"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

"POLSKA" gra edukacyjna od Kapitana Nauki

Ostatnio w naszej kolekcji pojawiło się kilka gier planszowych. Kilka z nich już Wam pokazałam, a dziś pora na kolejną z nich. W następnym wpisie pokażę Wam następną ciekawą propozycję dla dzieci. Tymczasem prezentuję Wam grę "POLSKA". Jest to gra edukacyjna od Wydawnictwa Kapitan Nauka. Na stronie wydawnictwa możemy znaleźć całą gamę gier, kart oraz książeczek dla dzieci w różnym wieku. Prezentowana przeze mnie planszówka, przeznaczona jest dla graczy w wieku 5-99 lat.Jest to wspaniała gra, dzięki której dokładniej poznamy nasz kraj, jego rejony, miasta, góry, zabytki, czy atrakcje turystyczne. Jestem zdania, iż od małego trzeba zapoznawać dzieci z naszą Ojczyzną. A co jest na to najlepszym sposobem? Oczywiście nauka poprzez zabawę! To jest to, co cenię w grach dla dzieci najbardziej! Dzięki temu są wartościowe i pożyteczne. Pomogą dziecku zapamiętać ważne fakty związane z naszym krajem.


Ilustracje pomagają kojarzyć dane miejsce z tym, z czego słynie, co można w nim spotkać atrakcyjnego, jaki produkt regionalny się w nim wyrabia itp. Zwrócę uwagę na to, że na plakacie i planszy Polski, nie ma zaznaczonych tych samych miejsc, nie ma też takich samych ilustracji. To jest bardzo fajne, ponieważ poznajemy i zapamiętujemy więcej o naszym kraju!


Co zawiera pudełko?

- plansza 
- plakat
- 30 kart z pytaniami
- 15 kart do gry obserwacyjnej
- 10 kart ruchu
(karty występują w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim)
- 5 kolorowych pionków
- kostka do gry
- instrukcję
- ulotkę reklamową z innymi propozycjami gier od producenta

 
Plansza jest duża, solidnie wykonana, z ładną szatą graficzną. Jej powierzchnia jest śliska, dzięki czemu jest estetyczna i posłuży na dłużej. Jej grafika to oczywiście mapa Polski z zaznaczonymi nazwami miast, rzek, gór i oczywiście naszym polskim morzem. Cała plansza usiana jest obrazkami, które ukazują z czym dany region się kojarzy i z czego słynie. Oczywiście mamy pola z trasą do przejścia przez cały kraj. Zaczynamy od STARTU w Bieszczadach. META czeka na nas we Władysławowie. Wygląd planszy jest naprawdę imponujący. 
 
Podobnie wygląda plakat, jednak jego gramatura jest cieńsza. Dodatkowo mamy na nim oznaczone państwa sąsiadujące z Polską: ich nazwy i flagi.

Jak grać?
Oczywiście na początku wszystko przygotowujemy: rozkładamy planszę i plakat, a obok umieszczamy dwie kupki kart pytaniami ukrytymi do dołu. Każdy gracz wybiera swój pionek, którym będzie się poruszał. W "Polskę" może grać 2-5 graczy, a rozgrywka trwa od 20 do 40 minut.
 
 
Każdy z graczy rzuca kostką, po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na pole STARTOWE wchodzimy tylko, gdy wyrzucimy kostką 1 lub 6. Po planszy poruszamy się o tyle pól, ile oczek wyrzuciliśmy na kostce.
 
 
Pola są w 3 kolorach: białym, czerwonym i niebieskim.  Od tego, na jakim staniemy, zależy nasz następny ruch.
 
 • pole neutralne (białe) -  oznacza, że po prostu stoimy na tym polu, nic się nie dzieje; w przypadku strzałki przekierowującej, przesuwamy pionek na pole, które wskazuje żółta strzałka.
 
 • pole czerwone- następny gracz w kolejce odkrywa czerwoną kartę i prosi grającego o podanie numeru pytania, które następnie czyta. Z podanych wariantów wybiera odpowiedź. Jeśli jest prawidłowa, przesuwa pionek o 1 pole do przodu, jeśli odpowie źle - cofa się o 1 pole. Użytą kartę wkładamy na sam dół stosu. Jeśli po wykonanym ruchu, gracz ten postawi pionek na polu czerwonym lub niebieskim, nie wykonuje żadnych czynności (nie odsłania kart, nie odpowiada na pytania). Rysunki umieszczone na planszy stanowią podpowiedź do niektórych pytań, warto więc uważać i być czujnym :)
 
  
W wariancie gry z plakatem, gdy gracz wylosuje kartę z pytaniem dotyczącym konkretnego miejsca, musi od razu wskazać je na mapce.
 
 • pole niebieskie- gracz wyciąga kartę niebieską i pokazuj jej zawartość wszystkim graczom. Uczestnik wykonuje zawarte na niej polecenie... 
 
 
Może wyciągnąć kartę, na której widnieją 3 obrazki. Ten z graczy, który jako pierwszy wskaże dowolny obrazek na plakacie i krzyknie "Polska!", przesuwa swój pionek o 2 pola do przodu. Wykorzystaną kartę odkłada na spód stosu.
 


Kto pierwszy dotrze do METY, ten jest zwycięzcą!
 
 Istnieje także wariant gry dla 2 graczy lub 2 drużyny. Wtedy używamy tylko planszy i plakatu. Jedna drużyna (gracz) wybiera planszę, druga - plakat. Obie mapki muszą być dla wszystkich widoczne. Do rozgrywki potrzebne będą również kartki i długopisy do zapisywania wyników. Gracze wzajemnie rzucają sobie wyzwania, od razu na karteczkach zapisują miejsca, które na swoich mapach muszą pokazać przeciwnicy. Kartki odkrywają jednocześnie. Wygrywa ten, kto pierwszy prawidłowo wskaże dane miejsce.
 
 
 
Bardzo lubię tę grę. Dzięki niej dowiedziałam się wiele cennych informacji o Polsce, o których nie zdawałam sobie sprawy lub nie miałam pojęcia. Nie znałam niektórych miast, nie wiedziałam, z czego są znane. Teraz jestem wzbogacona o tę wiedzę. To naprawdę doskonała gra planszowa dla całej rodziny, w którą możemy zagrać w domu, szkole, spakować do plecaka na majówkę lub zabrać na wakacje. Jestem nią zachwycona! Razem z nią poćwiczymy swoją pamięć, spostrzegawczość,a dzieci nauczy zdrowej rywalizacji...
 
 
Plansza i plakat mogą stanowić dla nas mapy, z którymi zaplanujemy rodzinne wycieczki lub wakacje. Poprzez grę dowiemy się wiele ciekawych informacji i faktów o danym miejscu. Możemy też poszukać miejsc, w których już byliśmy i trochę powspominać. Mynaleźliśmy kilka takich miejsc :)
 
 
W grę grałam również z mężem, który przyznał, że jest ona naprawdę interesująca. Jak powiedział: "No i to jest prawdziwa gra!" :) Niby proste stwierdzenie, ale jak trafne! :) 
 
Polecamy serdecznie grę edukacyjną "POLSKA" od Kapitana Nauki.
 
 
 
Gry edukacyjnej "POLSKA" szukajcie
 Dziękujemy za możliwość poznania gry planszowej "POLSKA"
Wydawnictwu
 


Komentarze

 1. Bardzo fajnie się zapowiada, uwielbiam takie quizowe gry :) Moje dzieci też ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno wkrótce do nas trafi:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że tyle planszówek dla dzieci sie pojawia, one bardzo edukują.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale świetna gra. Moje dzieci uwielbiają planszówki.

  OdpowiedzUsuń
 5. I to jest to co do mnie przemawia. Nauka przez zabawę

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz