Gra, która pomoże nauczyć dziecko, jak zdrowo się odżywiać - "Wiem co jem" od Abino


Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha zdrowo się odżywiała, wiedziała, jakie produkty są bogate w witaminy, a które szkodzą zdrowiu i tak naprawdę nic nie wnoszą. Nie jest to takie proste jak się wydaje. Reklamy kuszą nasze dzieci słodkościami pięknie zapakowanymi w kolorowe papierki z ulubionymi bohaterami bajek. Czasami my dorośli mamy z tym problem, prawda?  Jednak warto uczyć dzieci zdrowych nawyków. To zaprocentuje w ich dorosłym życiu.

 Jak wiecie, jedną z najlepszych form jest zabawa, dzięki której dzieci także wiele się uczą. Każda pomoc w tym względzie ma znaczenie! Dziś chciałabym pokazać Wam taką pomoc. Jest to gra planszowa polskiego producenta - Abino, WIEM CO JEM.  Wspaniała planszówka, która zdobyła moje uznanie od samego początku! Jest to gra o walorze edukacyjnym. Dzięki niej dziecko uczy się, jak wygląda zdrowe odżywianie. Będzie miało również okazję skomponować swój własny posiłek!

Co znajdziemy w pudełku?Wewnątrz pudełka znajdziemy:

- sztywną, kolorową planszę
- 4 kartonowe sztywne tacki
- 48 kwadratowych kartoników z obrazkami produktów spożywczych
- 4 pionki w różnych kolorach
- kostkę do gry
- instrukcję do gry

Dla kogo przeznaczona jest gra?

W grę mogą grać gracze w wieku od 6 do 99 lat, jednak myślę, że z powodzeniem można grę zaproponować młodszym graczom. Wystarczy zmodyfikować troszeczkę zasady gry i dostosować je do wieku i umiejętności graczy :) Młodsze na pewno zrozumieją zasady, które są naprawdę proste. Natomiast starsi gracze przypomną sobie, jak powinien wyglądać zdrowy posiłek :)

Karty z produktami dają nam możliwość zagrania na dwa sposoby: 

- możemy przygotować śniadanie/kolację (karty z kolorem różowym na odwrocie),
 - możemy przyrządzić  obiad i podwieczorek (błękitny kolor na odwrocie kartonika z produktem)

Karty z produktami układamy  w odpowiednich miejscach na planszy. Ułatwi nam to kolor tacki. Na niej układamy kartoniki z produktami, których ramka jest w takim samym kolorze, co tacka :)
 

Rozpoczynamy grę! Każdy z graczy wybiera pionek, dostaje również tackę, na której będzie kompletował 6 produktów z różnych tac z planszy :) Wszystkie pionki ustawiamy na polu startowym. Zaczyna najmłodszy gracz, wykonując rzut kostką. Przesuwa swój pionek o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Na każdym polu coś na gracza czeka. Może on:

- wybrać jeden produkt z tacki w kolorze takim samym, jak pole na którym postawił pionek, np. czerwone pole na planszy oznacza, że wybiera sobie  słodki produkt :), gdy zatrzyma się na błękitnym, zabiera kartonik z produktem - nabiałem itp.,

- stanąć na polu czarnym (rysunek sztućców i talerza); oznacza to, że jedna potrawa spadła z tacki i gracz musi odłożyć na miejsce jeden produkt,

- stanąć na polu z kolorową serwetką -  daje mu to szansę wybrania jednej potrawy z dowolnej tacki (bufetu) na planszy.

 Gra polega na tym, aby stworzyć jak najbardziej zdrowy (wartościowy) posiłek. Na każdym kartoniku z obrazkiem produktu, znajduje się liczba (1-3). Jest to punkt przydzielony mu w zależności od posiadanych substancji odżywczych :)


Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety z pełną tacą, czyli uzbiera 6 wartościowych produktów (skompletuje zdrowy posiłek).


Gra WIEM CO JEM, jest fantastyczna! Rozgrywka bardzo nam się spodobała. Na początku zagraliśmy na próbę. Innym razem do gry zaprosiliśmy Julkę, 12-letnią ciocię Antosia :) Bawiliśmy się świetnie. Syn był w zespole z Julą, ja grałam sama. Przyznam się Wam, że pierwszym razem... przegrałam! No miałam po prostu pecha. Moi "przeciwnicy" ani razu nie upuścili swojej tacy, tzn. nie stali na czarnym polu, ja - owszem :-/ Jednak los się później do mnie uśmiechnął i sama później zebrałam całą tacę wspaniałych produktów.

Grę wykorzystaliśmy również do innych zabaw. Poznawaliśmy produkty spożywcze, bawiliśmy się w memory, segregowaliśmy produkty (warzywa do warzyw, słodycze do słodyczy), losowaliśmy produkty i rozmawialiśmy, co dobrego można by było  z nich przyrządzić do jedzenia. Karty z produktami posłużyły nam również jako... lista zakupów! Wybraliśmy te produkty, które chcieliśmy kupić i zabraliśmy ze sobą do sklepu. Na miejscu szukaliśmy ich w konkretnych działach. Mieliśmy doskonałą i jakże pożyteczną zabawę!


To bardzo wartościowa gra, która uczy zdrowych nawyków oraz zapewnia świetną rozrywkę. Naprawdę miło z nią spędzić czas. :)

Jeśli chcecie pokazać ją młodszym dzieciom, pilnujcie tych małych kartoników z obrazkami produktów. Tekturka jest o wiele cieńsza niż plansza czy tacka, dlatego szkrab może ją pognieść lub pogryźć, a szkoda by było :)

W grę można zagrać w domu, ale także w przedszkolu, szkole czy na szkolnej świetlicy. Dobrze ją mieć w zbiorze propozycji dla dzieci :)

Polecam serdecznie!

Grę znajdziecie tutaj
 Za możliwość przetestowania gry dziękujemy:
 


Komentarze

 1. Szukałam pomysłu na prezent dla dzieciaczka :))) dzięki :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Rewelacyjnie się zapowiada :) Chętnie zakupię dla moich dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda naprawdę super. Uwielbiamy z córką takie gry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny pomysł. Myślę, że warto siegac po najróżniejsze pomoce zachęcajace maluchy do zdrowego żywienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem szczerze że gra wydaje się ciekawa a i sama tematyka super :-). Fajnie też wykorzystaliście jej elementy do innych zabawach :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fenomenalna niedroga i wielozadaniowa super

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś wspaniałego, bardzo mi się podoba ta tematyka! Sprezentuję siostrzenicy i wypróbujemy :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Na szczęście nie mamy problemu z jedzeniem u dzieci, ale gra jak najbardziej mi się podoba i wielką ochotą pograłbym w nią ze swoimi smykami ;) Super jest to, że można ją wykorzystać do innych zabaw!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna gra. Kupię mojej wnuczce gdy podrośnie choć nie mamy problemu z jedzeniem🙂

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz