Z DZIEĆMI W DOMU. CO ROBIĆ, ABY NIE ZWARIOWAĆ? POMYSŁY NA ZAJĘCIA I ZABAWY W DOMOWYM ZACISZU


Z tym szaleństwem to oczywiście żarcik. 😉 Jednak z wiadomych przyczyn niektórzy muszą zostać w domu, pracować zdalnie lub zająć się w tym czasie dziećmi. Przede wszystkim ograniczyć wyjścia do minimum. Zakupy mamy zrobione, nie martwię się, że czegoś nam zabraknie. Nie, nie szaleliśmy. Kupiliśmy podstawowe produkty, zawsze mam zapas produktów sypkich, mam mrożonki, ale też sklepik pod nosem. Mam więc nadzieję, że mamy wszystko to, czego potrzebujemy. Bez większej paniki 😉, choć to, co dzieje się na mieście, w marketach, przerasta ludzkie pojęcie! Jestem jak najbardziej za zachowaniem środków bezpieczeństwa i ostrożności, dlatego my nie wypuszczamy się bez potrzeby w miasto...


 Zorganizowanie czasu naszym szkrabom to nielada wyzwanie. W tym czasie, kiedy bedę w domu, nieuniknione będzie słyszeć: Mamo, nudzi mi się! Na szczęście pomysłów na zagospodarowanie czasu mi nie brakuje i będziemy mieli co robić. Z pewnością na nudę nie będziemy narzekać. Dziś przedstawię kilka propozycji, które u nas się sprawdzają i umilają nam wspólny czas. Nie są to wyszukane pomysły. Nawet kiedy chodzę do pracy, po powrocie znajduje czas na książkę czy inną zabawę z chłopcami. Teraz po prostu będzie tego czasu do zagospodarowania wiecej. Przede wszystkim mamy zamiar odpocząć, pozwolić też sobie na nicnierobienie. 🙂

 To nie jest specjalny poradnik. Wiem jednak, że dla rodziców, którzy codziennie pracują (znam takich), może być to trudne, tym bardziej, jeśli będą pracować zdalnie, a praca i zadania nie będą mogły poczekać. Wtedy dobrze mieć plan B i propozycja zajęcia dziecka czymś ciekawym. Pociecha będzie się bawić, a rodzic będzie mógł w spokoju popracować, odpocząć, czy zwyczajnie napić się gorącej kawy. 😁


Książki, książeczki, czasopisma 


Książek u nas nigdy za wiele. Możemy pochwalić się imponującym zbiorem, dlatego mamy co czytać. Z wypadów do osiedlowej biblioteki musimy zrezygnować, natomiast książek, książeczek i czasopism wciąż przybywa, na półkach też stoją nieprzeczytane pozycje, tak więc mamy okazję aby nadrobić czytelnicze zaległości. 

Gry planszowe i karciane, puzzle, układanki.


 Uwielbiamy grać w gry. Ich również mamy sporo. Ostatnio dotarła do nas paczuszka z kilkoma propozycjami od Alexander Toys. Kilka z nich zdążyliśmy już przetestować. Ich recenzje pojawią się niebawem. Poukładamy też sobie puzzle, drewniane układanki. Mamy coś dla malucha, ale też coś dla przedszkolaka.

Książeczki z zadaniami, łamigłówki, kolorowanki, szlaczki 

Wspaniałe czasoumilacze. Kredek, farb, flamastrów i czystych kartek u nas jest mnóstwo. Będziemy więc malować i rysować. Do świetne zajęcie, ale też doskonale ćwiczenie dla motoryki małej. Wiem, że obecnie wiele mówi się na temat szlaczków, jednak ja uważam, że praca z nimi jest dla dziecka dobra i z pewnością korzysta. Antoś lubi kreślić szlaczki, poprawiać je kolorowymi kredkami. Dzięki temu usprawnia swoją dłoń. Dzięki zeszytów z łamigłówkami i kolorowankami, nauczył się prawidłowo i wygodnie dla siebie chwytać narzędzia pisarskie. 


Na Nikosia czekają wodne kolorowanki. Do ich malowanie będzie mu potrzebna woda i pędzelek.


Ćwiczenia logopedyczne

Tosiek korzysta z pomocy pani logopedy. Spotykamy się co miesiąc i wtedy, na miejscu w gabinecie młody ćwiczy wymowę głosek, których nie potrafi prawidłowo wymawiać. Najbliższa wizytę musieliśmy przełożyć, natomiast mamy materiały, z którymi możemy ćwiczyć w domu. Oprócz nich mamy także książki i gry logopedyczne. Znacie serię "Pucio" od Naszej Księgarni? My chętnie po nią sięgamy. Zarówno po książki, jak i układanki.


Muzyka i audiobooki


Oprócz książek w wersji papierowej, lubimy też słuchać różnych opowieści. Mamy w swoich zbiorach kilka płyt z audiobookami. Ulubionym słuchowiskiem moich chłopców są  Bajki-Grajki i "Trzy świnki". Uwielbiamy je! 😊 Lubimy też muzykę, dlatego chętnie słuchamy piosenek dla dzieci. Jeśli Wasze pociechy także lubią piosenki, polecam kanał na YouTube Śpiewające Brzdące, NutkoSferę, BajeczkiPioseneczki, Urwisowo, Śpiewanki.tv, RosNutki.Tv, Dziecięce Przeboje, oraz Kukuryku. Znajdziecie tam mnóstwo  wesołych, ale też wartościowych utworów muzycznych dla swoich pociech. Nie zachęcam oczywiście do stałego korzystania z internetu czy telewizji. Mi zależy na świadomym wyborze tego, co chcemy razem odkładać. 

Domowe kino


 Tak, jak napisałam wyżej, sprawdzamy to, co chcemy z dziećmi obejrzeć. Są bajki i programy telewizyjne, na które chętnie przystajemy i do których zasiadamy razem. Należą do nich: Strażak Sam, Listonosz Pat, Andie i dinozaury, Tosia i Tymek, Dom pod jabłonką, Pan Robótka, Kucharz duży, kucharz mały, Zagadkoboty, Blaze i megamaszyny, Super Wing. Ptasia Akademia czy Psi Patrol. 😊 

 Domowe eksperymenty


 Butelki sensoryczne, sztuczny śnieg, galaktyka w sloiku, wulkan, burza w słoiku? Propozycji mamy w nadmiarze. Wiele inspiracji znam z kursów i szkoleń, inne znalazłam w internecie. Mam jednak publikacje, w których znajdziemy sporą dawkę eksperymentów, które wspolnie z dzieckiem zrobimy w domu z tego, co mamy pod ręką. Zabawa i nauka w jednym!

Plastyczne i kreatywne zabawy


 Na naszym blogu ostatnio mało tego typu prac, więc koniecznie musimy to nadrobić. Tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża się wiosna, zrobi się zielono, kolorowo. Tymi kolorami chcemy także zabarwić nasz blog. 😉 Mamy już kilka inspiracji na pracę plastyczne i dekoracje. Z pewnością pojawi się coś wiosennego, no i oczywiście coś w temacie Świat wielkanocnych.  Spodobało nam się także kilka pomysłów, które podpatrzyliśmy u Pana Robótki. Niewykluczone, że zainspirujemy się którymś z jego pomysłów. 😉


Plastelina, ciastolina, masa solna 


Lepienie w masach to jedno z ulubionych zajęć moich chłopców. Plastelina, ciastolina, modelina czy masa solna, świetnie się do tego nadają.

Zabawa w teatr


 Jest to bardzo twórcza i kreatywna forma zabawy: rozwija wyobraźnię, wzbogaca swownictwo, dostarcza świetnej rozrywki. Posiadamy własnoręcznie wykonana scenę teatralną z kartonu dla kukiełek. Do bajki o "Czerwonym Kapturku" zrobiłam kukiełki z pianki kreatywnej. Mam zamiar zrobić także kukiełki do bajki o "Trzech Świnkach", jednak w tym przypadku, materiałem, który będzie dla nich bazą, będą drewniane łyżki i łopatki. 😊 Chłopcy będą zadowoleni!

Wspólne gotowanie



Antoś bardzo lubi towarzyszyć mi w kuchni, szczególnie, jeśli chodzi o przygotowanie ciast i deserów. 😉 Mam w domu dwie publikacja z daniami dla dzieci. Kilka przepisów chciałabym spróbować wraz z Tosiem przygotować. Przepisami z pewnością podzielimy się na blogu. 

Rodzinne zdjecia - Album

 Na pewno wielu z Was ma mnóstwo rodzinnych zdjęć?  Taaak, my również. Uwielbiam fotografować moich bliskich, gromadzić zdjęcia i filmiki z rodzinnych uroczystości i wycieczek. Oglądanie zdjęć z dzieckiem z pewnością wzmacnia rodzinne więzi, będzie też okazją do wielu rozmów. Dziecko z pewnością będzie zainteresowane tym okresem z jego życia, kiedy było niemowlęciem. 😊 

Zabawy ruchowe w domu? Tak! 

Moi synkowie to prawdziwe wulkany energii.  Na szczęście, mamy spory salon i możliwość ruchu. 😉 W domu również można bawić się w zabawy, które znamy z podwórka lub przedszkola. W co my lubimy się bawić? W chowanego, zamieszanego, Figurki, Kolory (zabawa z piłką), Ciuciu-Babkę, Kółko graniaste, Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, Mam chusteczkę haftowaną...Stare, ale wciąż na czasie. 

Wiosenne porządki 

Zamierzam zacząć od szaf z naszymi ubraniami. Liczę na to, że będzie już ciepłej i będę mogła grubsze ciuchy schować w kąt. Chłopcy rosną. Zrobię przegląd ubrań, które dzieci będą nosić wiosną, zrobię listę rzeczy, które trzeba będzie kupić (buty będą na niej numerem 1). Z pewnością część ubrań najmłodszej pociechy odświeżę i popakuję do toreb. Z czasem, kiedy wszystko się uspokoi, oddam je wraz z moimi ubraniami, do których już nie wrócę do PCK. Będę szczęśliwa, jeśli komuś się przydadzą. Przegląd mam zamiar także zrobić w moich kosmetykach. ☺️ 

Spać, spać i...jeszcze raz spać!

 Tak! W końcu mam zamiar się wyspać. Nie tylko w nocy, ale także w porze drzemki mojej młodszej pociechy. Mam zamiar wykorzystać każdą godzinę na sen i drzemkę lub leniuchowanie w łóżku. Wiecie, chce sobie poleżeć pod kołderką, bez budzika dzwonišcego mi nad uchem. 😉


Na ten moment to tyle. Oczywiście, jeśli wpadną mi do głowy jakiś ciekawe pomysły domowych zabaw, wtedy z pewnością uzupełnię ten wpis. 😊 


A jakie Wy macie sposoby na domową nudę?



Komentarze

  1. zabawa w teatr może trwać w nieskończoność

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że jesteście świetnie zaopatrzeni i nie będziecie się nudzić :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z racji tego, że jestem nauczycielem i do tego WF-istą to zawsze będę polecał wspólne ćwiczenia z dzieckiem bez względu na jego wiek ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ćwiczenia również będą. 😊 Sama staram się robić domowe treningi, a zdarza się, że dzieciaki mi towarzyszą. 😁

      Usuń
  4. Jeszcze wczoraj podrzuciłam koleżance mnóstwo książeczek, gier i akcesoriów, które pozostały po moich maluchach, przyda jej się zwłaszcza teraz, bo została sama z czwórką dzieciaków, a na dwór nie będą wychodzić.

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas było wspólne gotowanie, wykonanie kilku prac plastycznych, puzzle, gry, a teraz nauka pisania literek... :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bawcie się jak najdłużej, bo nie wiadomo, co będzie, ruletka kręci coraz szybciej...

    OdpowiedzUsuń
  7. jest co robić! nie ma co narzekać ;-) w końcu dzieci mogą poczuć czym jest życie rodzinne ;-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Moje propozycje już widziałaś - te również bardzo mi się podobają! Szczerze mówiąc wciąż rozglądam się za jakimiś inspiracjami - bo tak szybko się ta kwarantanna chyba nie skończy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Naprawdę jest co robić. Tylko trzeba przestać podchodzić do tego czasu jak do kary i cieszyć się tymi wspólnymi chwilami.

    OdpowiedzUsuń
  10. Kreatywność rodziców musi teraz osiągać szczyty więc każdy pomysł jest mile widziany. Też kilka pokazaliśmy u siebie ale i z kilku podpatrzonych korzystamy :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Teatrzyki też robimy, po pierwsze same przygotowania pochłaniają dzieci po drugie uwielbiają pokazywać treść bajek. Propozycji jest sporo, trzeba być w tych czasach bardzo kreatywnym rodzicem.

    OdpowiedzUsuń
  12. U mnie przede wszystkim zajęcia plastyczne oraz książki (słuchowiska najlepsze), ale wspieram się też technologią i edukacyjnymi grami. Jak t wygląda u Ciebie? Twoje dziecko korzysta z komputera, ogląda bajki na TV, czy jakimś sposobem udało Ci się mu to maksymalnie ograniczyć ? :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz