"Ale historia...Ta potworna wojna", Grażyna Bąkiewicz, Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Tytuł: "Ta potworna wojna"
Seria: ALE HISTORIA...
Tekst: Grażyna Bąkiewicz
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Strony: 224
Wiek: 10+
DOSTĘPNA: TUTAJ


  Już kilkakrotnie na blogu wspominałam, że bardzo lubię czytać książki, związane z tematyką II wojny światowej. Okres między 1939 a 1945 rokiem był dla Polski bardzo burzliwy i tragiczny. Są osoby, które wolą ten temat unikać, jednak ja uważam, że o tym, co było trzeba mówić i nie wolno zapominać. Chociażby po to, aby kolejny raz nie dopuścić do tak strasznej tragedii, aby zachować pamięć o tych, którzy w wojnie zginęli, którzy za naszą Ojczyznę oddali życie oraz tych, którzy przeżyli i pamiętają wszystko, co się wtedy wydarzyło.


  
  Myślę, że przed dziećmi nie należy, a nawet nie wolno ukrywać historii, wszak często w tamtych czasach dzieci w ich wieku, a nawet młodsze uczestniczyły w walkach, były partyzantami i małymi bohaterami. Ich dzieciństwo przypadło na okrutne czasy, zabawa i nauka zeszły na dalszy plan lub były wręcz niemożliwe i zabronione. Teraz żyjemy w wolnym kraju, dzieci mogą chodzić do szkoły, nie muszą walczyć i się ukrywać, nie muszą się bać ani o siebie, ani o swoich bliskich. Warto to doceniać.

  Gdy byłam dzieckiem, wiele ciekawostek dotyczących II wojny światowej opowiadała mi moja prababcia. Jej mąż, a mój pradziadek, walczył o wolną Polskę, a ja słuchałam tego z wielkim zainteresowaniem. Nie mogłam sobie wtedy wyobrazić, że ktoś może dokonać tak strasznych rzeczy. Nie miałam wtedy żadnych książek pod ręką (oprócz podręczników do historii), które w przystępny sposób wyjaśniłyby mi ten temat. Teraz jest inaczej, a nakładami wydawnictw ukazują się wspaniałe publikacje stworzone z myślą o młodszych czytelnikach.


  
  Książka, która z pewnością zasługuje na uznanie, jest publikacja z serii "Ale historia..." od Naszej Księgarni, która nosi tytuł "Ta potworna wojna". Autorką książki jest pani Grażyna Bąkiewicz, natomiast rysunki do tekstu stworzył pan Artur Nowicki.

Seria "Ale wojna..." w sposób przystępny przekazuje dzieciom fakty historyczne. Treść jest interesująca i wciąga czytelnika od pierwszych stron. W książkach tych nie brakuje też wyważonego humoru.


 
"Ta potworna wojna" to już siódma część serii. Nie znam poprzednich, ale jeśli są wydane w taki sposób jak ten tytuł, każdy tom przeczytam z taką samą pasją!

  Bohaterem tej części jest dwunastoletni Witek, który nosząc słuchawki, próbuje w jakiś sposób odciąć się od świata, lubi ciszę. Chłopiec wraz ze swoją klasą przeżywa niezwykłe przygody na lekcji historii, prowadzonej przez nauczyciela, pana Cebulę. Dzieciaki przenoszą się w czasie, dzięki czemu mają okazję poznać historię, rówieśników, którzy żyli w tamtych czasach, a także brać udział w pewnych wydarzeniach. Nie mogą jednak zmieniać biegu historii. Tym razem przenoszą się do czasów wybuchu II wojny światowej. Ich zadaniem jest dowiedzenie się, w jaki sposób Hitler został pokonany. Dzieci znajdą się w okupowanej przez Niemcy Warszawie oraz w Lublinie. Przeniosą się do 1939 roku oraz 1941. Przeżyją wiele niezwykłych przygód. Uda im się uciec od bombardowań, nie ominą też ich nieprzyjemności. Niestety będą świadkami egzekucji, szkolenia młodzieżowej organizacji Hitlerjugend, a niektórzy trafią nawet do obozu koncentracyjnego! W trudnych momentach uczniowie mogą wrócić do klasy. W przeszłości dzieci poznają ludzi, którzy nieśli pomoc innym Polakom oraz Żydom, będą śpiewać zakazane piosenki ("Siekiera, motyka..."). Witek przekona się też, że nie wszyscy Niemcy byli źli. Niezwykłym przeżyciem dla uczniów okaże się akcja ukrycia obrazu Jana Matejki pt. "Bitwa pod Grunwaldem". Mnie bardzo poruszyła historia przyjaźni żydowskiego chłopca oraz syna niemieckiego oficera.


 "Ta potworna wojna" to niezwykle poruszająca książka, która dzięki niezwykle wciągającej fabule, przedstawia dzieciom i młodzieży tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Nie tylko tekst robi wrażenie na czytelniku. Ilustracje też są imponujące. Ciekawym dodatkiem są strony przypominające komiks. One również przedstawiają nam kawałeczek historii. W mojej opinii niniejsza publikacja jest wyjątkowa i bardzo wartościowa, szczególnie pod względem dydaktycznym. Warto mieć ten tytuł w swojej biblioteczce.
 


Gorąco polecam niniejszą lekturę nie tylko dzieciom powyżej 10 roku życia, ale także dorosłym.

Za egzemplarz
dziękuję
 

Komentarze

 1. Trudne tematy. Nie wiem jak opowiedzieć o tym dzieciom. Może książka by pomogła. Z drugiej strony myślę, że nam dorosłym trudno o tym mówić a dzieci naturalnie przyjmują fakty...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje dziecko jeszcze nie jest gotowe do poznania tamtych czasów

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nie dla mojego dziecka, ale jak najbardziej sama chętnie przeczytam i dam synkowi jak już będzie na to gotowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najmłodsze pokolenie nie ma już okazji wysłuchać opowieści wojennych od bezpośrednich jej świadków, dlatego takie książki mają teraz szczególne uzasadnienie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też przepadam za tą tematyką w książkach i czasami po takie sięgam :) Warto opowiadać dzieciom o tym, co się wtedy działo. Powinny zobaczyć, że historie jest naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko w ten sposób podtrzymuje się pamięć o tym, co tak naprawdę się wydarzyło.

   Usuń
 6. Z pewnością historia w przystępnej formie potrafi rozbudzić w młodym człowieku zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, ze jeśli takie są inne części te j serii, to trzeba ich poszukać, bo są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczna seria. Lubię ją i cenię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja to w ogóle uwielbiam książki z tej serii i w odpowiednim czasie podsunę je młodszym w rodzinie, a chwilowo sama z zainteresowaniem je czytam. Ten tytuł jeszcze przede mną, ale mam go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie zrobione, trochę książka, trochę komiks, na pewno zainteresuje dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie miałam pojęcia i istnieniu takiej książki ale może jak mój 7 latek będzie straszy pomyślimy na razie jesteśmy na etapie tłumaczenia jak wygląda wojna nie ta z gier w które grają koledzy tylko taka prawdziwa . Uważam że powinny takie książki być dla młodszych dzieci zwłaszcza tych co graja w takie rzeczy widzę to w przedszkolu.. przecież wojna jest taka super ... Ksiązka wpisana na liste

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że to świetna opcja dla dzieci, bo ładne wydanie zachęci je do zapoznania się z tekstem :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna propozycja dla starszych dzieci, które interesują się historią. Warto ją posunąć dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytaliśmy zaledwie kilka stron dopiero,.ale książka sprawia wra,dnie ciekawej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tematyki wojennej nie lubię, ale forma komiksu mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak pięknie napisana recenzja, że już odkładam smartfona i czytam dalej, bo mnie zaciekawił as, jak to dalej będzie, jak opisano wojnę w książce dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna opcja nie tylko, aby uświadomić dzieciom okropności, jakie niesie ze sobą wojna, ale także przyswojenie historii.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz