POLSKA LUXTORPEDA. ODJAZD! BARDZO SZYBKA GRA RODZINNA [Wyd. Egmont]Bardzo lubię grac w różne gry. Choć za komputerowymi nie przepadam, to planszowe czy karciane wprost uwielbiam! Super, gdy mają one jakiś walor towarzyski (dla więcej niż 2 osób) i edukacyjny. Lubię poszerzać swoją wiedzę, ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Wtedy wciągam się na maksa, a rozgrywka sprawia mi mega przyjemność! Z takimi grami nigdy się nie nudzę, ale miło spędzam wolny czas z bliskimi ;)

Polska Luxtorpeda. Odjazd! To jedna z najnowszych gier od Wydawnictwa Egmont. Przeznaczona jest ona dla 2-8 graczy, w wieku od 5 do 105 lat. Rozgrywka jest szybka: 20 minut. Synek jest na nią troszkę za mały, jednak ja miałam już okazję w nią zagrać z Julką (12l.) no i z mężusiem ;) Gra bardzo nam się spodobała. Jest to gra karciana, idealna na wakacje, w której liczy się dobra pamięć i ekspresowy refleks!

Wewnątrz pudełka znajdują się: instrukcja, dwie talie kart potrzebne do rozgrywki. Jedna talia, to karty podstawowe (7 podstawowych kart kategorii), druga - karty dodatkowe (6 dodatkowych kart kategorii + karty z Luxtorpedą).

 W grze występują różne obiekty, które nawiązują do polskiej przyrody, historii, literatury czy kultury. Aby wygrać, trzeba oczywiście je znać :) Na początku możemy sięgnąć po talię podstawową (jeśli do gry dołączą młodsi gracze) i przed rozgrywką, warto obejrzeć wszystkie karty. Każda kategoria ma swój kolor tła, obrazek i podpis.
 


W podstawowych kategoriach mamy:

- Grzyby
- Owady
- Sztukę ludową
- Wiersze dla dzieci
- Drzewa
- Zawody
- Przysłowia

 

Przykładowe karty z każdej kategorii:
 Jak grać?


Na stole układam karty podstawowych kategorii, natomiast pod nimi układamy po jednej karcie z każdej kategorii. Przyglądamy się im dokładnie, co prezentują, jak są podpisane. Musimy zapamiętać te karty.
Resztę kart tasujemy i kładziemy obok. Gdy gracze są gotowi, zakrywamy karty z dolnego rzędu. Zaczyna najstarszy gracz, lub ten... który ostatnio jechał pociągiem ;) Odkrywa jedną kartę ze stosika tak, aby każdy ją widział. Teraz musimy jak najszybciej powiedzieć nazwę obiektu znajdującego się na zakrytej karcie z tej samej kategorii, co odkryta karta. 


PRZYKŁAD:

Z talii odkryłam kartę KASZTANOWCA. Jest to karta, która należy do kategorii Drzew. Gracze muszą bardzo szybko odgadnąć, co przedstawiała karta zakryta w tej kategorii. To był Klon. Ten, kto zgadł pierwszy, zabiera kartę i kładzie obok siebie obrazkiem do dołu. Odkrytą kartę z talii (KASZTANOWCA) kładziemy na miejscu KLONU. Przyglądamy się kartom i ponownie zakrywamy. Z talii kolejną kartę wyciąga gracz, który zdobył kartę.
Może pojawić się taka sytuacja, że kilku graczy poda poprawną odpowiedź jednocześnie. Kto wtedy zgarnia kartę? Wszyscy najszybsi gracze! Jeden zabiera kartę obiektu ze stołu, a pozostali biorą po jednej karcie obiektu z wierzchu stosu.

 


Każdy gracz może podać tylko jedną nazwę, nie ma zgadywania, jaki obrazek skrywa karta. Gdy padnie zła odpowiedź, nie ma za to żadnej kary, np. w postaci wstrzymanej kolejki... Gdy nikt nie zgadnie, kartęz nieodgadniętym obiektem odkładamy na spód stosu. Nową kartę odkrywa ten sam gracz, co poprzednio.

Kiedy gramy z młodszymi dziećmi, mogą one nazywać obiekty na kartach, zamiast podawać ich nazwy, np. mogą powiedzieć Chłopiec zamiast Stefek Burczymucha.
 
 
 

W zestawie mamy też talię kart dodatkowych, dla zaawansowanych Graczy. Możemy je dodać do kart podstawowych (wtedy mamy więcej do zapamiętania), ale możemy je potraktować jako zupełnie inną rozgrywkę.

 Kategorie:

- Wojsko
- Wynalazki
- Polska w kosmosie
- Literatura
- Sąsiedzi
- Piosenki
- Karty z Luxtorpedą 
 
 


Zasady rozgrywki są takie same, aczkolwiek tutaj mamy dodatkowo  8 kart z Luxtorpedą.  Wtasowujemy je do talii, gdy taka karta zostanie odkryta, odkładamy ją na bok. Uczestnik, który zdobędzie następną kartę z obiektem, jako bonusik zgarnia kartę (lub karty, jeśli kilka Luxtorped zostanie odkrytych po kolei) z Luxtorpedą.

 

Dla uatrakcyjnienia rozgrywki, możemy wszystkie kategorie połączyć ze sobą! Wtedy musimy jeszcze bardziej wytężyć nasz umysł, wyostrzyć wzrok i spróbować zapamiętać wszystkie obrazki. To dopiero hardcore! )
 


Karty kategorii z Luxtorpedą...
 POLSKA LUXTORPEDA. ODJAZD!  to nie tylko wspaniała gra towarzyska. Jest to gra, przy okazji której możemy pozyskać nową wiedzę i ją zapamiętać. Poprzez zabawę z tymi kartami, dziecko może nauczyć się wiele ciekawostek, które z czasem mogą przydać mu się w szkole. Ba! Karty, bez pudełka, może zabrać do szkoły i pograć nimi z koleżankami na dłuższej przerwie. Wystarczy talie przewiązać gumką recepturką ;)
 Warto wspomnieć, że gra jest bardzo estetycznie wykonana. Pudełko jest solidne, sztywne, a jego rozmiar jest naprawdę niewielki. Karty również nam się spodobały, ponieważ umieszczona na każdej karcie grafika, jest wyraźna i dokładna. Obrazki są bardzo ładne i kolorowe. To rzuca się w oczy ;) Są one sztywniejsze i mają zaokrąglone rogi.
 Gra ogromnie przypadła nam do gustu! Zapewnia nam wspaniałą, wesołą i szybką rozrywkę.  Na pewno będziemy zabierać ją na rodzinne wyjazdy. Wspaniale umili nam czas. To naprawdę świetna propozycja na wolne popołudnia czy wieczory. Zbliża się jesień, dni będą coraz krótsze. Na pewno gra będzie w ciągłym obiegu ;) Gra na pewno spodoba się młodszym, jak i starszym graczom.
 

Wydawnictwo Egmont "wypuściło" już na rynek podobną wersję pt. "Polska Luxtorpeda" (KLIK). Nasza gra jest jej kontynuacją. Pudełko ma bardzo podobny nadruk, tyle że na ciemnym tle. Są również inne kategorie. Jestem jej również bardzo ciekawa i niewykluczone, że zakupimy i tamtą wersję gry ;)
 

Źródło zdjęcia: https://egmont.pl/Polska-Luxtorpeda,606260,p.html


Naszą wersję, Polska Luxtorpeda. Odjazd! jest dostępna 
Serdecznie polecam!!!

 


Za egzemplarz dziękujemy:Komentarze

 1. Również ją mamy, ale rozgrywka dopiero przed nami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. No gra prezentuje się bardzo fajnie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Swoją recenzją zachęciłaś mnie do jej kupna. Też lubimy planszówki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znałam tej gry, ale wydaje się idealna na rodzinne popołudnia i czas az przyjaciółmi
  ❤️

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla nas. Prosta i wydaje się przyjemna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa gra, może kiedyś po nią sięgniemy. Póki co chłopcy jeszcze chyba za mali

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz