Ilustrowane przewodniki po Biblii i Mitologii. Frazeologizmy dla dzieci od Wyd. IBISKiedy chodziłam do szkoły, język polski był jednym z moich ulubionych przedmiotów. Bardzo lubiłam te lekcje, w których tematami były różnego rodzaju przysłowia lub związki frazeologiczne. W każdym krył się jakiś sens, nie należało tłumaczyć ich dosłownie. To było bardzo ciekawe, lubiłam poznawać nowe frazeologizmy i ich używać...


Nie zawsze jednak można odgadnąć co dany frazeologizm znaczy. Jest jeszcze wiele takich, których sama nie znam. Cieszę się więc, że powstają wspaniale ilustrowane książki dla dzieci, które w czytelny i jasny sposób wyjaśniają im trudne lub nieznane jeszcze frazeologizmy. Jako przykład mogę tutaj podać dwie publikacje, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Ibis

1- "Ilustrowany przewodnik po Biblii. Frazeologizmy biblijne"
2- "Ilustrowany przewodnik po Mitologii. Frazeologizmy mitologiczne" 

Obie  książki są przepięknie ilustrowane. Są to pozycje dedykowane dzieciom. Dzięki bogatej kolorystyce i szacie graficznej, w jeszcze dokładniejszy sposób pomagają im zrozumieć znaczenia frazeologizmów.


 Tytuł: "Ilustrowany przewodnik po Biblii. Frazeologizmy biblijne"
Autor: Dorota Nosowska
Ilustracje: Ewa Majka
Wydawnictwo: IBIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Dostępna: TU


"Ilustrowanym przewodniku po Biblii. Frazeologizmy biblijne", znajdziemy tłumaczenia frazeologizmów, których używamy na co dzień, a których źródeł należy szukać w biblijnych opowiadaniach i przypowieściach. Z tej części dziecko dowie się, m.in. co oznacza, że ktoś może przenosić góry, kiedy mówimy, że ktoś jest synem marnotrawnym, kim jest zbłąkana owieczka, co to znaczy, że ktoś umywa ręce, a jak należy tłumaczyć frazeologizm mówiący, że ktoś przenosi się na łono Abrahama, czym jest wdowi grosz, itp. Natomiast w "Ilustrowanym przewodniku po Mitologii. Frazeologizmy mitologiczne", znajdziemy takie związki frazeologiczne, które zaczerpnięto znanych lub mniej popularnych mitów. Tytuł: "Ilustrowany przewodnik po Mitologii. Frazeologizmy mitologicyne"
Autor: Dorota Nosowska
Ilustracje: Ewa Majka
Wydawnictwo: IBIS
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Dostępna: TU
 Dzieci odnajdą w niej sens takich związków frazeologicznych, jak: kiedy dosięga człowieka strzała Amora, co znaczy, że ktoś wykonuje syzyfową pracę, kto jest wybrańcem fortuny i dlaczego fortuna kołem się toczy, kiedy ktoś ciska gromy, czym jest paniczny strach, co to jest homeryczny śmiech, a jak wygląda marsowa mina, itd.Obie publikacje zaprojektowano w podobny sposób. Twarda, śliska oprawa nie ulegnie tak szybko zniszczeniu, dlatego książki posłużą na lata. Piękne ilustracje zwracają uwagę czytelnika i pomagają w dokładniejszy sposób zrozumieć nieznane frazeologizmy, a także szybciej je zapamiętać (obraz kojarzony z treścią i na odwrót).

 

Bardzo podoba mi się zachowany porządek w obu przewodnikach. Każdemu frazeologizmowi, poświęcone są dwie strony. Na lewej stronie, na samej górze, największą czcionką, mamy podany konkretny frazeologizm. Poniżej, znajdziemy opisane jego tłumaczenie historyczne (czyli skąd wziął się dany frazeologizm, do czego się odnosił, itp).  Natomiast po prawej stronie, znajdziemy krótkie i ilustrowane opowiadanie, w które wpleciony został dany związek frazeologiczny, dla lepszego zrozumienia i zastosowania go w codziennych sytuacjach. Poniżej, czerwoną czcionką, mamy jeszcze raz napisany frazeologizm od razu z jego wyjaśnieniem.
 

Książki będą doskonałą pomocą naukową, na pewno nie raz przydadzą się podczas odrabianiu prac domowych naszych pociech. Obie książki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. :)  Ich lektura okazała się bardzo przyjemna. Z pełnym przekonaniem polecam oba tytuły. Są bogate w wartościowe treści. Atutem ich może być również przystępna cena. 

Polecam serdecznie!

 

 

Komentarze

 1. Oj świetne pozycje.Też lubiłam polski:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama od czasu do czasu lubię zaglądać do tego typu pozycji. Te dwie zapisuję na przyszłość. Na pewno przydadzą się, jak Tygrys pójdzie do szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja chętnie poczytałabym te książki. Nie tylko z dzieckiem. Czasem takie wyjaśnienia i historyjki pozwalają lepiej zapamiętać i przyswoić wiècej informacji

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie mądre i do tego pięknie wydane książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe książki:) I od razu przyswajanie wiedzy staje się i łatwiejsze i przyjemniejsze

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe te książki i na pewną będą dużą pomocą podczas nauki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uwielbiałam związki frazeologiczne i co więcej do tej pory je bardzo lubię, a szkołę już jakiś czas temu skończyłam:) Tworzenie ilustrowanych przewodników również popieram:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne książeczki :) Wiedza podana w bardzo przyjemny sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm... pomysł ciekawy, ale czy trafi do dzieci? Jakoś nie jestem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie książeczki są rewelacyjne. W ciekawy i oryginalny sposób pokazują legendy i historie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne książki rozszerzające wiedzę i słownictwo dzieciaków. Jak moja córka podrośnie to na pewno jej kupię.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz