Polscy Superbohaterowie, czyli seria książek dla dzieci z historią w tle: Mieszko I i Tadeusz KościuszkoNależę do tych osób, dla których historia jest ciekawym przedmiotem. Jakoś nigdy nie miałam z nią większych problemów, lubiłam ją i lubię nadal. Ciekawią mnie fakty i wydarzenia z przeszłości. Kiedyś, dowiadywałam się o nich głównie z podręczników szkolnych. Dzisiaj wybór książek o tematyce historycznej jest ogromny. Co mnie bardzo cieszy-powstają takie, których odbiorcami są dzieci.
Publikacje, które zainteresują niemal każde dziecko, będą z pewnością te, które wchodzą w skład serii od Wydawnictwa RM, pt. "Polscy Superbohaterowie". Jest to zbiór książek, których bohaterami i bohaterkami, są sławni Polacy i Polki. Ci, którzy odegrali w naszej historii bardzo ważną rolę, zapisali się na jej kartach jako osoby godne szacunku i pamięci. W naszej biblioteczce mamy już jeden tytuł, którego bohaterką jest Irena Sendlerowa (więcej na temat książki przeczytacie w mojej recenzji TUTAJ).


Dzisiaj, chciałabym pokazać Wam dwa kolejne, najnowsze tytuły z serii. Ich bohaterowie żyli w różnych czasach, dzielą je inne epoki. Warto jednak poznać je bliżej, a wplecione w ciekawe opowieści fakty historyczne, które ich dotyczą, z pewnością to ułatwią.


 "Mieszko I. Tajemnicze drewienko"


Autor: Magdalena Koziarek
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Seria: polscy Superbohaterowie
Wydawnictwo: RM
Oprawa: twarda
Strony: 96
Dostępna: TUTAJ


W tytule tym poznamy dwóch braci: Piotrka i Tomka, z którymi przeniesiemy się w czasie do epoki Średniowiecza, ale po kolei! Bracia wraz z mamą wybierają się na warsztaty archeologiczne zorganizowane dla dzieci. Wraz z innymi, szukają ukrytych w ziemi "skarbów", pozostałości po minionych wiekach. Uczą się, w jaki sposób należy prowadzić wykopaliska oraz jak obchodzić się ze znalezionymi rzeczami. W pewnym momencie Piotrek znajduje z pozoru zwyczajny kawałek drewna. Jak się okaże, jest to zaczarowane drewienko, które przeniesie chłopców do czasów Mieszka I. Bracia dowiedzą się naprawdę wiele o władcy Polski. Wiedza ta, z pewnością okaże się pomocna podczas tworzenia przez Tomka szkolnej gazetki. Na początku, do czasów Mieszka, przeniesie się tylko Piotrek. Później  dołączy do niego starszy brat, który na początku nie wierzył słowom Piotrka. Jakie przygody czekają braci, czego ciekawego dowiedzą się o Mieszku I? Zachęcam do lektury tej niezwykłej książki!Książka opisana jest w przystępny i ciekawy sposób. Mogą po nią sięgnąć dzieci, które już opanowały naukę samodzielnego czytania. Lektura z pewnością nie przysporzy im problemów. Ja czytałam ją z zapartym tchem, ponieważ byłam ciekawa tego, w jaki sposób historia dotycząca Mieszka I, zostanie przekazana dzieciom. Jestem usatysfakcjonowana lekturą, ale też pięknymi ilustracjami, które bardzo pasują do tej książki. Są kolorowe i świetnie oddają klimat. Ciekawym dodatkiem, są wyjaśnienia pewnych pojęć i terminów. Znajdziemy je na samym dole stron. Świetna książka!"Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem"
Autor: Izabela Degórska
Ilustracje: Elżbieta Moyski
Seria: Polscy Superbohaterowie
Wydawnictwo: RM
Oprawa: twarda
Strony: 104
Dostępna: TUTAJ


Kolejna książka z serii, poświęcona została Tadeuszowi Kościuszce. Przyznam, że ten tytuł bardzo mi się spodobał. Po pierwsze-dlatego, że historia wodza, jest naprawdę umiejętnie wpleciona w opowiadanie, autentycznie wzbudza ciekawość. Po drugie-jest to idealna lektura na lato. Szczególnie dla tych dzieci, które uważają, że wakacje na wsi, w dodatku bez dostępu do internetu oraz elektroniki, są zwyczajnie nudne. Ta książka daje jasny dowód na to, że bez tego można naprawdę fantastycznie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim, przeżyć niesamowitą przygodę!

Bohaterem książki jest Antoś, którego mama zabiera na wakacje na wieś do dziadków. Chłopiec jest sceptycznie nastawiony do swojego pobytu, uważa, że wynudzi się tam po wsze czasy.  Nic bardziej mylnego! Na chłopca czeka niesamowita przygoda. Nauczy się jazdy konno, spędzi czas ze swoimi kuzynami i weźmie udział w niecodziennym widowisku historycznym, poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Tylko kto wcieli się w jego postać? Chętnych nie brakuje, a wśród nich jest m.in. dziadek Antosia! Chłopiec z kuzynami, postanawia pomóc dziadkowi w zdobyciu roli. Czy im się to uda? Jedno jest pewne dobra i zabawna lektura, okraszona ciekawostkami historycznymi gwarantowana!
Tak, jak poprzedni tytuł, tak samo ten oprawiony jest twardą okładką, co bardzo lubię. Miłe dla oka ilustracje, skąpane w kolorach oraz duża czcionka tekstu, to cechy, które w książkach dla dzieci bardzo cenię. Historia Tadeusza Kościuszki została przedstawiona w ciekawy sposób, a niezrozumiałe pojęcia dokładnie wyjaśnione.


Oba tytuły są moim zdaniem bardzo wartościowe pod względem edukacyjnym. Cieszę się, że powstają takie książki, które mają na celu przybliżenie młodemu pokoleniu, historii naszego kraju oraz wielkich Polaków. Mam nadzieję, że w przyszłości te przystępnie napisane opowiadania, zaszczepią w moich dzieciach ciekawość historią i dawnymi dziejami. Polubią ten przedmiot choć troszkę jak ja 😉 Na pewno zaoferuję im wspólną lekturę i rozmowę na dany temat. Być może poszukamy wspólnie też jakiś ciekawostek historycznych? Takie książki jak seria "Polscy Superbohaterowie", z pewnością do tego motywuje. 😊
Za egzemplarze
dziękuję


Komentarze

 1. Super że powstaja takie książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia było moja pieta Achillesa - szkoda ze wtedy nie było tak pięknych i zachęcających książek:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka jest jeszcze za mała na historię jednak takie książeczki mogą być fajnym początkiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, cieszę się że powstają takie książeczki dla małych miłośników historii :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. mam synka w drodze, dobrze, że zahaczyłam o ten wpis !

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie wczoraj o nich pisałam na blogu.
  Bardzo, bardzo nam się podobają.
  W prosty sposób dzieci przyswajają wiedzę historyczną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne książki! Bardzo dobrze, że przekazują historię Polski w zrozumiały dla dzieci sposob. Dodatkowo jak są pięknie ilustrowane. Szkoda, że nie wiedziałam o nich wczesniej, gdy szukałam polskich prezentów dla kuzynów z Australii. Byliby zachwyceni !

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna seria. Ciekawy sposób przedstawienia postaci historycznych, mało kto pomyślałby jako o superbohaterah, a to dobry sposób aby trafić do dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Również je mamy, w fajny i przystępny sposób uczą dzieci historii.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne książeczki! Muszę rozejrzeć się za nimi w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetne propozycje - taka lekcja historii w pigułce, która wreszcie nie polega tylko na nudnym wkuwaniu na pamięć :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo podoba mi się ta seria. Dobrze, że takie książki powstają.

  OdpowiedzUsuń
 14. Swietny pomysl na spedzenie czasu z dzieckiem...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz