WIELKIE LUDY HISTORII: EGIPCJANIE I WIKINGOWIE


Niedawno dodarły do nas kolejne książeczki serii od Wydawnictwa RM pt."Wielkie Ludy Historii", autorstwa Christiana Hilla. Poprzednim razem pokazywałam Wam "Greków" oraz :"Rzymian". Tym razem przyszła kolej na "Egipcjan" oraz "Wikingów". 

Książki utrzymane są w takim samym stylu i formacie. Wielkością przypominają  szkolny zeszyt. Są to raczej cienkie książeczki, a mimo wszystko mają bogatą zawartość.


Każda część opisuje jakąś ciekawą historię.  W tekst umiejętnie wplecione zostały cenne informacje i ciekawostki dotyczące m.in. codziennego życia ludzi w odległych czasach, sztuki, gospodarki, wojska, kultury i społeczeństwa. 


Nowe słowa i pojęcia zostały wyraźnie zaznaczone kolorem (w każdej książce jeden kolor jest dominujący, przewodni). Każde z tych nieznanych słów, jest wyjaśnione na końcu rozdziału w postaci mini słowniczka.

Kolorowe ilustracje dokładnie obrazują to, co czytamy. Pozwalają wyobrazić sobie starożytne czasy, ludzi, ich obyczaje. 

 Tytuł: "Egipcjanie"
Seria: "Wielkie Ludy Historii"
Autor: Christian Hill
Ilustracje: Sara Not
Wydawnictwo: RM
 Oprawa: miękka
Liczba stron:112
Dostępna: TU

W książce pt. "Wielkie Ludy Historii. Egipcjanie", akcja fabuły dzieje się w egipskich Tebach, w 1322 roku p.n.e, w czasach, gdy panował straszny faraon, Aj.  Głównym bohaterem książki jest rzemieślnik Sabu, który wraz z młodą żoną przybył do Teb, by tu osiąść i założyć rodzinę. Dostaje on pracę jako rzemieślnik. Musi przygotować grobowiec faraona Aja. Nie łatwo jest zadowolić władcę. Kiedy coś mu się nie spodoba, nie ma litości. Czy praca Sabu zadowoli faraona Aja?

Kim byli Medjai? Dlaczego Egipt określany był jako dwa Królestwa? Po co budowano piramidy? Jak nazywało się egipskie pismo? Czy Egipcjanie znali jakieś gry towarzyskie? Czym były mumie? Na te pytania odpowiedź udzieli Wam niebieska książeczka :)
Druga książka opowiada o późniejszych czasach i jest związana z ludami Wikingów - "Wielkie Ludy Historii. Wikingowie". Cały schemat książeczki jest taki sam. Tyle, że tutaj dominującą barwą jest zielony. Taki projekt książki bardzo mi się podoba. Wszystko, co trzeba, jest zaznaczone, wyróżnione i wyjaśnione. Prosty język jest przystępny dla każdego czytelnika.

 Tytuł: "Wikingowie"
Seria: "Wielkie Ludy Historii"
Autor: Christian Hill
Ilustracje: Matteo Piana
Wydawnictwo: RM
 Oprawa: miękka
Liczba stron: 104
Dostępna: TU
  
Ta część to super gratka dla chłopców, myślę, że książka powinna im się spodobać. Waleczność, siła, moc, męstwo i odwaga to cechy, które charakteryzują każdego wikinga! W lekturze przenosimy się do Wybrzeży Norwegii, do 803 roku. bohaterem jest młody wiking o imieniu Ingvar. Chłopak pierwszy raz w życiu uczestniczy w wyprawie łupieskiej i zdobywa prześliczną dziewczynę, Aine. Czy jednak uda mu się ją ochronić? Czy chłopak sprzeciwi się swojemu ojcu? 

 Polecam tę książkę. Dowiecie się z niej, co oznaczają pojęcia, tj.: jarl, thrall, walkirie, jak również, co oznaczały rzeźby na dziobach statków Wikingów.  Książki z tej serii uważam za godne uwagi i polecenia. To wspaniałe pomoce naukowe, zawierające bardzo ciekawe i przydatne informacje. Jak nic przydadzą się Waszym pociechom w szkole. A może i nawet zapewnią im piąteczkę lub plusika z aktywności? Zachęcam do przyjrzenia się im bliżej :) U nas seria znalazła godne miejsce w biblioteczce. Za parę lat pozycje będą jak znalazł :) 

Polecam serdecznie!
Za możliwość poznania serii 
dziękujemy

 

Komentarze

 1. Wspaniałe te książki, jak widzę😘

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam już te książki u kogoś. Bardzo mnie się podobają i na pewno je zakupię dla mojego starszaka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne książki dla poszukiwaczy wiedzy :_0

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki zawsze lepiej uczą historii niż tradycyjne podręczniki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tygrys jest zafascynowany Egiptem, więc książka pewnie by Mu się spodobała.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz