KSIĄŻKOWE GIGANTY - 3 WYJĄTKOWE PROPOZYCJE CZYTELNICZE DLA STARSZYCH DZIECI


Ostatnio w wiadomości prywatnej, dostałam pytanie, czy oprócz pojedynczych recenzji mogłabym od czasu do czasu stworzyć wpisu z rankingiem kilku lub kilkunastu książek, wartych lektury oraz czy mogłabym polecić książki dla dzieci w wieku szkolnym. Pomyślałam, że jest to naprawdę bardzo dobry pomysł. 😉

Dziś chciałabym pokazać Wam trzy wyjątkowe tytuły książek, idealnych dla dzieci w wieku szkolnym. Każda z nich jest w twardej oprawie i są w dużym formacie, który śmiało mogłabym określić jako XXL. Wartościowe pozycje, z których nie tylko dziecko dowie się wielu cennych i wartościowych informacji. Kolejność prezentowanych pozycji jest przypadkowa, dlatego nie kierujcie się nią. Wszystkie trzy publikacje są MEGA!

 Małymi krokami zbliżają się Mikołajki, potem święta, dlatego warto mieć te pozycje na uwadze, jeśli myślicie o prezentach książkowych dla swoich pociech lub dzieci znajomych. 😊


 Jeden tytuł jest nie tylko ciekawy, ale też niezwykle poruszający i od niego właśnie zacznę.

"Łajka. Kosmiczny pies"


 Autor: Kim Crabeelz
Ilustracje: Emma Thyssen
Wydawnictwo: Kapitan Nauka
Oprawa: twarda
Strony: 30
Wiek czytelniczy: 5+  
 (Dostępna: TUTAJ)

 Ta książka to nie tylko pokaźna wiedza dotycząca kosmosu. To pozycja, która uwrażliwia czytelnika na los zwierząt. Bohaterką publikacji od Kapitana Nauki jest Łajka, suczka, która poleciała w kosmos. Ta słodka psinka marzyła o tym, aby mieć właściciela, który ją pokocha i którego ona będzie mogła obdarzyć wierną psią miłością. Niestety, Łajka została wykorzystana i posłana w kosmos.  

 Łajka i inne bezpańskie psy, Muszka i Albina zostały podstępnie schwytane przez człowieka, który testuje zwierzęta, przygotowując je do wylotu poza Ziemię. Psi przyjaciele Łajki nie przeszli testu, z resztą cała sytuacja bardzo im się nie podobała, w przeciwieństwie do tytułowej bohaterki, która do końca wierzyła, że w końcu spotkała swojego wymarzonego właściciela, za którym zawsze tęskniła. Okazał się on jednak bezdusznym człowiekiem, dla którego życie zwierząt jest obojętne. Jej los jest smutny, tak jak i innych zwierząt, które przed nią poleciały w pozaziemską podróż.

 Zaznaczę, że jest to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Wydaje się, że to, co spotkało Łajkę, zostało opisane w sposób lekki i swobodny (list pożegnalny od badacza przestrzeni kosmicznej miał formę humorystyczną). Być może miało to na celu "złagodzenie" owej historii albo przedstawienie w przystępny sposób, do czego zdolny jest człowiek? 🤔 Jestem bardzo poruszona tą książką, jednak nie żałuję lektury. Warto ją przeczytać, szczególnie jeśli zdarza się komuś zapomnieć, że zwierzęta również mają uczucia i pragną bliskości oraz kogoś, kto ich pokocha. Wtedy odpłacają taką samą miłością i oddaniem.

W pozycji nie ma dużo tekstu, natomiast trafia on do czytelnika. Wymieniono tutaj ważne pojęcia i wydarzenia, nie pomijając opisu tego, jaki los człowiek zgotował zwierzętom. Były to czyny zamierzone, a stworzenia posłużyły jako "materiał doświadczalny". Nie przeczytałam całej publikacji synkowi, trochę obawiałam się, jak odbierze tę książkę. Jest wrażliwy i myślę, że gdybym mu przeczytała, jaki los zgotowano zwierzątkom, bardzo by to przeżył. Mnie samą poruszyła ta historia. Na końcu znajdziemy trzy możliwości zakończenia historii tytułowej bohaterki. Jak mogłaby wyglądać jej przyszłość?

Czytając mu tę lekturę, bardziej starałam się zwrócić jego uwagę na treści związane oraz ciekawostki związane kosmosem, kilka rosyjskich słówek itp. Ilustracje publikacji są sympatyczne. Troszkę przeszkadzało mi to ciemne tło na niektórych stronach, ale poza tym książka jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Publikacja jest zdecydowanie warta uwagi. Polecam starszym dzieciom oraz dorosłym. Sugerowany wiek to 5+, ale ja bym go zawyżyła, nawet do 8+. 

Kolejny tytuł, który został wydany przez Wydawnictwo Wilga, z pewnością zainteresuje osoby zafascynowane górami, uwielbiającym ekstremalne przygody i niezwykle wyprawy. "Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita Historia"

Autor: Alexandra Stewart
Ilustracje: Joe Tood-Stanton
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Strony
Wiek czytelniczy: 9-12 lat
(Dostępna: TUTAJ)

 
 Przepięknie ilustrowana, inspirująca książka o odwadze, pokonywaniu własnych barier, strachu i słabości. To opowieść o determinacji człowieka i o tym, że marzenia się spełniają, nawet te najdziwniejsze, niebezpieczne. Nawet wtedy, kiedy inni odradzają dany pomysł, pukają się z politowaniem w czoło. Warto dążyć do realizacji celów. Przykładem tego jest właśnie ta publikacja. "Everest. Edmund Hilary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia" to opowieść o dwóch śmiałkach, przyjaciołach, którzy jako pierwsi postawili swoje stopy na największym szczycie świata, Evereście. Było to 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30. Przed nimi było wielu, którym albo się nie udało zdobyć szczytu, albo zginęli po drodze na szczyt.  Książka poświęcona jest nie tylko wielkim himalaistom, którym udało się dotrzeć na najwyższą górę, ale też wszystkim tym, którzy mieli nawet najmniejszy wkład w tę wyprawę, jak i inne. Książka to cenna baza dotycząca himalaizmu oraz wszystkich tych, którzy próbowali się wspinać i wspinali na Everest. 

Ilustracje Joe Tood-Stanton robią piorunujące wrażenie, przynajmniej tak było w moim przypadku. Doskonała kreska, prześliczne kolory, z miejsca zwracają uwagę czytelnika. Książka wypełniona jest obrazami po brzegi. Towarzyszą one treści na każdej stronie. To jest naprawdę wartościowa i inspirująca lektura z pokaźną dawką wiedzy, o której z pewnością wielu z Was nie ma pojęcia.  Skąd wzięła się nazwa Everest? Które zwierzęta potrafią przetrwać w szczytowych partiach Himalajów? Ilu Pałaców Kultury i Nauki odpowiada wysokość Everestu? Jak wyglądało życie Edmunda Hillarego oraz Tenzinga Norgaya? Jak się poznali i jak narodził się pomysł na chęć zdobycia najwyższego szczytu na świecie? O tym dowiecie się z niniejszej publikacji.


 Ta pozycja to totalny sztos! Większego giganta książkowego moje oczy jeszcze nie widziały-szczerze! Jest kapitalna! Pozycja ta dostarczy nie tylko niezbędnej wiedzy o świecie owadów, ale także nacieszy oko, choć wielu z Was może mieć podzielne zdanie, na temat uroku robali. 😁


"Niezwykła Księga Owadów"

Autor: Bart Rossel
Ilustracje: Medy Oberendorff
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
oprawa: twarda
strony: 96
Wiek czytelniczy: 6-10+
(Dostępna: TUTAJ)
 


 Sama nie przepadam za robalami, jednak świat przyrody od zawsze mnie fascynował, dlatego bardzo byłam ciekawa tej książki. Kiedy tylko dostałam ją w swoje ręce, popatrzyłam na okładkę, od razu wiedziałam, że się nie zawiodę. Kiedy otworzyłam publikację, wiedziałam, że nie stracę z nią czasu.  Bart Rossel i Medy Oberendorff wspólną pracą stworzyli niezwykle książkowe arcydzieło, które mamy szczęście posiadać i podziwiać. 😊 

"Niezwykła Księga Owadów" od Naszej Księgarni, jest świetnie zaprojektowana, zarówno pod względem zamieszczonych treści, jak i szaty graficznej. Publikacja została podzielona na kilka większych rozdziałów z mniejszymi podrozdziałami. Osobiście bardzo lubię taki układ, ponieważ najczęściej czytam od rozdziału do rozdziału, nie przerywam lektury w połowie tekstu, łatwiej mi potem kontynuować czytanie.

 Mamy łącznie siedem rozdziałów, w których odnajdziemy mnóstwo cennych i nieznanych dotąd faktów z życia owadów: jakie są ich kształty i rozmiary, w jaki sposób kryją się przed niebezpieczeństwem, do jakich sztuczek owady się uciekają (serio, mają swoje sposoby!), w jaki sposób się rozmnażają, gdzie mieszkają poszczególne gatunki, które owady są pożyteczne, a które szkodliwe i niebezpieczne. Jeden rozdział poświęcono mrówkom. Tutaj też dowiemy się wiele ciekawych informacji.  

Mnie ogromnie spodobały się motyle, natomiast inne owady...no cóż, urodą nie grzeszą, jednak z pewnością są różnorodne. 

 "Niezwykła Księga Owadów" będzie nie tylko ciekawą propozycją dla dzieci, ale okaże się także intrygującą lekturą dla dorosłego czytelnika. Choć boję się prawdziwych robali, to książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Szczególnie tytuły rozdziałów, jak i treść zostały napisane w języku, który z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, nie będzie ich nużył, gdyż autor nie posługuje się  opisem suchych faktów. Zależy mu na uwadze czytelnika, co widać po lekturze. Opisy ciekawią, czasami szokują lub wywołują lekko niepokój, a mimo to są godne uwagi i sprawiają, że do tematu robali podchodzimy inaczej (choć ja nadal nie bez strachu). 😉 Gwarantuję, że książka od Naszej Księgarni Was nie rozczaruje. Serdecznie polecam!

 To największe jak do tej pory książki, jakie mamy w swoich zbiorach. Są absolutnie wyjątkowe, wartościowe, piękne i.. wielkie! 😁 Jeśli spodobały Wam się przedstawione pozycje czytelnicze, nie ma co się zastanawiać.  Szukajcie ich na stronach wydawnictw, które oznaczyłam. Życzę udanej i satysfakcjonującej lektury! Koniecznie dajcie znać, czy lubicie czytać takie zestawienia książkowe! 😉


Komentarze

 1. o jakie ciekawe ksiażki, każda bym chciała przeczytac :D

  OdpowiedzUsuń
 2. idealne dla dzieci w wieku szkolnym bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, te książki są naprawdę wspaniałe. "Łajka" przedstawia dość smutny, wręcz okrutny los, ale dobrze, że powstała ta książka i ukazała, do czego zdolny jest człowiek, aby osiągnąć swoje cele. Sama jestem jej ciekawa i chętnie przeczytam ją pierwsza. �� "Everest" to zachwycająca publikacja, a "Księga Owadów" fascynująca. Brawo za wybór książek! Są naprawdę warte poznania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książki dla dzieci. O ,,Łajce'' już nieco słyszałam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pozycje! Naprawdę serce mi rośnie jak widzę jak wartościowe treści przedstawia się młodszym czytelnikom - świetna sprawa, że mogą nabywać tak dużo wiedzy w tak cudownie przyjemny sposób! Muszę przyznać, że i na mnie wielkie wrażenie zrobiły ilustracje. Myślę, że lektura tych książek będzie dla dzieciaków doskonałym, edukacyjnym przeżyciem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteśmy co prawda na etapie krótszych lektur, ale myślę że niedługo sięgniemy po Łajkę. Bardzo podobna do naszego pieska ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne książki, które zaszczepią w dzieciach ciekawość świata i chęć do dalszego zdobywania wiedzy. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne propozycje, kazda jest ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dwie pierwsze już widziałam i mam je na liście do kupienia. Szczególnie Lajke bym chciała mieć w biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Łajka nas zachwyciła. Za to właśnie przepadłam i muszę mieć tę księgę owadów 😍

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawe propozycje, również mamy je w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chociaż nie lubię owadów wszelkiego rodzaju, tak książka wygląda ładnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Z jednej strony te książki zapowiadają się naprawdę ciekawie. Z drugiej w wieku szkolnym wolałam już sięgać po normalne książki, więc pewnie zależy od dziecka :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz