Książki do samodzielnego czytania: "Czytam sobie", Wydawnictwo Egmont


 Choć Antoś ma jeszcze czas do rozpoczęcia nauki w szkole i opanowania umiejętności czytania, to ja już gromadzę dla niego literaturę, która może ułatwić mu naukę samodzielnego czytania, pomoże mu je ćwiczyć 🙂. Mamy do tego celu kilka znakomitych serii książeczek, które doskonale spełnią nasze oczekiwania. Jedną z nich jest ta, która wyszła spod skrzydeł Wydawnictwa Egmont. Mam na myśli kolekcję "Czytam sobie" dla dzieci w wieku 5-7 lat. Do książeczek, które ukazują różne ciekawe historyjki w 3 poziomach trudności, dołączyła jeszcze jedna, bardzo ciekawa gałązka-seria Czytam sobie EKO. Po kolei zaprezentuje Wam każdy tytuł nowości z serii od Wydawnictwa. Na początek tradycyjne Czytam sobie. Tutaj mam trzy tytuły, po jeden na każdy poziom zaawansowania czytelniczego.

"Czytam sobie"

 Na początku przedstawię trzy tytuły z każdego poziomu serii "Czytam sobie".  Historię i ich poziom czytelniczy zależy od umiejętności samodzielnego czytania dziecka. Choć opowiadania są zróżnicowane, każde zasługuje na uwagę i śmiało mogę stwierdzić, że ich lektura będzie dla dziecka przyjemnością. 😉
 "DOBRANOCKA DLA BATMANA"
  
Autor: Marceli Szpak
Tekst oryginalny: 
Ilustracje: Ethen Beavers
Oprawa: miękka z zakładką 
Strony: 32

 Zapada zmrok. To pora, kiedy do akcji wkracza niezwyciężony super bohater, Batman. W tym samym czasie mały chłopiec również wkracza do akcji i brawurowo przygotowuje się do snu. Jakie czynności musi wykonać przed snem? Dba o porządek i pomaga bliskim. Jest jak jego idol!

Historia z humorem, pięknie ilustrowana. Na stronach prym wiodą ilustracje. Tekstu jest malutko: jedno-dwa zdania na stronie. Dodatkowo w polach pojawiają się wyrazy do ćwiczenia główkowania. 


Poziom 1 "Składam Słowa" to 150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w czytanym tekście oraz wspomniane wcześniej ćwiczenie główkowanie. Idealna propozycja dla początkujących czytelników. Ciekawa historia z pewnością zachęci pociechy do samodzielnej lektury."FAFIK I FUTERAŁ"

Autor/Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 48

 Kolejne przygody wesołej rodzinki oraz jej przyjaciela, rudego psa znajdy, Fafika. Rodzinka zatroszczyła się o pieska, jak należy. Pewnego dnia, Belka postanawia pokazać Fafikowi jej ulubione miejsca w okolicy, zaczynając od studia rysunku. Potem był plac zabaw oraz skwerek, na którym działy się bardzo ciekawe rzeczy. Fafikowi wszystko ogromnie się podobało, cały czas biegał, a dziewczynka nie mogła za nim nadążyć. W pewnym momencie zauważa, że piesek zniknął. Gdzie jest Fafik?

 "Fafik i futerał" to książeczka z poziomu 2 "Składam Zdania". Przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią czytać dłuższe teksty. W tych książeczkach znajdziemy 800-900 wyrazów w tekście, zdania złożone z elementami dialogu. Oprócz podstawowych 23 głosek występuje również "h" oraz ćwiczenia sylabizowania.


"DZIADEK DO ORZECHÓW"

Autor: Ewa Nowak
Ilustracje: Ewa Bieniak-Haremska
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 72


Ostatni tytuł mieści w sobie piękną historię dziewczynki, Marysi. Bohaterka jest uczennicą szkoły baletowej imienia Moniuszki. Jest bardzo szczęśliwa, ponieważ dostała rolę  w balecie "Dziadka do orzechów". To rola dublerki za Piątą Mysz, niemniej jej radość jest ogromna. Taniec do przedstawienia nie jest łatwy, grają w nim najlepsi tancerze i uczniowie. Dziewczynka wkłada wszystkie swoje siły w doskonalenie swojego tańca. Premiera zbliża się wielkimi krokami. Czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem? 

Ta książka skradła moje serce. To niezwykła opowieść o wytrwałości, dążeniu do spełnienia marzeń, pokonywaniu swoich słabości. To poziom 3 (Połykam Strony) serii, czyli dla zaawansowanych w czytaniu. Tekstu jest sporo, w dużej czcionce. Historia podzielona na krótkie rozdziały, wzbogaconą o zachwycające ilustracje, które idealnie pasują do opowiadania.

W tekście niezrozumiale słowa zostały oznaczone gwiazdką. Ich znaczenie zostało wyjaśnione na końcu książki w alfabetycznym słowniku. Na tekst składa się od 2500 do 2800 wyrazów. Zdania są dłuższe i bardziej złożone, występują też wszystkie głoski.

Nowością w serii "Czytam sobie", są książeczki EKO. ☘️ Tutaj zasada trzypoziomowego programu wspierającego naukę czytania jest zachowana."AWANTURA W ŚMIETNIKU"

Autor: Marcin Baran
Ilustracje:Justyna Frąckiewicz
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 32 W pierwszym poziomie dla początkujących znalazły się dwa tytuły. Pierwszym z nich jest "Awantura w śmietniku". To opowieść o tym, jak w pewnym kuble na śmieci wybuchła wielka kłótnia między różnymi odpadami: plastikową butelką, drutem, ogryzkiem, pudełkiem oraz innymi śmieciami. Wszystko przez to, że na raz wrzucono je do jednego kosza. Postanowiono więc zorganizować osobne kubły na śmieci i posegregować je według materiału. To opowieść o segregowaniu śmieci oraz kolorach kubłów, do jakich poszczególne odpady powinny być wrzucane. Książeczka posiada walor edukacyjny. Dziecko uczy się jak poprzez segregację śmieci dbać o środowisko."WIELKI SKARB"
Autor: Marcin Sandecki
Ilustracje: Zofia Różycka
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 32


Życie bez wody jest niemożliwe. Ludzie byli przekonani, że woda jest czymś oczywistym: była, jest i będzie. Marnowali ją, korzystali z jej zasobów bez potrzeby. To poważny błąd, ponieważ wiadomym jest, że kiedyś ten życiodajny płyn może się wyczerpać. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? W jaki sposób ją oszczędzać? Tytuł "Wielki skarb" wyjaśni to początkującym czytelnikom w prosty i przystępny dla nich sposób.


Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Maciek Błaźniak
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 48


 To tytuł, którego temat jest ostatnio bardzo nagłaśniany. Ile szkód może wyrządzić porzucona w wodzie foliowa torba lub plastikowa słomka?  Inspektor Maskonur wie o tym doskonale, dlatego patroluje okolice i wypatruje porzuconych w wodzie śmieci. Nie może dopuścić, aby przez nie jego przyjaciele się pochorowali lub stała im się krzywda. Takie śmieci to dla zwierząt poważne zagrożenie, jednak one wiedzą, że mogą na niego liczyć.Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustracje:Joanna Furgalińska
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 64


 Ten tytuł to przewaga tekstu nad ilustracjami (wszak to 3 poziom), które są czarno-białe. Bohaterka książeczki jest Baba Jaga, jednak żadne z niej straszydło, choć urodziwa nie jest. 😉 Po powrocie z Ameryki, tytułowa bohaterka postanowiła zadbać o siebie i zmienić swoje życie oraz dotychczasowe nawyki.  Zaczęła więcej się ruszać, lepiej odżywiać. Założyła nawet poletko roślin leczniczych, z których robiła naturalne leki. Naturalne specyfiki wzbudziły wielkie zainteresowanie, które niestety szybko minęło. Baba Jaga postanowiła wymyślić sposób na to, aby rozwinąć interes, który pozwoli jej uzbierać środki na wymarzone podróże. Wyrusza nawet do miasta, gdzie zaopatruje się w laptopa i smartfona. Wracając do domu, z przerażeniem zauważa, że wycięto wszystkie drzewa w alei. Okolicznym mieszkańcom zaczynają śnić się koszmary. Czyżby w sprawę zamieszany był Duch Puszczy? Baba Jaga bierze sprawy w swoje ręce i spróbuję uratować puszczę. Czy jej się to uda? Wspaniała historia, którą warto przeczytać. Książki z serii "Czytam sobie" oprócz ciekawych opowieści oraz pięknych ilustracji, zawiera w sobie ciekawe dodatki w postaci naklejek motywacyjnych oraz dyplomów sukcesu, na których dziecko może zapisać swoje imię i nazwisko.


Autor: Katarzyna Kozłowska
Ilustracje:Agnieszka Żelewska
 Oprawa: miękka z zakładkami 
Strony: 128


  Z kotem Mauriziem spotykamy się już po raz drugi. Tytuł "Maurizio. Włoska przygoda" to przykład pozycji Czytam sobie z Bakcylem, czyli idealnej dla tych, którzy połknęli przysłowiowego bakcyla, odnaleźli frajdę w samodzielnym czytaniu, a książki służą nie tylko do poznawania lektur, ale stają się też formą spędzenia czasu wolnego. W tej publikacji tekst dominuje nad ilustracjami, występują trudne słowa, ale spokojnie, wszystkie od razu wytłumaczone są na tej samej stronie. Czcionka jest mniejsza, ale dalej wyraźna, nie sprawia kłopotów w czytaniu. Natomiast ilustracje, jak dla mnie są mega zabawne, choć kreska jest dość "kanciasta". 😁

Tym razem kot Maurizio postanawia wyruszyć w trasę koncertową po słonecznej Italii. Kompletuje już nawet garderobę (choć troszkę mu się przytyło, nad czym oczywiście ubolewa), nie ustaje w próbach śpiewu. Tymczasem w Rzymie bracia bliźniacy Gulio i Giorgio, kiedyś tak sławny duet,  nie cieszą się z tego powodu i już knują intrygę, która pomoże im pozbyć się rywala, a tym samym wrócić na estradową scenę. Czy ich niecny plan się powiedzie?


"Czytam sobie" to doskonała seria książek dla dzieci na każdym etapie umiejętności czytania. Z pewnością młody czytelnik znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, iż książki poruszają bardzo ważne tematy, są pouczające, ale nie brakuje też w nich przezabawnych historii, w których akcja toczy się wartko. Myślę, że pokazane przeze mnie tytuły są godne uwagi, dlatego serdecznie polecam!
 

Za egzemplarze dziękujemyKomentarze

 1. Seria wygląda bardzo sympatycznie. Na pewno rozejrzymy się za niektórymi tytułami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe książeczki
  Przydałyby się w mojej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej podobają mi się te książeczki z serii EKO, niosą ze sobą ogromny walor edukacyjny poza umiejętnością czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie książki są super - wyrabiają dobre czytelnicze nawyki �� A te eko uczą też szerzej patrzeć na świat ������

  OdpowiedzUsuń
 5. Eko jeszcze nie mamy
  ... pozostałe z serii są fantastyczne. Zosia rozkochala się w nich :)

  OdpowiedzUsuń
 6. My jeszcze nie mamy tych bo jeszcze za mali ale na pewno je kupię nie długo ❤️

  OdpowiedzUsuń
 7. Z takimi książeczkami czytanie staje się o wiele, wiele łatwiejsze :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz