"Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej"?", Elżbieta Jodka-Kula, Wydawnictwo Skrzat


Nigdy nie miałam bezpośredniego do czynienia z dzieckiem ze spektrum autyzmu czy z zespołem Aspergera. Aczkolwiek jakiś czas temu dowiedziałam się, że u synka mojej znajomej zdiagnozowano jedno z tych zaburzeń. 

Tak naprawę, moja wiedza dotycząca tego zagadnienia, była znikoma. Wiedziałam tylko o kilku oznakach autyzmu, o których gdzieś przeczytałam lub usłyszałam, nic poza tym. Nie interesowałam się tym za bardzo, natomiast odkąd poznałam wyjątkową książkę, której wydawcą jest Skrzat, zaczęłam więcej dociekać na ten temat.

"Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej" to opowieść o chłopcu, który boryka się z zespołem Aspergera. Autorka, Elżbieta Jodka-Kula, pedagog i socjoterapeuta, oddaje mu w publikacji głos i to Chłopiec (jego imię nie pojawia się w książce ani razu) opowiada nam o tym, jak wygląda jego dzień, z jakimi problemami musi się zmagać na co dzień. 

Wiele kwestii, które porusza, dla nas są banalnie proste i nie stanowią żadnego problemu, natomiast Chłopca wybijają z rytmu, wyprowadzają z równowagi lub wprawiają w zakłopotanie czy lek. Chłopiec nie potrafi rozumieć emocji innych oraz swoich, natomiast opisując wszystko możemy się domyślić, co może czuć, choć on nie pojmuje, jak to się dzieje i dlaczego. Jego język wypowiedzi jest naprawdę prosty, a przede wszystkim szczery. 

W środku publikacji znajdziemy kilka opowiadań, które relacjonuje nam Chłopiec (narracja pierwszoosobowa). Każdy rozdział obrazuje nam pewne obszary, z którymi dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych ma problem: Strach i leki; Świat jest dziwny; Moooje nie ruszać!; Współpraca-nie jesteś sam; Obowiązki moje i innych; Kiedy czuję inaczej; Dziękuję - co zrobić z tą wdziecznoscią. Zauważymy, że jego postrzeganie świata jest zupełnie inne niż to, które mają jego Każdy rozdział poprzedza kilka zdań wprowadzających. 

Oprócz samego Chłopca, w książce występuje jego rodzina, koledzy i nauczyciele. Poznajemy więc jego życie na różnych płaszczyznach, widzimy jak dziecko funkcjonuje w różnych środowiskach.

Lektura pchnęła mnie do zgłębienia tematu, dlatego nie wykluczone, że poszukam innych książek dotyczących opisanych tutaj zaburzeń. Książka jest wyjątkowa, naprawdę piękna, dlatego tym bardziej nie wiem dlaczego, czytało mi się ją dość długo. Czcionka jest jak najbardziej odpowiednia, sprzyja szybkiej lekturze, fabuła również wzbudza zainteresowanie, a ja czytałam ją i odkładałam, żeby za chwile do niej powrócić. Też tak czasami macie? Może to chodziło o tematykę, której nie znałam do tej pory? Hmmm...


Książka w naprawdę świetny sposób obrazuje nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, z czym musi zmagać się dziecko że spektrum autyzmu. Mi dała naprawdę wiele. Dzieciom rozwijającym się w prawidłowy sposób również uświadomi wiele, wzbudzi uczucia empatii i wyrozumiałości do rówieśników. Wszystkie opowiadania można potraktować jako wyjątkową pomoc dydaktyczną, która dostarczy czytelnikom pewnej wiedzy o zaburzeniach. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że jeszcze lepiej poznajemy sytuację Chłopca, rozterki jego najbliższej rodziny, jak odbiera on reakcje kolegów. Problemy bohatera są bliskie nie tylko dzieciom z zaburzeniami, ale także rówieśnikom, które nie mają z autyzmem czy Zespołem Aspergera wiele wspólnego (np. nieporozumienia między przyjaciółmi).

 Bardzo ciekawym dodatkiem do publikacji, jest niewielka książeczka z ćwiczeniami. Dziecko może uzupełniać zadania po przeczytaniu każdego rozdziału. Ponieważ do każdego z nich stworzono zadania do wypełnienia (np. Wymień wszystkie osoby, które pocieszyłyby Cię w przypadku doznanej straty Wymień sytuację, w których należy powiedzieć "dziękuję", Narysuj, jak wygląda to, czego się boisz itp.). 

 Zdecydowanie polecam lekturę nie tylko dzieciom ze spektrum autyzmu, ale także ich rowiesnikom oraz dorosłym, terapeutom, pedagogom. Myślę, że za jakiś czas do niej wrócę...


 Tytuł: "Jak zrozumieć Chmurka?"
Autor: Elżbieta Jodko-Kula
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Wydawnictwo: SKRZAT
Oprawa: twarda
Strony: 168
Wiek: 7+
Dostępna: TUTAJ

Za egzemplarz dziękujemy
WydawnictwuKomentarze

 1. Coś mi się zdaje, że książkę powinny przeczytać nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych, dla których zachowanie dzieci z Aspergerem lub autystycznych to "brak wychowania" i "rozwydrzenie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz absolutną rację. Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że dziecko, które w danej chwili zachowuje się specyficznie,czy "niegrzecznie", nie jest jego zamierzonym działaniem.

   Usuń
  2. Miałam okazję obserwować realcje dorosłych na zachowanie dzieci ze specjalnymi potrzebami, pracując w szkole.

   Usuń
 2. Teraz jest czestodiagnozowany autyzm - wiele razy czytujeo tym w Sieci, ale książki o tej tematyce jeszcze nie miałem okazji czytać, a ta wygląda na warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. ... to może być naprawdę cenna lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie, że temat autyzmu jest tutaj poruszany i my dorośli mamy okazję w tym momencie poznać jak w danych sytuacjach czuje się i reaguje dziecko...

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością warto po nią sięgnąć, aby zrozumieć niektóre aspekty zaburzeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. W dzisiejszym świecie.to wazna książka. Zarówno dla dzieci jak i dla rodziców - takie lektury zdecydowanie powinny być czytane wspólnie więc i ja z chęcią do niej zajrzę razem z córkami

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na naprawdę świetną, wartościową lekturę. Myślę, że przeczytamy wspólnie ze starszą córką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczna książka i porusza ważne tematy, dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz można wiele dowiedzieć się już z książek dla najmłodszych, bardzo dobry rodzaj edukacji od młodych lat. Chętnie bym poczytała z moim synkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jestem tego zdania, społeczeństwo zyskuje większą świadomość różnych rzeczy.

   Usuń
 10. Niedawno czytałam dzieciom podobną książkę i cieszę się, że powstaje ich coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że takie osoby są w naszym otoczeniu. A jeśli zdajemy, to nawet niechcący możemy robić im krzywdę bo pewnych rzeczy nie wiemy. Dlatego warto oswajać dzieci z tym, że na świecie są różni ludzie o różnych potrzebach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa książka skłaniająca do refleksji :)

  OdpowiedzUsuń
 13. To na pewno niezwykle wartościowa lektura.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz