"SKARPETA CHOCHLIKA" - SKŁADAJ UBRANIA, UNIKAJ ŚMIERDZĄCEJ SKARPETY! ZABAWNA GRA DLA CAŁEJ RODZINY OD ALEXANDER TOYS


Ten tydzień poświęciliśmy na gry planszowe i karciane. Trafiło ich do nas ostatnio sporo i bardzo chcemy się z Wami podzielić naszą opinią na ich temat. Jeśli znacie nasz blog, to wiecie, że książki i różnego rodzaju planszówki to nasza wielka pasja. Mamy do nich słabość, dlatego systematycznie goszczą u nas nowinki. Dziś kolejna z nich :)

"Skarpeta Chochlika" to mega pozytywna gra dla całej rodzinki! Naszym zadaniem jest ułożenie ubrań do naszej szafy. Musimy je skompletować według koloru lub rodzaju. Nie zawsze jest to proste, ponieważ w pobliżu czai się psotny Chochlik, który może podrzucić nam przykrą niespodziankę w postaci...śmierdzącej skarpety! Fuj! Musimy się jej jak najszybciej pozbyć inaczej całe to nasze składanie pójdzie na marne!

Co zawiera pudełko?
W pudełku znajdują się:
- 4 plansze szaf
- 96 kartoników ubrań
- Talię kart:
* 16 kart "Zabierz ubranie"
* 7 kart "Dobierz ubranie"
* 7 kart "Nagroda za dbałość"
* 1 karta "Śmierdząca Skarpeta"
*24 karty "Sprzątaj dalej przyjacielu"

- Instrukcja gry
Do gry będziemy potrzebować kartki i długopisów do zapisania wyników.No to zaczynamy grę!

Gra "Skarpeta Chochlika" przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka może trwać od 3 do 8 minut.

Na początku tasujemy karty. Najlepiej, aby karta ze "Śmierdzącą skarpetą" znajdowała się gdzieś po środku talii. Każdy uczestnik dostaje tabliczkę ze swoją szafą, w której będzie układał ubrania.

 

Małe kartoniki z ubraniami odwracamy obrazkami do dołu i mieszamy. Każdy gracz wybiera 2 ubranka (nie pokazując przeciwnikom, co wylosował).Przez pierwsze 3 rundy gramy nie wykorzystując kart - tylko losujemy kartoniki z ubraniami. W każdej szafie musi znaleźć się kilka ubrań. Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik losując kartonik. Teraz ma w dłoni 3 ubrania. Wybiera jedno i układa w szafie. Teraz kolej następnego gracza.W tej grze musimy zdobyć jak najwięcej punktów. Zdobędziemy je dzięki układaniu ubrań w odpowiedni sposób. Możemy układać obok siebie ubrania albo w takim samym kolorze (np. zielone) lub tego samego rodzaju (np. sukienki) zgodnie ze schematami "Punktacji"

Jeśli gracz wylosuje ubranie, które nie pasuje do jego szafy ani pod względem koloru, ani rodzaju, odkłada ten kartonik w dowolnym miejscu. Ważne jest natomiast, aby w każdej rundzie umieścić w szafie jakieś ubranie. Musimy pamiętać o tym, że nie możemy zmieniać miejsc ich położenia na półkach. Druga ważna rzecz - ubrania muszą łączyć się bokiem - nie narożnikami, czyli nie układamy ich po ukosie.Po 3 rundach, kiedy w każdej szafie znajduje się kilka ubrań, do gry włączamy talię kart. Gracz, który zaczynał grę, wyciąga pierwszą kartę z wierzchu i kładzie ją pomiędzy uczestnikami. 


 


Karty są różne i dają nam różne możliwości. Wyciągnięte karty oznaczają:

 "Sprzątaj dalej przyjacielu"

Nie wykonujemy żadnych ruchów, nie losujemy ubrań, nie mamy żadnych bonusów. Po prostu odkładamy ją na drugą kupkę, w której będziemy składać wykorzystane karty. Jeśli jednak w pośpiechu gracz przysłoni dłonią tę kartę (pomyli się), gracz traci jedną kolejkę dobierania kartonika i nie może wykorzystać tych, które skrywa w dłoni (lub leżą przed nim odwrócone na blacie). Może jednak dalej przykrywać karty."Zabierz ubranie"

Dzięki tej karcie, możemy zabrać widniejące na karcie ubranie sąsiadowi, którego wyznacza strzałka. Na karcie może być konkretne ubranie, np. szorty lub kolor. Wtedy zabieramy przeciwnikowi ubranie w kolorze z karty."Dobierz ubranie"

Tu liczy się refleks. Tę kartę musimy zakryć dłonią. Ten z graczy, który zrobi to pierwszy - ma przywilej. Ze stołu wybiera jeden kartonik z ubraniem, który od razu może ułożyć w swojej szafie."Nagroda za dbałość"

Tutaj podobna sytuacja - kto pierwszy, ten lepszy! Gracz, który okazał się szybszy, zabiera tę kartę. Dodatkowo zdobywa przy tym 1 punkt.


"Śmierdząca skarpeta"

 Felerna, śmierdząca skarpeta Chochlika! Oj biada temu, kto ją wyciągnie! Wylosowanie śmierdziucha, kończy grę. Jeśli gramy w 3-4 osoby, ten uczestnik, który ostatni przykrył dłonią kartę - przegrywa. Chochlik podrzucił mu śmierdzącą skarpetę, punkty przepadają. Gdy w grę grają tylko 2 osoby - oznacza to finisz, jednak żadna strona nie traci zebranych punktów.
Gra kończy się gdy:

-  pierwszy gracz zapełni swoją szafę prawidłowo ułożonymi ubraniami 
-  ktoś wylosuje "Śmierdzącą skarpetę"
- kończą się kartoniki z ubraniami
To była naprawdę emocjonująca i wciągająca gra! Bawiliśmy się przy niej świetnie! Tośkowi pomagał tata, który również wciągnął się do naszej zabawy. Najbardziej oczywiście obawialiśmy się "śmierdziucha" w karcie. A nie mogliśmy się doczekać karty z jakimś bonusikiem. Musieliśmy też uważać, aby jak najszybciej przykryć kartę wtedy, kiedy trzeba i nie pomylić się, no bo wtedy oczywiście tracimy. Refleks, zdrowa rywalizacja, spryt i myślenie, to to, co zapewni nam każda rozgrywka. Oczywiście nie można zapomnieć o dobrej zabawie! :)  

Gra jest bardzo ładna graficznie, solidnie i estetycznie wykonana. Elementy są śliskie, dzięki czemu nie ulegną tak szybko zniszczeniu. Jestem bardzo usatysfakcjonowana jej jakością.

Bardzo polecamy "Skarpetę Chochlika". To wspaniała gra dla całej rodziny! :)
Za egzemplarz dziękujemy:
Komentarze

 1. Bardzo zachęciłaś mnie do kupienia tej gry! :) Mam nadzieję, że mojej córce się spodoba!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa gra, na pewno dostarcza sporo zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna gra :-)) Świetnie ją opisałaś :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna gra. Lubię taki sposób spędzania czasu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomysłowa gra :) Faktyczne wiosenne porządki w szafie mam już za sobą - więc teraz mogę w nie pograć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie gry, które poparte ciekawym pomysłem, angażują rodzinę w miłą zabawę. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz