"CZYTAM SOBIE" - SERIA Z KOTYLIONEM Z OKAZJI 100-TNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


"Czytam sobie z kotylionem", to najnowsza, limitowana edycja dobrze znanej serii od Wydawnictwa Egmont "Czytam sobie". Została ona stworzona, by upamiętnić zbliżającą się 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Książki opowiadają o ludziach, dla których patriotyzm i Ojczyzna były wartościami nadrzędnymi. Byli im oddani i wierni, za o my winniśmy być im wdzięczni i być z nich dumni.


Na tę serię składa się 10 tytułów. Tutaj mamy również trzypoziomowy program, który wspiera samodzielną naukę czytania, dla dzieci w wieku 5-7 lat. My możemy pochwalić się 5-oma z nich.

"Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej"

 Autor: Roman Kurkiewicz
Ilustracje: Paulina Derecka
Seria: "Czytam sobie. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 1"
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Dostępna: TUTAJ 


Przyznam się Wam szczerze, że postać pani Wandy była mi nieznana, dopiero książka przybliżyła mi jej osobę. Wanda już jako mała dziewczynka, lubiła pomagać innym. Gdy dorosła, została nauczycielką. Polska była pod zaborami, a Warszawą rządzi generał-gubernator Gieorgij Skałon - okrutny urzędnik zaboru rosyjskiego. Wanda wraz ze swoimi koleżankami dokonuje na nim zamachu. Była odważna i zdeterminowana.... Historia Krahelskiej jest bardzo interesujące. 

Ilustracje są pełne kolorów i ekspresji, wręcz ożywają na stronach.  Wywołują w czytelniku wiele emocji. 

Tekst jest krótki, prosty i zrozumiały. Duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie. To cecha charakterystyczna w książka z poziomu 1-wszego.
 


"Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze"Autor: Grzegorz Chlasta
Ilustracje: Zofia Różycka
Seria: "Czytam sobie. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 1"
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Dostępna: TUTAJKolejna historia zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom kosmosu. Jej bohaterem jest Mieczysław Bekker - polski inżynier i naukowiec. Już jako mały chłopiec uwielbiał obserwować księżyc. Gdy dorósł, wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie skonstruował  pojazd zwany łazikiem. Miał on na celu badanie Srebrnego Globu. To króciutka opowieść o marzeniach, ale i wielkim talencie. Przepiękne ilustracje Zofii Różyckiej, nadają tej publikacji niezwykłego charakteru.

"Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście"
 

Autor: Natalia Fiedorczuk - Cieślak
Ilustracje: Izabela Kaczmarek - Szurek
Seria: "Czytam sobie. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 1"
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 32
Dostępna: TUTAJGdynia jest najmłodszym polskim miastem. Po nim oprowadzi nas koronkowa parasolka, którą wiatr wyrywa pewnej dziewczynce i niesie ją po mieście. Parasolka pokaże nam miasto sprzed blisko 100 lat i opowie o budowanym porcie. 

Książeczka zachwyciła mnie wyjątkowymi i barwnymi ilustracjami Izabeli Kaczmarek - Szurek, miłośniczki modernizmu.
 "Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach"
 

Autor: Jan Wróbel
Ilustracje: Iwona Kazia Kalitan - Młodkowska
Seria: "Czytam sobie. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3"
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 64
Dostępna: TUTAJ
Bardzo ciekawa, ale i zabawna opowieść (naprawdę zabawna, szczególnie ta z fragmentem o "płaszczu krzyżackim 😁), w której poznamy rodzinę Marylki. Tutaj teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Podczas wspólnej zabawy, tata mówi córce o Krzyżakach. W szkole ma być obchodzone Święto Kogo się Chce. Może być poważne lub żartobliwe. Uczniowie muszą zdecydować, co lub kogo wybiorą. W domu mama wpada na pewien pomysł i pokazuje Marylce pudełko, w którym jest stara słuchawka od telefonu. W szkole dziewczynka przedstawia swoją propozycję. Jej prezentacją jest... rozmowa telefoniczna z człowiekiem z przeszłości - Janem Ochorowiczem. Prócz wielu profesji, jakimi się zajmował, był uważany za prekursora radia i telewizji. Naukowiec jest zaskoczony, a zarazem szczęśliwy, że polskie dzieci żyją teraz w niepodległym kraju. Czy propozycja Marylki spodoba się klasie? Czyje święto będą obchodzić uczniowie?

Choć szata graficza jest czarno-biała, zdecydowanie przykuwa oko.
"Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego"Autor: Jan Ołdakowski
Ilustracje: Dorota Łoskot - Cichocka
Seria: "Czytam sobie. Czytam sobie z kotylionem. Poziom 3"
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 56
Dostępna: TUTAJ


Moją ulubioną książkę z serii "Czytam sobie z kotylionem", zostawiłam sobie na sam koniec. To historia psa Marszałka Józefa Piłsudskiego. "Pies", bo tak też wabił się czworonóg, był nie tylko wiernym przyjacielem Marszałka. Był też świetnie wyszkolonym owczarkiem niemieckim, który pilnował ważnych dokumentów w gabinecie Piłsudskiego. Opiekował się też i bawił z córkami Marszałka, Wandzią i Jadwigą. O ulubionej klaczy Józefa Piłsudskiego - Kasztance słyszałam, informacja o Psie, gdzieś mi umknęła. Dzięki jego opowieściom, dzieci mogą bliżej poznać Marszałka Józefa Piłsudskiego: czym się zajmował, co lubił, jak spędzał czas z rodziną. Pies jest uwielbiany przez mieszkańców Belwederu, ale i odwiedzających (no, może poza panią Kazimierą 😉). Zwierzę opowie historię, jak to zdemaskował złodziejaszka, który z gabinetu Marszałka wykradał ściśle tajne dokumenty. Kim był winowajca? Poszukajcie odpowiedzi w książce!
Czarno-białe ilustracje idealnie pasują do całej treści. Nadają jej wyjątkowego klimatu, ale są również zabawne. Pełen humoru jest również tekst, której narratorem jest "Pies". Wspaniale opowiada całą historię. Najbardziej rozbawiła mnie sytuacja z panią Kazimierą (Kazimierą Iłłakowiczówną, słynną poetką, ale i sekretarką Marszałka). O co chodzi? Koniecznie musicie przeczytać!
 


Książki z poziomi 3, są bardziej obszerne i bogatsze w treści, a zdania bardziej złożone. Czcionka jest duża, przez co całość sprawniej się czyta. Niezrozumiałe, nowe słowa, zostały w tekście oznaczone gwiazdką. Ich wyjaśnienie znajduje się na końcu - w Alfabetycznym słowniczku trudnych wyrazów. Oczywiście są również naklejki i dyplom dla czytelnika 😉

 Konstrukcja wszystkich publikacji z serii, jest bardzo podobna. Za pierwszym skrzydełkiem okładki książki, na młodego czytelnika czekają pytania, z którymi sprawdzi swoją wiedzę i koncentrację (Co udało mu się zapamiętać  tekstu?), a także zdjęcie oraz krótka notatka o bohaterze lub wydarzeniu (budowa portu w Gdyni). Natomiast na końcu książki  naklejki oraz dyplom sukcesu

Wszystkie tytuły bardzo mi się spodobały. To doskonałe publikacje, z którymi młody czytelnik pozna wyjątkowe postacie. Osoby, których różniło pochodzenie, wykonywana profesja, ale łączyły ich wspólne cechy - miłość do kraju i oddanie naszej Ojczyźnie.


Seria warta uwagi i zdecydowanie godna polecenia!


Te oraz inne tytuły serii "Czytam sobie z kotylionem", znajdziecie na stronie 
Wydawnictwa Egmont,
któremu pragnę podziękować
za egzemplarze recenzenckie!Komentarze

 1. Jak widzę tak piękne wydania, tak cudne zdjęcia, obrazki to od razu mam ochotę sięgać po takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna seria! Mądra i interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł na serię, chętnie będąc w księgarni do niej zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znamy książki „Czytam sobie” - mamy kilka, które moja córka czyta sama. Nie wiedziałam, że jest taka patriotyczna seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria. Bardzo podobają nam się ilustracje i teksty

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz