STRRRASZNA HISTORIA - NOWA SERIA OD WYDAWNICTWA EGMONTW przeszłości, w dawnych zamierzchłych czasach, miały miejsca różne wydarzenia, które zapisały się w historii. Były to fakty dobre, jednak nie zabrakło też tych złych, czy nawet strasznych! Tych też było wiele. Przykładem mogą być chociażby wielkie wojny.

Niezależnie od tego, jaka historia była, uważam że ta dziedzina jest bardzo ciekawa i kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. 

Od Wydawnictwa Egmont, dostałam trzy książki z serii STRASZNA HISTORIA, której autorem jest Terry Deary. Przyznam szczerze, że byłam nią zaintrygowana, ale jednocześnie obawiałam się, co tam może być, skoro jest nazwana straszną! Wiem, ze jest to wznowiona seria, która była popularna jakiś czas temu.Byłam więc nią bardzo ciekawa! Czyżby opisy samych wojen, bitew i zamachów? Tak wywnioskowałam po okładce jednej z książek pt. "Ci wredni Rzymianie".


Tytuł: "Ci wredni Rzymianie"
Seria: STRRRASZNA HISTORIA
Autor: Terry Deary
Ilustracje: Martin Brown

Oprawa: miękka

Liczba stron: 128
Dostępna: TUTAJ
 

W książce różne fakty historyczne, także te straszne, zostały przedstawione w przystępny i często zabawny sposób. Bawią szczególnie zamieszczone wewnątrz czarno-białe komiksowe rysunki. Dzięki nim łatwiej się z nimi oswoić. Nie jest to książka dla młodszych dzieci, ponieważ niektóre opisy wydarzeń mogą je naprawdę wystraszyć. Nie zmienia to jednak faktu, że książka intryguje, a zapisanymi faktami można zagiąć nawet nauczyciela historii i jemu zaimponować!

 Z tej książki dowiemy się wiele informacji o potężnym imperium Rzymskim, do którego należała także Brytania.
Rzym kojarzy się z cesarzami mniej lub bardziej okrutnymi, potężnymi legionami, wielkimi podbojami, wierzeniami. W tym tomie poznamy być może dotąd nieznane fakty z nimi związane. 

Będą ważne daty, poznamy 21 strasznych plemion, które zamieszkiwały Wielkie Imperium. Przeczytamy o: żelaznej dyscyplinie panującej w rzymskiej armii, Celtach, Brytach i ich dzielnych kobietach, marnym końcu Juliusza Cezara, a także poznany innych wrednych władców i ich dziwaczne upodobania. Ciekawostką jest także to, jak wyglądało dzieciństwo i szkoła w Rzymie oraz zabawy dzieci. A to tylko namiastka tego, o czym przeczytamy w tym tomiku...
Kolejna część naszej serii, to "Ci rewelacyjni Grecy". Osobiście, ten tom najbardziej przypadł mi do gustu...Tytuł: "Ci rewelacyjni Grecy"
Seria: STRRRASZNA HISTORIA
Autor: Terry Deary
Ilustracje: Martin Brown
Oprawa: miękka
Liczba stron: 128
Dostępna:TUTAJ
Starożytna Grecja zawsze mnie fascynowała. Uwielbiam czytać mity greckie, które opowiadały o wielkich bóstwach i herosach. W książce "Ci rewelacyjni Grecy", nie zabraknie wciągających opowieści, dzięki którym jeszcze lepiej poznamy tę cywilizację.
Forma książki jest taka sama, jak w przypadku pierwszego prezentowanego tytułu. Z racji tego, że historia starożytnej Grecji bardzo  mnie fascynuje, z książką uporałam się szybciutko! O wielu faktach wiedziałam, ale sporo opisów sprawiło, że moje oczy otwierały się coraz szerzej ze zdziwienia!Starożytni Grecy charakteryzowali się tym, że byli bardzo waleczni, czcili swoich bogów, ale wśród nich było też wielu znanych do dziś filozofów. 

Na początku powita nas humorystyczny wstęp w postaci komiksu. Dalej mamy Kalendarium z najważniejszymi datami i wydarzeniami. Później zaś zaczynają się same ciekawostki! Czego tu nie będzie! I greccy bogowie i historia Wojny Trojańskiej. Nie zabraknie także greckiego dramatu. Poznamy różnice między Spartanami a Ateńczykami, życie greckich kobiet i dzieci, starożytne smakołyki oraz to, jak wyglądały igrzyska olimpijskie. Wszystko okraszone humorystycznym komiksem ;)
Tytuł: "Ci niewiarygodni Inkowie"
Seria: STRRRASZNA HISTORIA
Autor: Terry Deary
Ilustracje: Martin Brown i Philip Reeve
Oprawa: miękka
Liczba stron: 127
Dostępna: TUTAJ

Pozycja "Ci niewiarygodni Inkowie", była dla mnie chyba największą zagadką. O ile o cywilizacji Rzymian czy Greków miałam pojęcie, o tyle jeśli chodzi o Inków, ta wiedza nie jest już taka wielka. Wiedziałam jednak, że był to dość hmmm... krwawy lud. Dlatego bardzo ciekawiło mnie, co znajdę w środku...
 Inkowie, chodź zapowiadali się na potężny lud, niestety, zostali pokonani przez hiszpańskich najeźdźców i straszne epidemie. Ich ludność liczyła 12 milionów, a została ona pokonana - o zgrozo - przez 250 hiszpańskich najeźdźców, którymi dowodził Francisco Pizarro i wspomniane choroby. 

W tej części poznamy wodzów Inków, takich jak.: Potężny Manco, Sinchi, Lloque (mańkut), Mayta Capak (podobno urodził się ze wszystkimi zębami), czy Wiraqucha. 

Przeczytamy również o: Dziesięciu Przykazaniach Inków, Pozycji Kobiety Wybranej (Aclla),  popularnej płukance do włosów z... moczu (!!!!), okropnym jedzeniu (było naprawdę wstrętne!) oraz najeździe Hiszpan.
 Ilustracje przedstawione są w zabawny sposób i opatrzone humorystycznymi opisami lub dialogami.  Moją uwagę natomiast od razu zwróciły okładki. Książki mają miękką oprawę, a tło każdej z nich jest błyszczące ma żywe kolory. Prezentują się naprawdę dobrze.Tu nie ma suchej wiedzy podręcznikowej. Zawarte w książkach opisy wciągają od pierwszych stron i... naprawdę fascynują! Zdobyta wiedza może przydać się w szkole i być może zaprocentować dobrą oceną za aktywność na lekcji :) W każdej książce na początku znajdziemy kalendarium z chronologicznymi datami i wydarzeniami. Nie zabraknie niezwykłych faktów oraz testów sprawdzających wiedzę czytelnika, ale i pytań, którymi uczeń może zagiąć belfra i go sprawdzić :) Język jest czytelny i zrozumiały, a wiedza przekazana w przystępny sposób. Niektóre opisy mogą naprawdę przestraszyć czy wręcz zszokować!


Warto sięgnąć po te książki, myślę, że bardzo czytelnika zaskoczą. 

POLECAM!!! :)Komentarze

  1. Bardzo pomysłowe propozycje - zwłaszcza dla kogoś, dla kogo historia w szkole nie jest najmocniejszą stroną ;) Nauka będzie przyjemniejsza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo ciekawy pomysł na serię książek. A takie przeplatanie faktów z ciekawostkami zapewni miłą naukę każdemu dziecku

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne teksty :) generalnie ciekawa lektura pokazująca historię w zaciekawiający i przystępny sposób :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz