"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

"Piotruś Pan i Wendy" , czyli klasyka światowej literatury dziecięcej już w naszym domu!


 Tytuł: "Piotruś Pan i Wendy"
Autor: James Matthew Barrie
Przekład: Michał Rusinek
Ilustracje: Dorota Wojciechowska
Seria: Klasyka Światowej Literatury
Wydawnictwo: WILGA
Oprawa: twarda
Liczba stron: 
Dostępna: TUTAJ

 
 "Piotruś Pan i Wendy", to książka znana chyba wszystkim. Ja dzięki Wyd. Wilga, wróciłam do lektury po kilkunastu latach! To było wspaniałe móc przeżyć na nowo tę niezwykłą przygodę i mój wiek nie ma tu nic do rzeczy :)

Jeśli lubi się tę książkę, nie ma opcji aby po latach zmienić do niej nastawienie. Ogromnie cieszyłam się, że mogłam przysiąść do książki po tak długiej przerwie! Miałam okazję w swoim życiu obejrzeć kilka ekranizacji "Piotrusia Pana", jednak książka to książka. Ona o wiele bardziej pobudzi naszą wyobraźnię! Tak tez było w przypadku niniejszej publikacji James'a Matthew Barrie'go.
Fabuły chyba nie muszę Wam opowiadać? Ale jeśli mimo wszystko nie znacie tej historii, to pokrótce napiszę o co w niej chodzi ;) Jest to opowieść o chłopcu, który uciekł od swoich rodziców, ponieważ nie chciał dorosnąć. Jego domem stała się Nibylandia, a przyjaciółmi wróżki (szczególnie z jedną nie rozstaje się na krok, a jest nią Cynowy Dzwoneczek), syreny oraz zapodziani chłopcy. 

Pewnego dnia Piotruś Pan zjawia się w domu trojga rodzeństwa: Wendy, Johna i Michaela i za sprawą magicznego pyłu zabiera ich w podróż do Nibylandii. Obiecuje pokazać im wiele miejsc i zapoznać z mieszkańcami wyspy. To będą niezapomniane chwile. Tym bardziej, że w pobliżu wyspy wraz ze swoimi piratami kręci się straszny Kapitan Hak, któremu swego czasu Piotruś Pan w walce odciął rękę. Obaj są dla siebie wielkimi wrogami. Kto kogo pokona w kolejnej walce?Książkę przeczytałam jednym tchem. Znów byłam tą dziewięcioletnią dziewczynką, która czytała "Piotrusia" na balkonie, pod dachem zrobionym z koców i kap (Robiliście takie domki w dzieciństwie? Ja tak!). Wtedy myślałam sobie, ze też nie chciałabym dorosnąć.. Wspaniała klasyka światowej literatury dziecięcej, którą bez mrugnięcia okiem polecam każdemu. Niezwykła przygoda, pełna fantastyki, zabawnych dialogów i perypetii bohaterów (tych małych i tych dużych), wciąga od pierwszych stron książki.

W tekście gdzieniegdzie pojawiają się czarno-białe ilustracje utalentowanej ilustratorki, Doroty Wojciechowskiej. Myślę, że dobrze, iż nie ma ich tutaj dużo i że nie są kolorowe. Jak pisałam książka wspaniale pobudza wyobraźnię, dzięki czemu obrazy tworzą się w naszej głowie! Cała książka została naprawdę pięknie wydana. To niesamowite, jak można zatracić się w lekturze! Książkę czyta się bardzo szybko z ogromnym zaciekawieniem. Strony wręcz palą się w rękach!:)

 

Publikacja dostarcza niesamowitych wrażeń czytelniczych i różnorodnych emocji. Wzbudza ciekawość, wyzwala w nas salwy śmiechu, ale od czasu do czasu także niepokój (nigdy nie wiadomo, co zamierza przebiegły Kapitan Hak!). Uwielbiam ją za wszystko! Za tę swobodę czytelniczą i piękny język, za fantastyczne przygody i brak jakichkolwiek ograniczeń! Za to, że tak wspaniale działa na wyobraźnię nie tylko młodego czytelnika. Cała historia zamknięta w zielonym tomie jest fenomenalna i ponadczasowa! 


"Piotruś Pan i Wendy", to jedna z moich ulubionych książek, z czasów mojego dzieciństwa. Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Wilga wydało serię klasycznych, opowieści, znanych od pokoleń. Na stronie wydawnictwa z tej serii znajdziecie nie tylko "Piotrusia Pana", ale również takie tytuły, jak: "Ania z Zielonego Wzgórza", "Przygody Tomka Sawyera", "Mała Księżniczka", "Przygody Alicji w Krainie Czarów", "Mały Książę", "Doktor Dolittle i jego zwierzęta".

 Serię Klasyka Światowej Literatury, dostępna jest m. in. TUTAJ

Gorąco ją Wam polecam!

Za egzemplarz "Piotrusia Pana i Wendy"
serdecznie dziękuję
Wydawnictwu
 

Komentarze

 1. "Piotrusia Pana" znam raczej z wersji bajkowej Disneya. Natomiast po Twojej recenzji książkę przeczytałabym z wielką chęcią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcasz... My jutro startujemy z lekturą ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne wydanie :) Klasyka dziecięca nigdy się nie zestarzeje i fajnie, że tyle cennych książek doczekało się nowych wydań :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klasyka wśród książek dla dzieci i młodzieży. U nas jeszcze troszkę za wcześnie ale z przyjemnością będę ją czytała mojej córce jak podrośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak fajnie, że wychodzą kolejne i to piękne wydania klasyki dziecięcej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz