"Biblioteczka Montessori. 100 pomysłów jak odkrywać świat", Eve Herrmann, Wyd. Egmont


To nie jest pierwsza książka w mojej biblioteczce, która dotyczy pedagogiki montessoriańskiej. Pokazywałam już ich kilka TUTAJ. Wydawnictwo Egmont, również wydało kilka pozycji, dotyczącej tego podejścia do wychowania dzieci. Jedną z nich mam i ja! Jest to "Biblioteczka Montessori. 100 pomysłów jak odkrywać świat", autorstwa Eve Herrmann. W swojej publikacji, zwraca uwagę na trójstopniowość prowadzenia zajęć, a więc na: nazywanie, rozpoznawanie, zapamiętywanie. Książkę zaś kieruje do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat).

Autorką tej metody, jest włoska lekarka Maria Montessori uważała, że dziecku należy pozwolić być samodzielnym i pozwalać poznawać i odkrywać świat, Towarzyszyć mu, ale niczego nie narzucać, ponieważ dziecko ma naturalną potrzebę odkrywania tego, co je otacza. 

Publikacja mieści w sobie 100 pomysłów, które zachęcają dzieci do obserwacji, poznawania świata poprzez zmysły (dotyk, węch, wzrok, smak, słuch), samodzielnego odkrywania otaczającej rzeczywistości oraz eksperymentowania.

Książka została podzielona na 5 kategorii - rozdziałów oznaczonych konkretnym kolorem, dzięki czemu łatwiej odnaleźć w książce temat, który nas interesuje, tj:

 - Geografia (niebieski)
-  Świat roślin (zielony)
- Świat zwierząt (pomarańczowy)
-  Fizyka (fioletowy)
- Czas (różowy)

Mnie osobiście bardzo spodobały się rozdziały dotyczące roślin i zwierząt. Oczywiście, na wstępie książki znajdziemy ciekawe wprowadzenie oraz najważniejsze terminy i zasady, które są istotne podczas prowadzenia zajęć w duchu pedagogiki Montessori. 

Każdy rozdział posiada krótkie wprowadzenie i ponumerowane tematy np.:

- Geografia - "Globus- kontynenty", "Obrazki z różnych kontynentów", "Flagi państw", itp.

- Świat roślin: "Tablica obserwacji przyrody", "Układanki botaniczne", "Cykl życia rośliny",itp.

-  "Świat zwierząt": "Ożywione-nieożywione", "Podstawowa klasyfikacja zwierząt", "Dokarmianie ptaków zimą", "Dzienniczek małego przyrodnika", itd.,

- "Fizyka": "Pięć zmysłów", "Powietrze", "Woda się podnosi", "Zachowanie się płynów", "Grawitacja",

- "Czas": "Rytm dnia", "Przeszłość i teraźniejszość", "Pogoda", "Linia czasu", itp.

Tematy są naprawdę interesujące, tak samo jak formy ich prezentacji oraz przyswajania wiedzy. Pomoce dydaktyczne, o których się mówi i które widzimy na zdjęciach, są również bardzo ciekawe, solidne. Najczęściej wykonane z drewna, tkanin, szkła. Każdy temat wprowadza nas w nowe zagadnienie, które dziecko może poznać także poprzez doświadczenia i wyciągania wniosków z dokonanych obserwacji. Dzięki takim formom zajęć, dzieci łatwiej zapamiętują nabyta wiedzę, chętniej się uczą i próbują samodzielnych eksperymentów, które jeszcze bardziej przybliżają im otaczający świat.

Publikacja jest bardzo czytelna, z zachowaniem wyjątkowej estetyki. Tekstu w każdym rozdziale nie ma zbyt dużo, jednak każda forma pracy,, jest jasno określona. Zdjęcia zamieszczone w pozycji, są wyraźne, jasne. Ukazują przykładowe zajęcia i eksperymenty, w których udział biorą dzieci. Dzięki nim, widząc ich zaangażowanie, nasza pociecha sama zapragnie uczestniczyć w tego typu zajęciach. Nie jest to książka, która mieści w sobie samą teorię wychowania w duchu montessoriańskim. Najwięcej tu praktyki, czyli pomysłów, jak założenia Marii Montessorii, przenieść do własnego domu.

 W moim odczuciu, książka jest bardzo ciekawa i wartościowa. Nawet jeśli nie do końca jesteśmy zwolennikami metody Marii Montessori, to już wiele sposobów na wzbogacenie wiedzy dziecka o świecie, jest naprawdę interesujące i skuteczne. Podoba mi się, że książka jest przejrzysta i uporządkowana. Jej format również jest niewielki, co uważam za plus. Ponadto, materiały, które wykorzystywane są w opisywanych przykładowych zajęciach, często znajdę w domu, więc to też jest fajne, że dziecko pracuje na tym, co ma pod ręką, np. dzbanki i szklanki do przelewania wody. Trudniej już o karty i mapy czy układanki z kontynentami. Jednak jeśli mamy czas i ochotę, możemy się pobawić i wykonać je sami. Jeśli zaś chcemy zająć się nurtem montessoriańskim na poważnie, możemy też zamówić tego typu pomoce w sklepach, które oferują taką możliwość. Publikację odbieram bardzo dobrze i jestem z niej zadowolona. 

Jeśli interesujecie się metodą Montessori lub po prostu szukacie ciekawych pomysłów na zajęcia z dziećmi, dzięki którym poznają świat - bardzo serdecznie polecam tę książkę!


Książka jest dostępna




Komentarze

  1. Metoda Montessori to świetna metoda nauki dziecka. Fajnie, że coraz więcej książek o tej metodzie jest dostępnych na naszym rynku

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka wydaje się naprawdę interesująca. Musi być naprawdę ciekawa dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka bardzo dobra, przejrzyście napisana, starannie ilustrowana - widzę, że nie tylko ja dobrze ja oceniam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem ogromną zwolenniczką metody Montessori, jestem pewna, że książka jest mega wartościowa!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wygląda zachęcająco. No i skoro Montessori, to pewnie jest wartościowa. Zapisuję sobie na listę książek do kupienia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja nie potrafię przekonać się do metody Montessori. Niby wszystko fajnie, piękne - ale co potem? Ja wiem - są szkoły Montessori. Nie słyszałam jednak o liceach, studiach pracujących w tym kierunku. Nie mówiąc już o dorosłym życiu...
    Zdecydowanie bardziej przemawiają do mnie żłobki i przedszkola z elementami szkoły Montessori - uważam, że wszystko z umiarem działa o wiele lepiej ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawe kategorie. Muszę koniecznie kupić siostrze

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajna ta książka. Poza tym gdzieś czytałam ze wydawnictwo Edmont wydaje najlepsze książki dla dzieci 😃

    OdpowiedzUsuń
  9. Metoda Montessori jest nam bardzo bliska i cieszy mnie że na polski rynku ukazuje się coraz więcej wartosciowych książeki i pomocy edukacyjnych w duchu Montessori.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz