką. Wyobraźnia podsuwała mi obrazy tego, o czym czytałam. Bez problemu więc mogłam sobie wyobrazić opisane sytuacje czy wydarzenia. Jestem bardzo zadowolona z lektury, z chęcią poznam kolejny tom aby jeszcze bardziej oswoić się z Hiszpanią.  To niespieszna opowieść i dobrze, bo można nacieszyć się klimatem, który tworzy. Choć tak, jak pisałam na początku, nie jest to typowy przewodnik, który pokaże, co warto zwiedzić będąc w Hiszpanii, to z pewnością zachęci do poznania tego kraju z zupełnie innej strony, która jest równie (a może nawet bardziej) atrakcyjna. Serdecznie polecam! 

Znajdziecie ją na stronie zaczytani.pl TUTAJ.


Tytuł: "Oswoić Hiszpanię", tom 1
Autor: Joanna Lessnau
logo-novae-res-300dpi | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea ...Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Strony: 388

Za egzemplarz 
dziękuję

 

Komentarze

 1. W obecnej sytuacji można tylko potęsknić za atrakcjami z książki :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawiodłam się na książkach tego wydawnictwa, dlatego odpuszczam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubiłabym Hiszpanię, gdyby nie corridy i wyścigi chartów, po których tak się znęcają nad psami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również sprzeciwiam się takiemu bestialstwu. Jednak Hiszpania ma też wiele innych pięknych pozytywnych odsłon, które kiedyś chciałabym poznać.

   Usuń
 4. Akurat w Hiszpanii jeszcze nie byłam (i pewnie prędko nie będę) - więc chętnie poczytam o tym kraju i dowiem się z literatury, co ma do zaoferowania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie książki. Hiszpania to kraj, który bardzo mnie interesuje, i chętnie sięgnę po tą pozycję

  OdpowiedzUsuń
 6. Hiszpania to kraj, który mnie fascynuje i ma w sobie coś magicznego. Mam nadzieję, że dane mi go będzie jeszcze odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hiszpania to przepiękny kraj. Osobiście miałam okazję mieszkać w niej przez miesiąć. To było jedno z najlepszych przeżyć w moim życiu :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz