"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

"LISEK URWISEK" - Gra kooperacyjna dla całej rodziny od Wydawnictwa Nasza Księgarnia


Wydawnictwo Nasza Księgarnia może pochwalić się naprawdę wspaniałymi propozycjami gier dla dzieci. Takimi, które nie tylko sprawią radość dzieciom, ale przypadną do gustu także rodzicom i opiekunom. "Ślimaki to mięczaki", robią u nas ogromną furorę, a "Potworne porządki" również są w użyciu. Kolejnym hitem w naszych rodzinnych rozgrywkach, jest "Lisek Urwisek". Propozycja ta, przeznaczona jest dla 2-4 graczy, w wieku od 5 do 105 lat. Rozgrywka jest szybka, bowiem trwa ok. 20 minut.


"Lisek Urwisek", jest planszową grą kooperacyjną. Oznacza to, iż dzieci nie rywalizują ze sobą w żaden sposób, ponieważ mają jeden wspólny cel. W niniejszej grze jest nim znalezienie liska, który zakradł się do wiejskiej chaty i zabrał z niej pyszne ciasto. Który lisek okaże się złodziejaszkiem? Gracze muszą rozwiązać tę zagadkę wspólnie, zanim lisek ukryje się w swojej norce. 

Liski - podejrzani

Pudełko z grą jest solidne, usztywnione, posiada piękną grafikę, z sympatycznymi bohaterami planszówki. Bystre oko od razu dostrzeże malutkiego zielonego stworka, który przycupnął na małej literce "e" w wyrazie "urwisek" 😊


W środku, znalazły się następujące elementy:

- duża, rozkładana plansza
- figurka lisa
- 3 kostki
- 16 kart podejrzanych lisów
- 16 kart liska urwiska
- 12 żetonów wskazówek
- 4 pionki detektywów
- dekoder wskazówek
- instrukcja gry


Elementy gry, są bardzo kolorowe i miłe dla oka. Ilustracje są naprawdę śliczne i podobają się dzieciom. Każdy lisek jest inny, posiada różne części garderoby i dodatki. To właśnie one będą naprowadzały graczy na trop liska, który zabrał ciasto.

Plansza

Dekoder wskazówek

Pionki detektywów

Figurka liska

Przygotowanie do gry:

Rozkładamy planszę na stole (my lubimy grać na podłodze 😉). Wokół niej, układamy karty podejrzanych lisów obrazkiem do dołu (po 4 wzdłuż każdej krawędzi). Odkrywamy 2 dowolne karty. Żetony wskazówek (obrazkami do dołu), układamy na polach planszy z symbolem łapek. Figurkę liska, stawiamy na polu z jego rysunkiem. Gracze wybierają swoje pionki, które ustawiają na środku planszy w odpowiednich polach. Karty liska urwiska (16), tasujemy i bez podglądania wybieramy 1 z nich. Wsuwamy ją do dekodera wskazówek stroną z kropkami do przodu.

żetony wskazówek
Gotowi do gry!

Aby znaleźć liska, który zabrał gospodyni ciasto, musimy wspólnie szukać wskazówek, które mamy na planszy w postaci żetonów. Podczas rozgrywki, odwracamy 2 karty lisków. Gracze kolejno wykonują ruchy pionków. Kiedy wejdą na pole z żetonem wskazówek, gracze odkrywają go. Obrazek na żetonie, sprawdzają w generatorze. Jeśli przez wysunięty otwór, zobaczymy na ukrytej karcie zieloną kropeczkę, już wiemy, że podejrzany lisek, posiada gadżet z żetonu. Jeśli natomiast zobaczymy białe pole, oznacza to, iż lisek nie ma takiej rzeczy przy sobie. Karty tych lisków odkładamy do pudełka, a żetony z powrotem na plansze-obrazkami do góry.

 

Zanim gracz wykona swój ruch, decyduje, czy będzie odkrywał karty podejrzanych lisków (symbol oka na kostce), czy pójdzie dalej odkrywać wskazówki (symbol łapki). Można wykonać maksymalnie 3 rzuty. Po każdym rzucie odkłada na bok wszystkie kostki, na których wypadł wybrany wcześniej symbol. Pozostałymi kostkami może rzucać dalej. Jeśli po 3 rzutach, osobie nie udało się zebrać takich samych symboli na kostkach, nie może ona szukać wskazówek. Figurka liska przesuwa się o 3 pola stronę swojej kryjówki. Gracze muszą zapamiętać odkryte już wskazówki, czyli przedmioty, które posiada podejrzany lisek. Mogą go szukać dalej lub jeśli są pewni, który lisek zabrał ciasto, wtedy mówią jego imię i sprawdzają kartę ukrytą w dekoderze. Gracze wygrywają, jeśli uda im się odnaleźć liska urwiska, zanim figurka liska dotrze na koniec planszy (do swojej norki).

Kostki
Jeśli uczestnicy gry wytypowali dobrze, wszyscy odnoszą zwycięstwo. Jeśli wytypowali błędne imię liska, oznacza to, iż lisek urwisek ich przechytrzył. Wtedy wszyscy gracze przegrywają.
 
 
Gra planszowa "Lisek Urwisek" bardzo nam się podoba. Świetne jest w niej to, że gracze mogą działać wspólnie, łączy ich jeden cel, są jak jedna drużyna. Dzięki temu występuje naprawdę minimalne ryzyko nieporozumień 😉 Planszówka, dostarcza wspaniałej rozrywki, dobrej zabawy oraz wielu emocji, które udzielają się wszystkim. Elementy cieszą oczy swoim estetycznym wykonaniem oraz pięknem kolorów. Gra rozwija dziecięcą wyobraźnię, ćwiczy pamięć, spostrzegawczość, koncentrację, logiczne myślenie, koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą, wzbogaca słownictwo. Jest świetnym czasoumilaczem, wspaniałą propozycją na prezent. Wszystkim sprawi ogrom radości i sprawi, że gracze będą się bardzo dobrze bawić. Serdecznie polecamy!


"Lisek Urwisek", to gra planszowa, która zdobyła uznanie w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji i USA. Zdobyła też wiele nagród, chociażby w takich kategoriach, jak: Najlepsza Gra Dziecięca, Najlepsza Gra Rodzinna, Najlepsza Zabawka. Czy potrzeba więcej rekomendacji? Dla mnie te, które wymieniłam, w zupełności wystarczą. Warto więc ją mieć. My jesteśmy bardzo szczęśliwi, że "Lisek Urwisek" jest z nami 😊


Grę planszową znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia Komentarze

 1. Gra, w ktorej nikt nie ma rywalizacji, a jest współpraca? To musi być ciekawa rozgrywka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie znałam wcześnie tego typu gier. Planszówki kojarzyły mi się raczej z rywalizacją i strategią a nie współpracą.

   Usuń
 2. Szczerze nie mam żadnej gry od wydawnictwa Nasza Księgarnia, muszę przejrzeć ich propozycje i coś wybrać dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam planszówkową stronę "Naszej Księgarni": gry.nk.com.pl.

   Usuń
  2. Też muszę zajrzeć na tą stronę :)

   Usuń
 3. Ciekawa propozycja. Znam niewiele gier, w których trzeba współpracować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudna gra :) Od czasu książki "Pax" mam do lisków wyjątkową sympatię, piękna grafika - wspaniała plansza i te kostki, sama bym chętnie zagrała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz widzę ową grę ale podoba mi się... różne ciekawe elementy no i współpraca podczas rozgrywek :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale słodka gra <3 jak bym miała dziecko to na pewno bym to kupiła mu lub jej :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubimy takie gry. Już widziałam ją (bodajże u Ciebie na Fb) od tamtej pory mam na to oko ;) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna gra, lubię w takie grać całą rodziną z dzieciakami. Akurat chrześniaczka jest w takim wieku, więc propozycja w sam raz :) Podoba mi się też to, że gra nie wymaga długiego oczekiwania na wynik, dzieci szybko się nudzą, a tutaj widzę, że problem jest rozwiązany :)

  OdpowiedzUsuń
 9. super że jest tyle nowych gier dla dzieci i to w sumie tak małych. Naprawdę 5-latki dają radę?

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się to, że dzieci w tej grze nie rywalizują ze sobą w żaden sposób i że mają jeden wspólny cel. Jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się ta gra, szkoda, ze nie mam tak małych dzieci, bo chętnie bym z nimi pograła

  OdpowiedzUsuń
 12. Grę podeślę koleżance - ze względu na nazwisko uwielbia wszystko, co związane z liskami...;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiamy grać w gry ta wygląda na bardzo ciekawą.

  OdpowiedzUsuń
 14. Znamy Luska Urwiska i bardzo go lubimy - zwlaszcza ten dekoder, ktorego czasami uzywamy nawet w oderwaniu od pozostalych elementow gry ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jaka świetna gra :) z checia kupie dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa propozycja. W sam raz dla mojej młodszej latorośli :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę, ze byłaby idealna dla mojej czterolatki. Sądzę, że by się jej spodobała - kolorowa, ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetna propozycja dla całej rodziny :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz