"WYTŁUMACZ MI DLACZEGO..." , "JUŻ WIEM DLACZEGO...", czyli KSIĄŻKI PEŁNE WIEDZY!Dzisiaj chcę Wam pokazać dwie wyjątkowe publikacje od Wydawnictwa Debit, którymi jestem zachwycona! Są to: Wytłumacz mi, dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania" oraz "Już wiem, dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania".

 Obie stanowią cenne źródło wiedzy i bardzo ciekawych informacji, które nie tylko zainteresują dzieci, ale wzbudzą też ciekawość dorosłych! To na pewno świetne propozycje dla dzieci, które uwielbiają zadawać pytania, na które my dorośli ni zawsze potrafimy odpowiedzieć.Warto więc poszukać odpowiedzi razem, a te książki bardzo nam w tym pomogą!  Autor: Frédéric Bosc
Tytuł: "Wytłumacz mi, dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania"
Ilustracje:  Christine Roussey, Laurent Richard, Sylvie Bessard
Wydawnictwo:  Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Format: A4
Dostępna: TU


W książce czerwonej „Wytłumacz mi dlaczego… 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania”, znajdziemy pytania i odpowiedzi z dziedzin takich, jak:

 •  Skąd się wzięła ta nazwa?
 • Sport i czas wolny
 • Geografia
 • Rekordy
 • Historia świata
 • Znane postacie
 • Życie codzienne
 • Przyroda i ekologia
 • Zwiedzanie

Jak widzicie na załączonym zdjęciu, spis treści jest bardzo przejrzysty i czytelny... 
 

W książce tej dowiemy się m.in.: który kraj jest największy na świecie, dlaczego są dwie Koree, dlaczego nie na wszystkich plażach jest piasek, ile waży zawodnik sumo, dlaczego Statua Wolności w Nowym Jorku jest kuzynką wieży Eiffla, w jakim sporcie gra się miotłą, co oznacz skrót G8, w którym kraju można zobaczyć smoki z krwi i kości, dlaczego na amerykańskiej fladze znajduje się 50 gwiazd, dlaczego Amerykanie świętują Halloween oraz wiele, wiele innych, być może dotąd nieznanych ciekawostek z różnych dziedzin.
Kolejna część jest zaprojektowana w podobny sposób. Tu także mamy 365 trudnych pytań i odpowiedzi na nie...


  Autor: Alexandra Pasteris
Tytuł: "Już wiem, dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania"
Ilustracje: RémiSaillard, Laurent Richard, Sylvie Bessard
Wydawnictwo:  Debit
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Format: A4
Dostępna: TU


W niebieskiej książce o tytule „Już wiem dlaczego..”, znalazły się następujące rozdziały:

 • Ciało człowieka
 • Historia świata
 • Przyroda i środowisko
 • Rośliny
 • Technika, fizyka, chemia
 • Tradycje i powiedzenia
 • Ziemia i wszechświat
 • Znane osoby
 • Zwierzęta
 Tutaj znajdziemy odpowiedzi na takie pytania, jak: Co to jest wulkan? Dlaczego kobietom w ciąży rośnie brzuch? Co pomaga zwierzętom przetrwać zimę? Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor? Skąd się biorą sny? Dlaczego starsi ludzie mają siwe włosy? Dlaczego pająki tkają sieci? Jak się robi sztuczne ognie?Dlaczego w muszli słychać szum morza? Dlaczego jest siedem dni tygodnia? W jaki sposób samoloty latają? i tak dalej, i tak dalej... :)

 
 
Każda książka kryje w sobie całą masę różnorodnych ciekawostek. Każda z nich (ciekawostek) jest ponumerowana, a czcionki tekstu są kolorowe i różne. To bardzo ciekawe urozmaicenie, które zwraca uwagę. Dodatkowo, każda notka wzbogacona jest o zabawną kolorową ilustrację. Czasami dzieci wiele zapamiętują i kojarzą właśnie poprzez obrazki, dlatego fajnie, że tyle ich jest.
 

 Choć obie pozycje są dość obszerne, ale przeczytałam każdą z nich od deski do deski. Uważam, że moja wiedza się wzbogaciła o wiele bardzo ważnych informacji, o których też nie miałam pojęcia!

Każdą książkę możemy przeczytać od początku do końca lub trochę się pobawić i po prostu czytać te strony, które otworzymy na chybił trafił :)  Możemy też pobawić się w quiz pamięciowy i sprawdzić, co udało nam się zapamiętać. To również fajna opcja :)

Myślę, że obie pozycje będą bardzo pomocne, gdy mój synek rozpocznie naukę w szkole. Jako mama bardzo cenię takie książki. Są one dla mnie bardzo wartościowe, ponieważ mają wpływ na rozwój mojego dziecka. Uczą, bawią, cieszą oczy. To wspaniałe! Teraz jest jeszcze dla Tośka na nie za wcześnie, jednak już teraz zajmują one miejsce na półce z obok innych książek, które uważam za hity wydawnicze i które bardzo lubię!


Książki będą fantastycznym prezentem z okazji Dnia Dziecka, urodzin, a nawet I Komunii Świętej. Ja oprócz Biblii dostawałam też inne książki, więc dlaczego nie? Myślę, ze to również fajna propozycja formy nagrody na zakończenie roku szkolnego dla uczniów, za wzorowe wyniki w nauce. To takie książki, które posłużą dziecku na lata i dzięki którym młody czytelnik pozna otaczający go świat! Zwróćcie uwagę na te książki, bo naprawdę warto!

Polecam bardzo serdecznie zarówno jako mama,
 jak i pedagog :) 

Komentarze

 1. Uwielbiam takie książki. Ciekawe, które uczą przez zabawę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna książka dla mojego syna, jesteśmy na etapie pytań dlaczego, po co, czemu🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne książki dla dzieci, można się z ich wiele nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyglądają naprawdę interesująco

  OdpowiedzUsuń
 5. Na etapie kiedy dziecko stale zadaje pytanie "A dlaczego...", takie książeczki wydają się być ogromnym wsparciem dla rodziców!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako dziecko uwielbiałam takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super są książki z takimi objaśnieniami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki moim zdaniem to podstawa przy rozwoju małych szkrabów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Idealny prezent dla mojego siostrzeńca :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz