KSIĄŻKA NA ŚWIĘTA: "BAŚNIE DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH", Zofia Stanecka, Egmont Art


Chyba nie znam osoby, która nie lubiłaby lub nie znałaby chociaż jednej baśni! Ja je uwielbiam i z chęcią do nich wracam. W naszej biblioteczce znajdzie się kilka pozycji. Ostatnio doszły dwie. Jedna z nich pochodzi z serii Egmont Art, którą Wydawnictwo Egmont wypuściło ze swoich skrzydeł. Dzisiaj właśnie ją Wam pokażę.

"Baśnie dla młodszych i starszych", to zbiór sześciu klasycznych baśni Braci Grimm oraz Perraulta, w zupełnie nowej odsłonie. Autorką tego dzieła, jest pani Zofia Stanecka, dobrze nam znana, ponieważ jest też autorką przygód sympatycznej Basi.

 Wewnątrz znajdziemy takie tytuły, jak: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Knyps z czubkiem, Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu, Trzy świnki. Znam wszystkie z nich oprócz "Knypsa", to była dla mnie nowość, jednak historia była bardzo ciekawa!

Każdą baśń poprzedza wstęp - słowa od autorki. Przeczytamy tu m.in. o historii tego, jak powstała dana baśń i jak wyglądała w oryginale. Większość z nich, w niczym nie przypominały bajki dla dzieci. Były nierzadko naprawdę strasznie i kończyły się źle. Z biegiem lat, te same baśnie ewaluowały i nadawano im bardziej przystępne dzieciom formy, a ich finał zawsze miał pozytywny charakter.

Same treści zamieszczonych w pozycji baśni, także różni się od tych, które znam z dzieciństwa. W tradycyjnej wersji, babcia Czerwonego Kapturka to staruszka, o której nie wiemy nic więcej niż to, że jest chora. Tutaj, poznamy ją jako "niezależną kobietę", która uprawia nordic walking po lesie 😊 Treść książki jest przystępna i lekka. Dzięki dużej czcionce, dzieci, które opanowały naukę samodzielnego czytania, będą czerpały przyjemność z lektury. Tekst jest dość zabawny, aczkolwiek i tu poczujemy dreszczyk emocji. Tak np. w baśni o "Jasiu i Małgosi". 

Nietuzinkowe, piękne ilustracje Małgorzaty Kozieł - Nowak, na których można dostrzec wiele nowoczesnych gadżetów. Czerwony Kapturek oprócz kapturka, nosi słuchawki, a na ścianie w salonie macochy w bajce o Kopciuszku, wisi telewizor plazmowy, w kuchni Baby Jagi sprawnie działa mikser, a królewicz Konstanty z baśni o "Księżniczce na ziarnku grochu", siorbie napój gazowany przy użyciu słonki. 😉

"Baśnie dla młodszych i starszych", bardzo mi się spodobały i były naprawdę miłym zaskoczeniem. Oryginalna forma, przyjazny tekst, piękne, magiczne wręcz obrazy, no i ukochana przeze mnie twarda oprawa, stanowią o wyjątkowości tej publikacji. Jestem nią oczarowana! Myślę, że to samo poczuje każdy, kto weźmie te Baśnie do ręki.

 Polecam książkę bardzo serdecznie zarówno jako pozycję do swojej biblioteczki, jak i formę wyjątkowego prezentu. Okazji na wręczenie jej dziecku będzie kilka więc jak najbardziej zachęcam!Baśnie znajdziecie


POLECAM!!!

Komentarze

 1. Piękne kolorowe obrazki będą zachętą dla każdego dziecka aby sięgnąć po tą bajkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wydanie, jestem ciekawa interpretacji Staneckiej, bardzo cenię jej twórczość i zawsze jestem ciekawa nowych pozycji

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wydana

  Idealna na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie zakochać się w świecie baśni. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz