"JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ PRZEDSZKOLAKA?" KSIAŻKA MONIKI SOBKOWIAK, AUTORKI BLOGA PANI MONIA


Jestem mamą przedszkolaka. Od września tego roku, po dłuższej przerwie w zawodzie, wróciłam do pracy nauczycielki wychowania przedszkolnego. Staram się czytać dużo fachowej literatury, ale odwiedzam także strony oraz blogi związane z przedszkolem, pomocami dydaktycznymi, poradnictwem, itp. Chętnie zaglądam na blogi prowadzone przez nauczycieli i nauczycielki. Dlaczego? Lubię nie tylko wiedzieć, ale także dzielić się swoimi doświadczeniami, prosić o poradę, jak również inspirować się i korzystać z dóbr, którymi autorzy blogów chętnie się dzielą. 🙂  Jedną z takich nauczycielek jest pani Monika Sobkowiak, autorka bloga Pani Monia, a także neurologopeda. Jej blog to miejsce fachowych porad, ale także wyjątkowych pomysłów oraz inspiracji na ciekawe zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym. Zaglądam tam regularnie, do czego Was również zachęcam. Darmowe materiały, które Pani Monia nam udostępnia, można wykorzystać nie tylko w pracy zawodowej, ale także w domowym zaciszu. 😊 

 Jaka była moja ogromną radość, kiedy okazało się, że pani Monika wydała własną książkę, zatytułowaną "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" Od razu wiedziałam, że jest to publikacja, która musi znaleźć się na moim regale. Tak też się stało. Jestem po lekturze książki i dzisiaj chciałabym opisać moje wrażenia. Książka nie jest gruba, liczy raptem 240 stron. 


 Zaznaczę, że publikacja ta nie była dla mnie zwyczajnym poradnikiem. Była dla mnie rownież źródłem wielu pomysłów na interesujące zajęcia i zabawy, które z pewnością spodobają się dzieciom (zarówno własnym, jak i tym, z którymi pracujemy w przedszkolu). Sama autorka uważa, iż aby dziecko nie nudziło się na zajęciach, a czerpało z nich jak najwięcej, należy postarać się, aby były one atrakcyjne.  Warto więc przyglądać się dzieciom i mieć na względzie ich potrzeby oraz prawidłowy rozwój.  Publikacja jest bardzo czytelna, dzięki blokom tematycznym. Autorka zapisała dziesięć rozdziałów, a są to:

1. W świecie emocji przedszkolaks-rozwoj społeczno-emocjonalny dziecka
2. Gimnastyka dla smyka
3. Trudna sztuka mówienia 
4. Mały matematyk-rozwijanie myślenia matematycznego
5. W świecie liter
6. Przedszkolak w świecie technologii informacyjnej
7. Kreatywny przedszkolak-rozwijanie twórczego myślenia 
8. Przedszkolne labolatorium-rozwój umiejętności eksperymentowania i wnioskowania
9. Integracja sensoryczna bez tajemnic
10. Uwaga, pamięć i percepcja

Każdemu z nich poświęciła odpowiednią ilość stron, na których skupia się na rzeczach istotnych. Znajdziemy tutaj nie tylko czystą wiedzę, ale także cenne wskazówki oraz inspiracje do zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Najważniejsze punkty wymieniono na koniec rozdziału i umieszczono w tabelce.


 "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" to naprawdę cenna lektura, z którą warto się zapoznać. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jest to dobra lektura zarówno dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, ale także dla rodziców i opiekunów. 

Publikacja jest bardzo czytelna. Podoba mi się duża czcionka oraz to, że wiele informacji wypunktowano. Bardzo ciekawą częścią książki, jest ta, która dotyczy urządzeń tj. tablet, smartfon czy komputer. Autorka opisuje tutaj plusy i minusy korzystania z tych urządzeń oraz ich wpływu na dzieci. Osobiście bardzo zainteresował mnie rozdział dotyczący rozwoju mowy dziecka, jak również ten traktujący o kreatywności przedszkolaka oraz integracji sensorycznej. 


Jeśli jesteście rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym lub pracujecie w przedszkolu, polecam zapoznać się z publikacją. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś interesującego. Zachęcam również do zagladania na blog Pani Monia, na którym znajdziecie masę fantastycznych inspiracji, materiały do pobrania, szablony, kolorowanki, plansze, gotowe scenariusze inscenizacji i wiele, wiele innych. 


Monika Sobkowiak
Wydawnictwo Samo Sedno
Oprawa: miękka 
Strony: 240Za egzemplarz dziękuję 
Wydawnictwu Samo Sedno.
Komentarze

 1. Też lubię takie książki choć nie jestem nauczycielka. Za to lubię znaleźć wsparcie i potwierdzenie lub zaprzeczenie moich przypuszczen i działań.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradniki tego wydawnictwa faktycznie mają w sobie coś, co powoduje, ze chce się do nich zajrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nam również bardzo się ta książka spodobała - i czerpiemy z niej na co dzień wiele cennych inspiracji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam już wcześniej tą książkę, a że mam w domu małego przedszkolaka to pozycja idealna dla mnie :) Przy okazji się pochwalę, że wczoraj na zebraniu usłyszałam, że widać że pracujemy w domu w dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapamiętam tytuł na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze bardzo mnie cieszy, jak blogerzy wydają własne publikacje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już kilka super opinii na temat tej książki więc zapewne warto sięgnąć po tą pozycję. Skuszę się, skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzeczywiście cenna książka dla specjalistów :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wybór przedszkola nie jest łatwy. Dlatego zapraszamy do Pomarańczowej Ciuchci. W całej Warszawie mamy wiele oddziałów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogromnie mi miło, że miałaś chęć poświęcić czas, żeby podzielić się opinią na temat mojej książki :) Starałam się, żeby była pomocna dla każdego, kto ma chęć wspierać rozwój przedszkolaka. Bardzo dziękuję za rekomendacje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznam, że nie raz warto poczytać trochę książek, lecz każde dziecko jest inne i czasem ciężko jest ogarnąć wszystko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz