"Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodzie ze sobą", Pomocne Elfy, Wydawnictwo Promic


Czy zdarzyło Wam się odczuwać presję ze strony rówieśników? Może w dorosłym życiu nie spotykamy się z tym tak często, jak w dzieciństwie, aczkolwiek może się zdarzyć. W okresie dzieciństwa jest ona bardziej zauważalna. Czasami widzą ją rodzice, nauczyciele, a samo dziecko niekoniecznie. Albo odczuwa nacisk ze strony kolegów i koleżanek, tylko nie chce, boi się lub zwyczajnie wstydzi się do tego przyznać, ponieważ chce przynależeć do jakiejś grupy, nie chce od niej odstawać, być inny, nie chce być po prostu sobą. Sama będąc dzieckiem, wielokrotnie uległam takiej presji i namowom koleżanek, tylko po to, aby nie czuć się odrzuconą. Na szczęście zrozumiałam, że nie zawsze było to dobre i wtedy kierowałam się już dobrem własnym oraz innych. Wolałam mieć kilkoro prawdziwych przyjaciół, niż grupkę koleżanek i kolegów, dla których liczył się popis oraz to, aby zaistnieć wśród rówieśników. Nie każdy jednak potrafi przeciwstawić się takiej presji...


  Seria "Pomocne Elfy" to zbiór książeczek, których Wydawcą jest Promic. Tę niewielkie publikacje traktują o sprawach ważnych, z którymi bardzo często mają do czynienia nasi milusińscy. Jak do tej pory udało nam się zebrać wszystkie tytuły, nie ominęła nas także najnowsza część, poświęcona bardzo ważnej kwestii, którą jest presja rówieśników: "Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodzie ze sobą".

 Książeczka pomaga zrozumieć, że nie zawsze to, co robią nasi rówieśnicy, jest dobre i akceptowane. Nie warto ulegać presjom i naśladować kolegów, szczególnie w złych i szkodliwych czynach. Pomocne elfy przytoczą przykłady takich zachowań, a także poradzą co zrobić, aby mimo nacisków grupy im nie ulec. Nie jest to proste zadanie, jednak warto być asertywnym i nie działać wbrew sobie.


 Tak jak każda część, tak i ta jest bardzo przejrzysta i czytelna. Na wstępie autor, Jim Auer zamieścił ważne informacje dla rodziców i opiekunów, które warto przeczytać, zanim przejdziemy do lektury. Kim są rówieśnicy? Jakie wyróżniamy rodzaje presji? Jak osiągnąć dobre samopoczucie? Czym jest presja rówieśników? Kiedy jest zła? Kim jest prawdziwy przyjaciel? O tych i wielu innych sprawach przeczytamy na stronach najnowszego tomiku serii "Pomocne Elfy". 

Warto przeczytać każdy rozdział dokładnie i porozmawiać z dzieckiem o tym, czego dotyczyła treść. Tekst jest przystępny, wydrukowany dużą czcionką, dlatego dziecko, które opanowało umiejętność samodzielnego czytania, samo może zasiąść do lektury. W środku nie zabraknie przepięknych ilustracji, które znakomicie oddają treść. R.W.Alley, ilustrator książeczki, nie szczędził barw, ale też wyraźnej kreski, która precyzyjnie odzwierciedla emocje na twarzach bohaterów.  


"Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodzie ze sobą", stanowi doskonały fundament do rozmów z dziećmi w domu, jak i w szkole. Serdecznie polecam zwrócić uwagę nie tylko na ten tytuł, ale na całą serię. 

Za egzemplarz dziękujemy
Wydawnictwu PromicKomentarze

 1. Taka fantastyczna pozycja powinna się znaleźć w każdej biblioteczce małego czytaelnika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę tak samo. To naprawdę wartościowa seria. ☺️

   Usuń
 2. Podobają mi się ilustracje, natomiast razi mnie budowa zdań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje są piękne. A jeśli chodzi o zdania...to książeczka dla dzieci, w której Elfy zwracają się bezpośrednio do małego czytelnika. Dzięki czemu dziecko łatwiej odbiera treść. 🙂

   Usuń
 3. Mamy tą książeczkę. Cała seria Elfów jest super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda jak świetna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz